Top hledané
Výsledky (0)
Vystavena by měla být i Slovanská epopej.

Centrum Prahy čeká revitalizace: Takhle se promění Václavské a Mariánské náměstí

Karolína Lišková
05. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Žena na Václavském náměstí

Praha je jedno z nejkrásnějších měst Evropy, ale některá místa tomuto rčení neodpovídají. Proto vedení města neustále vymýšlí a plánuje, jak metropoli zkrášlovat, aby vypadala nejen dobře pro přijíždějící návštěvníky, ale aby se v ní cítili dobře i Pražané. Koalice Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes proto představila vizualizace nejen Václavského a Mariánského náměstí, ale také Vrchlických sadů.

Na posledním zasedání Rady hl. města v roce 2020 byla schválena nová podoba Mariánského náměstí od architektonického studia Xtopix. Ta myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Návrh vychází z požadavků občanů, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Náměstí by se mělo začít rekonstruovat do roku 2022.

„Předpokládané náklady budou zhruba 90 milionů. Vznikne zde velmi zajímavý prostor pro pěší, budou zachovány dva stávající stromy, dokud budou plnit funkci infrastruktury a také se pokusíme navrátit historickou podobu místa, například tradiční kočičí hlavy,“

řekl na tiskové konferenci předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

Otevřít v galerii (5)
Budoucí podoba Mariánského náměstí.
Budoucí podoba Mariánského náměstí.Zdroj: archiv Magistrátu hl. m. Prahy

Konec nevábného Sherwoodu

Předprostor hlavního nádraží, Vrchlického sady nebo takzvaný "Sherwood", patří mezi nejproblematičtější místa ve městě. Zároveň je velmi žádoucí vznik tramvajového spojení mezi Vinohradskou a Senovážným náměstím, aby se tak odlehčilo nejpřetíženějším tramvajovým křižovatkám na Karlově náměstí a Lazarské. Na tento park tak město zadalo soutěžní dialog, který umožní nalézt nejlepší řešení pro tento důležitý městský veřejný prostor.

Otevřít v galerii (5)
Budoucí podoba Vrchlických sadů.
Budoucí podoba Vrchlických sadů.Zdroj: archiv Magistrátu hl. m. Prahy

Obnovení pasáží na Václavském náměstí

Revitalizace Václavského náměstí započala v minulém roce a v tuto chvíli je hotova první třetina spodní části náměstí. V letošním roce bude dokončena stavba až po Jindřišskou a Vodičkovu ulici. Hlavní myšlenkou je ale zachovat stromořadí a obnovení pasáží, které na Václavské náměstí patří. Tím by se podle vedení města měl do centra vrátit život.

Otevřít v galerii (5)
Budoucí podoba Václavského náměstí.
Budoucí podoba Václavského náměstí. Zdroj: archiv Magistrátu hl. m. Prahy
Otevřít v galerii (5)
Václavské náměstí
Václavské náměstíZdroj: archiv Magistrátu hl. m. Prahy

Slovanská epopej v Savarinu

Slovanská epopej je poklad, který je dočasně uložen v Moravském Krumlově, ale TOP 09 vymýšlí plán, kam dílo přesunout do Prahy. Ve hře jsou tři pražské lokality. První počítá s dočasným umístěním Slovanské epopeje v samotném centru metropole. Lokality Savarin a Pragovku k umístění přímo doporučuje, Těšnov pak vnímá rovněž jako pozemek vhodný pro výstavbu muzea.

Otevřít v galerii (5)
Projekt Savarin.
Projekt Savarin. Zdroj: archiv Magistrátu hl. m. Prahy

Budovaný palác Savarin na Václavském náměstí by tak plátna měl na 25 let. Na Prahu se s návrhem obrátil investor stavby, firma Crestyl. Novinářům to dnes řekli zástupci Spojených sil. O záměru budou jednat s koaličními Piráty a Prahou Sobě. Praha dosud nemá pro epopej výstavní prostory a plátna jsou v depozitáři. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze