Top hledané
Výsledky (0)
Obchodní domy přinášejí do center měst novou architektonickou kvalitu, nové možnosti v nakupování a v řadě případů i významné technologické inovace. Ne však všechny objekty dokázaly splynout se svým okolím a zároveň být luxusní ozdobou. Tak jako OD Kotva.

Černá perla moderní architektury OD KOTVA

Mgr. Jana Höger
29. listopadu 2016
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
OD Kotva

Dům sedmdesátých let

Objekt nesoucí své jméno Kotva byl postaven v letech 1970 až 1975. Pojmenován byl podle sousední stavby paláce v Revoluční ulici. Obchodní dům je považován za jednu z nejzajímavějších československých budov 70. let. 

Jádro budovy - luxusní šestiúhleník

Budova, za níž stojí práce manželů Věry a Vladimíra Machoninových, má pět nadzemních podlaží a její půdorys tvoří několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Zvolený konstrukční systém šestiúhelníků z ocelové konstrukce umožňuje dobré vyvinutí nepravidelného půdorysu, který odpovídá možnostem zastavění. Hřibová železobetonová konstrukce umožnila zvýšit podlažnost budovy. Obvodový plášť je z korodovaných plechů a stropy jsou lité železobetonové. Obvodový plášť budovy tvoří determální skla hnědého odstínu, osazená do rámů s vloženými parapety a profilovaným tmavě hliníkovým plechem (původně však mělo jít o zavěšené betonové panely).

Urbanistické začlenění „včelího úlu“

Zajímavé nekonvenční řešení takové luxusní dispozice a výrazný soudobý architektonický projev jsou v souladu s charakterem daného prostředí. Když se historik architektury Mgr. Lukáš Beran zamýšlel nad sugestivní strukturou obchodního domu Kotva, dospěl přes symboliku včelího úlu až k beuysovsko-steinerovské symbolice medu jako peněžního oběhu společnosti.

Loftové byty Praha
Loftové byty Praha, Praha 5

Něco ze života...

Prodejní plocha v době otevření luxusního obchodního domu byla 22 160 m³. Celkem až 2000 zaměstnanců mělo denně obsloužit cca 75 000 zákazníků. V roce 1995 vznikla v druhém podlaží prodejna potravin. V pátém patře byla vystavěna restaurace, společně se závodní jídelnou a na tu dobu luxusními administrativními prostory. Jednotlivá patra měla původně barevné odlišení. Nakonec byl v roce 1975 obchodní dům slavnostně otevřen, ale z politických důvodů bez samotných autorů. O patřičné ocenění se zasadil historik architektury Rostislav Švácha, který v roce 2007 navrhl ministerstvu kultury prohlásit stavbu za kulturní památku.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
OD Kotva
Revoluční 655/1, 110 00 Praha 1
+420 224 801 111