Top hledané
Výsledky (0)
Cestovní kanceláře rozšiřují nabídku pobytů a letů do cizokrajných destinací i na podzim a v zimě.

"Krize nám odhalila, že cestovaní nebereme jako luxus, ale životní potřebu," tvrdí cestovka. Češi se rozhodně neomezují

Radek Polák
31. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Pár na exotické dovolené

Nekonečné písečné pláže, romantické zálivy, korálové útesy, ale i starobylé památky, exotická kuchyně a moderní mrakodrapy. To vše láká našince na dovolenou nejen během léta, ale čím dál častěji také na podzim a v zimě, jak potvrzují cestovní kanceláře. Podívejme se, jaké možnosti se nabízí.

Všechny svátky a volna od podzimu do jara Češi rádi tráví ve slunečných destinacích a krize nám odhalila, že cestovaní nebereme jako luxus, ale životní potřebu,“

popisuje současný trend obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek pro LP-Life.

Až dvojnásobný růst nabídky

Cestovka má proto také řadu míst, kam mohou turisté létat po celý rok. Růst zájmu o dovolenou mimo letní období se podepisuje také na jejím ambiciózním plánu rozšířit nabídku ubytovacích i leteckých kapacit pro novou sezónu na dvojnásobek.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Nepřekvapí, že letecká společnost Smartwings, s níž Blue Style spolupracuje, v listopadu startuje své pravidelné přímé lety do egyptské Káhiry. Linky tam budou létat hned dvakrát týdně. Celkově tak uvedená značka během zimy zajistí turistům lety do dvou desítek míst – mimo jiné do Dubaje, na Kanárské ostrovy a na Madeiru. Čedok již začal od 24. října dopravovat turisty nově i na Srí Lanku. Příkladem dalších míst, kam lze během zimy prostřednictvím domácích cestovních kanceláří zavítat, patří ale třeba také Omán, Mauricius a Maledivy. Výrazné navýšení zájmu hlásí rovněž některá místa v jihovýchodní Asii, jako jsou Malajsie a Singapur, jak potvrzují aktuální data Asociace cestovních kanceláří ČR. Od léta se navíc začalo dvakrát týdně létat z Prahy také na Tchaj-wan. 

Spojení nabízí cestujícím možnost pohodlných přestupů do celé řady destinací dopravce China Airlines v Asii a Tichomoří,“  

řekl k tomu LP-Life Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Otevřít v galerii (3)
Do Egypta se loni vypravilo skoro půl milionu Čechů
Do Egypta se loni vypravilo skoro půl milionu ČechůZdroj: Pixabay

Cesty lodí do neznáma

Některé cestovní kanceláře sází navíc i na lodní dopravu. Čedok ohlásil spolupráci se společností Costa Cruises, která zájemcům umožní plavit se na těch nejmodernějších velkokapacitních lodích po Středomoří, Karibiku, Skandinávii nebo po Perském zálivu.

„Poptávka od českých cestovatelů po dovolené na lodi roste už delší dobu, proto jsme připravili novou produktovou řadu a klientům nabídneme nejen různé okružní plavby, ale i kompletní balíčky s letenkami, transferem či ubytováním před vyplutím z konkrétního přístavu,“

představil novinku produktový ředitel Čedoku Miroslav Kubáč pro LP-Life.

Otevřít v galerii (3)
Smaragdově modré moře je jedním z lákadel takových dovolených
Smaragdově modré moře je jedním z lákadel takových dovolenýchZdroj: Pixabay

Nejvyhledávanější místa

Oblíbené jsou pobyty zejména během vánočních svátků nebo Velikonoc. Během každého takového svátku se může jednat až o více než 300 letů do šesti desítek různých destinací. 

Rozhodně se přitom nejedná jen o mladé a střední věkové skupiny, kteří do těchto míst cestují. Postupně se totiž zvedá zájem i těch starších. Díky našetřeným financím si totiž mohou takovou dovolenou dovolit. 

„Především šedesátníci jsou v Česku trochu stranou zájmu, přitom jde o lidi, kteří se už mnohdy zvládli ekonomicky zajistit a teď mají čas a chuť své peníze utrácet,“

řekl v té souvislosti LP-Life David Antoš z poradenské společnosti Boston Consulting Group.

Podívejme se podrobněji, kam létají Češi nejčastěji.

Egypt

Téměř půlmilionu z nás loni vyrazilo do Egypta. Hlavními cíli se stala přímořská letoviska Hurghada či Šarm aš-Šajch. Pro turisty je atraktivní rovněž pestrobarevný podvodní svět Rudého moře, kde jsou podmínky pro potápění a šnorchlováni jedny z nejlepších na světě. Egypt je ale samozřejmě pověstný i díky svým pyramidám, starobylým chrámům a sbírkám.

Spojené arabské emiráty

Turisty sem lákají uměle vybudovaná souostroví, široké písečné pláže, špičkové hotely a nekonečné možnosti v nakupování. Důvod? Neplatí se zde daně. Zboží v obchodech proto bývá často levnější než třeba u nás. Nechybí tu ani nejvyšší budova planety Burdž Chalífa s výškou 828 metrů a unikátní lyžařský areál uprostřed pouště Ski Dubai.

Otevřít v galerii (3)
Centrum Dubaje láká na luxus a moderní architekturu
Centrum Dubaje láká na luxus a moderní architekturuZdroj: Pixabay

Kanárské ostrovy

Nejnavštěvovanější z celkem sedmi místních ostrovů je Tenerife následovaný Gran Canaria a Lanzarote. Kanárské ostrovy mají příjemné subtropické klima a hezké pláže. Kromě nich je častým cílem výletů národní park Teide s nejvyšší horou Španělska Mount Teide. Je to zároveň třetí největší sopka na světě.

Thajsko

Metropole Bangkok nabízí starobylé památky a buddhistický klid. V Thajsku však nechybí ani pláže s průzračně čistým mořem, deštné pralesy a nádherné chrámy. Za zmínku stojí rovněž místní kuchyně. Doporučit lze výborné polévky, mořské plody, nejrůznější druhy masa, nudle a rýži, to vše v rozmanitých kombinacích.

Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Omán

Vyhlášená je v Ománu metropole Muscat, kde sídlí sám sultán. Za návštěvu stojí jak sultánova mešita, ale i hindské chrámy či křesťanské kostely. Bohatství nabízí také Indický oceán, kde můžete pozorovat delfíny, nebo si užít jeho dary na talíři – mimo jiné i čerstvé ryby, mořské plody a tradiční maso naložené v banánových listech.

Srí Lanka

Na ostrově, známém též jako Cejlon, jsou nejen zajímavé pláže, památky a čajové plantáže, ale i hory zahalené mlhou a fascinující příroda. Vyjet můžete rovněž za slony nebo levharty do národního parku Yala nebo Sinharaja, který je na seznamu UNESCO. Srí Lanka coby místo Ajurvédy, tisíce let staré metody péče o tělo a mysl, slibuje i úžasné masáže.

Dominikánská republika

Fanoušky historie a památek nadchne historické město Santo Domingo, vůbec nejstarší město Nového světa, kde se usadil i sám Kryštof Kolumbus. Většina turistů ale míří na jednu z místních bílých pláží. Za vidění určitě stojí kávové a kakaové plantáže či nezapomenutelný zážitek při plavbě za velrybami ve volném oceánu.

Míst, která stojí během podzimu a zimy za návštěvu a odreagování se, je opravdu hodně. Do některých se letecky dostanete jen během několika málo hodin. Delší pak bývají ale samozřejmě cesty do jihovýchodní Asie či Karibiku. Stačí si jen vybrat.

 

Zdroje: Blue Style, Čedok, Smartwings, Wikipedia, vlastní dotazování

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: