Top hledané
Výsledky (0)
V Česku skončily Evropské volby, na výsledky si však Češi ještě musí počkat.

Češi si zvolili své evropské zástupce. Na výsledky si musíme počkat, eurovolby mají specifická pravidla

Radim Červenka
08. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Volební místnost

Letos si Češi připomínají dvacetileté výročí vstupu do Evropské unie a již popáté volili své zástupce do Evropského parlamentu, do jediné instituce Evropské unie, kde jsou zástupci voleni přímo za účelem, aby zde reprezentovali zájmy svých voličů. Podle odhadů účast stoupla, i přesto Česko patří k zemím, kde je volební účast v eurovolbách velmi nízká. Výsledky voleb se však dozvíme až zítra večer, jelikož podle pravidel se mohou výsledky oznamovat až odvolí poslední Evropan.

Účast překročila podle odhadů 30 % a byla větší než během minulých evropských voleb v roce 2019, kdy účast na úroveň 30 % nedosáhla. Přesnou účast ve volbách oznámí ČSÚ až se samotnými výsledky v neděli večer. Volby do Evropského parlamentu patří v ČR k těm nejméně navštěvovaným, což nekoresponduje s trendem ve šech EU, v řadě z nich voliči tyto volby velmi aktivně vyhledávají.

Průměrná účast při volbách zastupitelů zasedajících ve Štrasburku a v Bruselu byla napříč všemi zeměmi v minulých volbách 50,66 %. Nejvyšší bývá účast v Belgii, kde dosáhla 88 %. V sousedním Německu, kde se volí největší množství europoslanců, přesáhl zájem o volbu europoslanců 66 % oprávněných voličů.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Na výsledky musíme počkat do nedělní noci kvůli Italům

S přesným počtem voličů, kteří se rozhodli vyjádřit před volebními urnami se dozvíme, komu tito lidé dali důvěru a kdo v příštím pětiletém období bude reprezentovat Českou republiku během zasedání parlamentu v Bruselu a Štrasburku.

"Český statistický úřad přijme data od okrskových volebních komisí po skončení hlasování, tedy během sobotního odpoledne a večera, ale tyto dále nezpracovává. Dalo by se říci, že se proces zpracování v sobotu večer zmrazí, aby pokračoval v neděli večer, kdy proběhne celková sumarizace výsledků a přepočet hlasů na mandáty. Oproti jiným typům voleb tak voliči nebudou moci sledovat průběžné výsledky,“ 

vysvětlil Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Finální výsledky oznámí Český statistický úřad na tiskové konferenci v neděli 9. června ve 23.00 hodin. Právě v tento moment se uzavřou volební místnosti v Itálii. Samotné sčítání započne až v neděli a do té doby k datům, které získá ČSÚ už dnes, nemohou nahlédnout ani samotní statistici a únik informací hlídá i Policie ČR. Česko je jednou ze dvou zemí v Evropě, kde se hlasuje dva dny. Většina Evropanů tradičně hlasuje v neděli.

"O mandát v Evropském parlamentu se na území České republiky se utkalo celkem 674 kandidátů na 30 kandidátních listinách. Průměrný věk kandidátů je 47,6 let, což je obdobné číslo jako při posledních eurovolbách v roce 2019. O zvolení se uchází celkem 9 kandidátů ve věku 21 let, naopak dvěma nejstarším kandidátům bude v době konání voleb 81 let. Kandiduje 245 žen, což představuje 36,4 % z celkového počtu kandidátů. Jedná se o nejvyšší procentuální zastoupení kandidujících žen v historii voleb do Evropského parlamentu na území Česka,"

sumarizuje ČSÚ statistické údaje k letošním volbám.

Čeští europoslanci uvažují o změně parlamentních dresů

Z pohledu Evropského parlamentu nejsou klíčové jen výsledky samotných voleb, ale i počet zvolených europoslanců, kteří vstoupí do konkrétních frakcí evropského zastupitelstva. V národních volbách totiž voliči volí zástupce místních stran, ale ti si teprve zvolí v jaké frakci zasednou.

Dresy frakci se typicky mění právě po volbách a o takovém kroku uvažují čeští europoslanci za STAN a Piráty, kteří by rádi přešli od evropských zelených k liberální frakci Renew, kde nyní figurují zástupci ANO. Ti by mohli frakci opustit, jelikož ANO nezastává liberální hodnoty této frakce a již delší dobu vedení Renew je se stranou Andreje Babiše v konfliktu.

Konečný výsledek jednání o tom, kdo v jaké frakci zasedne bude trvat ještě několik týdnů. Nejzazší termín, kdy frakce musí oznámit přesné personální složení, je 15. červenec a do tohoto data není zcela jasné, jaký je přesný bude výsledek eurovoleb. Naváže na něj ještě ustanovení evropských institucí v čele s Evropskou komisí, ta bude podle zkušeností z minulých let ustanovena až před koncem roku v listopadu.

V 11 městech se u příležitosti voleb uspořádaly místní referenda. Například v obci Mšené-lázně bylo vyhlášeno místní referendum ohledně stavby věterných elektráren, celostátní volby jsou dobrou příležitostí, jak si obec může organizaci referenda podstatným způsobem ulehčit. 

Zdroje: ČT, europa.eu, czso.cz, seznamzpravy.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze