Top hledané
Výsledky (0)
Česká ekonomika se propadla o 0,4 % hrubého domácího produktu.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla více, než statistici čekali. Podle ČSÚ je v problémech

Radim Červenka
30. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
České hospodářství brzdí negativní nálada spotřebitelů

Český statistický úřad zpřesnil svůj odhad vývoje české ekonomiky a na dnešní tiskové konferenci oznámil meziroční pokles výkonu tuzemského hospodářství.

Původní odhad vývoje české ekonomiky z počátku května narýsovali statistici z ČSÚ (Český statistický úřad) v optimističtějším rámci, aktuálně však úřad oznámil mírně horší čísla.

"Česká ekonomika je venku z recese. Podle prvního odhadu domácí ekonomika za 1Q 2023 meziročně klesla o 0,2 %, ale oproti předchozímu čtvrtletí šla nahoru o 0,1 %, čímž technicky skončila recese,"

interpretoval pozitivně původní odhad Tomáš Volf, analytik finančních trhů Citfin.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Pozitivní trend v mlze

Aktuální data z ČSÚ však přináší mírně odlišná čísla, která však o pozitivním obratu nehovoří. Meziročně HDP za 1. čtvrtletí letošního roku poklesl o 0,4 % a mezičtvrtletně se nezměnil a technicky hovoří stále o recesi.

„Na straně poptávky byly hlavními faktory mezičtvrtletního vývoje HDP v 1. čtvrtletí rostoucí zahraniční poptávka a spotřební výdaje vládních institucí. Negativně působily výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorbu hrubého kapitálu,"

okomentoval údaje Vladimír Kermiet z ČSÚ v tiskové zprávě úřadu.

Ačkoliv se statistické vyhodnocení posunulo negativním směrem, změna není výrazná a reálně zásadním způsobem o nečekaných změnách v české ekonomice nové informace nepřináší.

"Na spotřebitelském komfortu poznáme posun o 3 %, nikoliv o desetiny. Vidíme stagnaci při plné zaměstnanosti,"

zhodnotil nejnovější údaje ekonom Miroslav Zámečník z České bankovní. Změna k pozitivnímu trendu by podle ekonoma mohla přijít, pokud ČNB doručí nižší inflaci, ale obrat nepřijde dříve než v druhém pololetí. Poznatelný růst pro běžné spotřebitele by se mohl dostavit příští rok. Do budoucnosti pak vidí jako zcela zásadní pro domácí hospodářství a také evropské, jak se bude vyvíjet automobilový trh ve vztahu k elektromobilitě. Jaká bude jeho budoucnost však nikdo neví.

Brzdou HDP je inflace

Současný výkon českého hospodářství drží v aktuálních nízkých hodnotách především domácnosti, které výrazně omezují své výdaje, což jednoznačně vyplývá z dat ČSÚ, kdy meziročně klesly výdaje na konečnou spotřebu domácnosti o 6,4 %.

Negativní nálada českých domácností s přetrvávající vysokou inflací a reálným poklese mezd není krátkodobým trendem. Někteří ekonomové varují před mzdově inflační spirálou, kdy při plné zaměstnanosti v českém hospodářství hrozí velmi pomalý pokles inflace, na čemž se podepisuje i politika ČNB.

Pozitivním trendem, při tvorbě HDB, je podle statistiků pozorovatelný nárůst v rámci salda zahraničního obchodu, které vzrostlo meziročně o 92,7 miliard Kč. Českým exportérům se tak daří vyvážet na zahraniční trhy.

Zdroje: czso.cz, ct24, ceskatelevize.cz, ČTK, twitter.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: