Top hledané
Výsledky (0)
Na české módní scéně působí řada talentovaných návrhářů. Jedním z nich je pravidelná účastnice Mercedes Benz Prague Fashion Weeku Denisa Dovala. Naučila se počkat si na úspěch a nebojí se vymezit vůči devadesátkovým designérům ani instagramovým rychlokvaškám.

Návrhářka Denisa Dovala: nebudu jako Blanka Matragi. Její éra je dávno za námi

Veronika Poláková
13. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Designérka Denisa Dovala

Denisa Dovala je módní návrhářka s unikátní estetikou a citem pro jemné splývavé linie. Své zkušenosti nasbírala především v pařížském syndikátu Haute Couture, kde působila pod značkou Iris van Herpen. Vystudovala magisterský studijní program Design oděvu na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Se svou tvorbou se prosadila jak v českých, tak v zahraničních designérských soutěžích. Nyní již osmým rokem tvoří pod svou značkou DENISA DOVALA, se kterou se pravidelně účastní pražského Mercedes Benz Fashion Weeku. 

 
Nová kolekce značky Denisa Dovala.
Šaty z nové kolekce značky Denisa Dovala

Deniso, definujte, prosím, co je podle vás móda...

Móda má více rovin. Když slyším tohle slovo, vzpomenu si na jednu známou průpovídku. Často se říká - to je teď přece v módě. Ten výraz odráží celou definici toho, co znamená slovo móda. Móda je cokoliv, co je v danou chvíli aktuální. Takže rozhodně to nejsou jen šaty. Vlastně samotný oděvní či takzvaný „módní průmysl“ by měl mít ještě nějaký další přesnější výraz. 

A co se skrývá pod vaší značkou? Co by se nám mělo vybavit, když uslyšíme DENISA DOVALA?

Má oděvní značka jsem já a moje myšlenky. Naleznete pod ní kolekce, které si zakládají na uměleckém konceptu, protože jsem kreativní duše a nemohu bez uměleckého vyjádření existovat. Zároveň však vytvářím šaty, které se mi líbí a sama je toužím nosit. Zároveň jsem i typická ženská a doufám, že klientky budou po mých šatech toužit stejně jako já. 

Otevřít v galerii (2)
Novinky od značky Denisa Dovala
Novinky od značky Denisa DovalaZdroj: Denisa Dovala, se svolením Denisa Dovala

Co vám vaše práce dala a co vám vzala? 

Má práce pro mě není jen zdrojem obživy, ale i posláním, životním naplněním. Jsem vděčná, že to tak mám a myslím, že je to v dnešní době spíše výjimka. Na druhou stranu mi vzala spoustu volného času. Neexistují pro mě svátky ani víkendy. Volno je pro mě vzácností. V průběhu let jsem do značky investovala mnoho peněz a ty se mi začaly vracet až v poslední době. DENISA DOVALA není žádný start-up, takže finanční návratnost je trochu na dlouhé lokte.  

Jaký je váš vztah k trendům?

Dělím trendy na ty dlouhodobé a na ty krátkodobé. Krátkodobé jsou jen takový výkřik do tmy a sledovat je mohou pouze marnotratní nebo náctiletí. Pak jsou tu trendy, které přečkají mnoho sezón a stanou se součástí lifestylu určité doby. Z těch si vyberu ty, které se mi líbí a klidně je následuji i v kolekcích. 

Když si představíte svůj šatník, které modely máte nejraději a od koho nebo odkud jsou? Je tam nějaký kousek, který nenosíte, ale nemáte sílu ho vyhodit? Pokud ano, tak proč?

Můj šatník je dost chudý. Když jdu do společnosti, automaticky se oblékám ve svém studiu. V podstatě si od sebe ty oděvy půjčuji. Pro každodenní nošení mám od své značky mix seasonless produktů - vesty, úpletové šaty a další kousky. Také vlastním nějaké fast fashion věci - hlavně tílka, legíny, hodně basic kousky. Velkou část mého šatníku tvoří sekáčové úlovky, převážně hedvábné halenky z Japonska. A určitě mám i dva sekáčové úlovky, které nedokážu vyhodit a přitom je nikdy nenosím. Jsou to hedvábné šaty s takovým výstřihem, že mi lezou ven skoro celá prsa a pak pletené kožené pončo, ve kterém je v létě horko a v zimě zima.

„Část českých návrhářů se se svou tvorbou zasekla v 90. letech. Doba už je ale jinde,"

říká mladá návrhářka Denisa Dovala.

Jak byste popsala český módní trh? Jaká má pozitiva a jaká negativa? 

Český módní trh je stále v plenkách. Tak bych ho popsala. Když jsem naposledy jela taxíkem, jeden starší pán se mě zeptal, co dělám a já odpověděla, že jsem módní návrhářka. Následně začal mluvit o Blance Matragi a říkal mi, že jednou můžu být taky tak úspěšná. Myslel to dobře, ale tato éra české módy už je za námi. Jen bude ještě trvat než to pochopí i široká veřejnost.

Máme tady návrháře, kteří dokážou tvořit světovou módu prodejnou i za hranicemi. Avšak stále tady působí dvě skupiny tvůrců. Ti, co navrhují, jako by se zasekli v 90. letech a ti, co mohou směle konkurovat úspěšným zahraničním designérům. Ten rozdíl je dobře vidět v pojetí různých českých takzvaných Fashion Weeků. 

Jakým způsobem přemýšlíte o udržitelnosti? Je důležitá pro vaše podnikání?

Evropská módní značka, která nedělá sériovou výrobu je udržitelná automaticky. U mě se to konkrétně projevuje tak, že šiji pouze v Česku a můj e-shop funguje z 80 % na bázi pre-order. Nenašívám věci dopředu, díky tomu neplýtvám. Vytvářím seasonless šaty, takové, co nikdy nevyjdou z módy. Nově nabízím své umělecké kolekce i k zapůjčení. 

V poslední době se doslova roztrhl pytel s novými fashion brandy. Téměř každá módní influencerka začala navrhovat oblečení a nabízet je na svých sítích. Co říkáte na stále rostoucí počet českých módních značek? 

Upřímně nesnáším škatulkování, ale právě kvůli tomuto nešvaru, že každý druhý influencer prodává svá trička a hrníčky, jsem vlastně ráda ve škatulce - Ta z Mercedes Benz Prague Fashion Weeku. Máme volný trh a každý si může podnikat v čem chce, je to jeho svaté právo. Vždy je to o šikovnosti každého designéra, jak se vypořádá s rostoucí konkurencí. Ti, co si stěžují, zkrátka neví, jak na to. Nebo nejsou dost trpěliví. Za mnou je mnoho neúspěšných let, kdy jsem se cítila ublížená. Teď ale vím, že to byla hloupost. Někdo má cestu delší a někdo kratší. Má byla delší, ale stála za to. 

Máte za sebou účast na MBPFW. Přinesl vám pocit uspokojení nebo s ním souvisí i nějaká zklamání?

Mercedes Benz Fashion Week je pro mě motivací, překonávám díky němu sama sebe. Bez toho závazku, že musím vytvořit další kolekci, by můj profesní růst nebyl tak rychlý. MBPFW mi toho spoustu dal a dává. Do budoucna bych si však přála mít dostatek peněz nebo sponzora na to, abych uspořádala svou vlastní samostatnou přehlídku.

Otevřít v galerii (2)
Módní přehlídka značky Denisa Dovala na MBPFW.
Módní přehlídka značky Denisa Dovala na MBPFW.Zdroj: Denisa Dovala, se svolením Denisa Dovala

Je pro českého tvůrce důležité prezentovat své modely na této akci?

V dnešní době může značka dobře prosperovat, aniž by dělala jakékoli módní přehlídky. Účast na Fashion Weeku není podmínkou úspěchu. Já ale přehlídky miluji a navíc mě díky nim registruje jak laická, tak odborná veřejnost. MBPFW je pro mě zárukou kvality, proto se objevuji právě tady.

Na co se aktuálně těšíte?

Za posledního půl roku se mi podařilo ztrojnásobit prodeje a nemůžu se dočkat, až rozšířím prodejní portfolio a e-shopovou nabídku o další produkty. Těším se, že budu sledovat kam se to celé dá posunout. 

Obecně vzato se těším na každý další den ve své krásné bublině, ve které žiju. A jsem za to nesmírné vděčná. 

 

Zdroj: vlastní dotazování, denisadovala.com

 

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

 

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze