Top hledané
Výsledky (0)
Fitness trenér Jakub Kiovský se věnuje své profesi několik let. Z jeho zkušenosti je prý největší problém obezity špatná strava a lenost.

Češi jako Američané: Podle statistik tloustneme a velikosti spodního prádla se rok od roku zvětšují

Barbora Štöklová
12. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Stres může vést k nezdravému stravování a nedostatku pohybu. Stresovaní lidé jsou často náchylnější k tomu, že se budou přejídat nezdravými potravinami a budou se vyhýbat pohybu.

Česká populace celkově přibývá na váze, potvrzují to i další statistiky a průzkumy. Například podle dat Českého statistického úřadu dosáhla v roce 2017 hodnota BMI indexu tělesné hmotnosti obyvatel České republiky 25,2 a v loňském roce to bylo již 26,2, což značí mírnou nadváhu. Průměrně za posledních pět let Češi přibrali dvě až tři kila. 

Nadváha, a především pak obezita, je výraznou příčinou a také rizikem řady onemocnění. Důležitým předpokladem, jak nadváze předcházet nebo přebytečná kila shodit je zdravý jídelníček a dostatek pohybu. Právě pohybu se ale podle statistik ČSÚ věnuje pravidelně jednou až třikrát týdně pouze necelá čtvrtina dospělé populace. Zcela bez pohybu nebo s minimální aktivitou je pak více než třetina Čechů. 

„Průměrná hodnota BMI obyvatel ČR se pohybuje těsně za horní hranicí normální zdravé váhy. Za rok 2022 dosáhla hodnoty 26,2, což značí mírnou nadváhu. Více než třetina žen bojuje s mírnou nadváhou a u mužů je to téměř polovina. Každý pátý muž trpí obezitou, u žen je to o něco méně,“

uvedla Simona Měřinská z ČSÚ. Podotkla, v tiskové zprávě pro Aspen PR, že BMI se s věkem podle zjištění zvyšoval.

Pohled fitness trenéra

Podle zkušeností fitness trenéra Jakuba Kiovského jsou nejčastějšími příčinami nárůstu váhy, v dnešní době, zejména nezdravé stravování, kterému je ale dle jeho slov naše populace vystavena.

„Mladí lidé jsou často vystaveni velkému množství nezdravých potravin a nápojů s vysokým počtem kalorií, jako jsou sladkosti, slané pochutiny, sladké nápoje a alkohol. Také upřednostňují čas u televize nebo sociálních sítích namísto pohybu,"

komentuje Jakub Kiovský pro LP-Life.cz.

Dalším rizikovým faktorem, může být i stres. Lidé ve stresu spíš sáhnou po nezdravém jídle a mohou se cvičení vyhýbat. Nicméně, právě pravidelný pohyb může lidem pomáhat z několika důvodů. 

„Cvičení spaluje kalorie, což může pomoci vytvořit kalorický deficit, který je nezbytný pro hubnutí a udržení zdravé váhy. Pravidelnou aktivitou si také zvýšíte svalovou hmotu a cvičení vám rozhodně zlepší náladu a pomůže ventilovat právě zmíněný stres,"

dodává Jakub. 

Češi kupují stále větší spodní prádlo

Velikosti spodního prádla Čechů se rok od roku mírně zvětšují, potvrzují to výsledky statistik společnosti prodejce spodního prádla. Největší nárůst prodejů větších velikostí odstartovalo období covidu, kdy narůstaly čísla velikostí zejména dámského spodního prádla. Nyní nejsou propady tak velké, mírný nárůst větších velikostí ale setrvává, tentokrát u mužů více než u žen. Ještě před pěti lety byly nejprodávanějšími velikostmi M a S, letos příčkám vévodí velikost L, u pánského prádla je na druhém místě dokonce velikost XL.

Otevřít v galerii (1)
Reklama potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru a tuku může ovlivňovat stravovací návyky a rozhodování lidí.
Reklama potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru a tuku může ovlivňovat stravovací návyky a rozhodování lidí. Zdroj: Freepik

Česká republika v číslech:

  • V roce 2019 mělo podle dat Českého statistického úřadu přibližně 20 % dospělých v České republice nadváhu a 13 % bylo obézních.
  • Prevalence dětské obezity v České republice se také zvyšuje. Podle některých dat mělo v roce 2019 přibližně 8 % dětí ve věku 7 až 9 let nadváhu nebo obezitu.
  • Obezita je spojena s rizikem vývoje řady zdravotních problémů, včetně diabetu 2. typu, hypertenze, srdečních chorob a dalších.

Budeme za chvíli jako Američani?

Obezita ve Spojených státech je rozšířený problém. Hlavní důvodem obezity tamní populace je nezdravá strava. Zpracované potraviny, fast food, sladké nápoje, to vše Američané každodenně konzumují. Další aspekty jsou velmi podobné těm, které jsme již zmínili. Nedostatek pohybu, stres. Americká kultura také klade důraz na velké porce, což může vézt k přejídání. 

Amerika v číslech:

  • Podle Národního zdravotního ústavu (NIH) mělo v roce 2018 více než 42 % dospělých v USA obezitu.
  • CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) uvádí, že v roce 2017 mělo přibližně 19 % dětí a adolescentů ve věku 2 až 19 let nadváhu nebo obezitu.
  • Obezita je spojena s vysokými ekonomickými náklady. V roce 2018 činily přímé náklady spojené s obezitou ve Spojených státech přibližně 147 miliard dolarů.

Obezita je tedy komplexní problém. Její řešení vyžaduje celosystémový přístup zahrnující vzdělávání veřejnosti, podporu zdravých stravovacích a životních návyků, změny v potravinovém průmyslu, politické a legislativní opatření a podporu fyzické aktivity.

V minulých letech byly mezi státy s vysokou mírou obezity zahrnuty země jako Mexiko, Egypt a některé evropské země.

 

Zdroj: Wikipedia, Čsú.cz, People.com, vlastní dotazování, Aspen PR

 

 

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze