Top hledané
Výsledky (0)
Kašmír je často spojován s luxusem a vysokou kvalitou. Zdá se, že jeho kouzlu propadly i známé osobnosti ze světa showbusinessu a sociálních sítí. V čem je jeho kouzlo?

České celebrity se halí do té nejluxusnější látky. "Kašmír je jako droga, jednou ho zkusíš a už ho nesundáš," říká Vica Kerekes

Veronika Poláková
27. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Herečka Vica Kerekes v kašmírovém svetru.

S nadcházejícími chladnými dny budeme všichni hledat co nejteplejší svetry, kabáty, čepice a šály. Módní inspirací nám mohou být vytříbeným vkusem oplývající celebrity a fashion influencerky. Řada z nich jde čím dál častěji cestou kvality a luxusu a my je proto vídáme v nejrůznějších vlněných a především kašmírových kouscích. Do kašmíru se pravidelně halí například Nicol Kidman nebo Angelina Jolie. Je tedy více než logické, že tento prémiový materiál dobývá i český rybníček. V našich luzích a hájích bojují proti zimě kašmírem mimo jiné ohnivá kráska Vica Kerekes, modelky Marie Danči a Kateřina Sokolová, blogerka Lucie van Koten či herečka a spisovatelka Vlastina Svátková.

Vice Kerekes v černém kašmírovém svetru.
Vlastina Svátková v kašmírovém outfitu.
Lucie van Koten v kašmírovém roláku.

Pohádka o kašmírovém vláknu

Kašmír je velice luxusní materiál, ale i přesto ho můžeme označit za jeden z nejžádanějších na světě. Jeho měkké, lehké a teplé vlákno se získává z kašmírových koz. Jedinečná kombinace vlastností kašmírové vlny ji činí ideální pro výrobu svetrů, kabátů, šál, čepic a dalších oděvních kousků. A čím je kašmír tak speciální? Jeho vlákno vyniká mimořádnou jemností, díky čemuž získává svou typickou měkkost. Je dokonce výrazně jemnější než všechna další exitující zvířecí vlákna.

 

Odkud kašmír pochází

Oblast Kašmíru je regionem ležícím na severu indického subkontinentu. Tato oblast je známá svými drsnými klimatickými podmínkami, kde teploty mohou klesnout hluboko pod bod mrazu. Oblast je obklopena vysokými horami a žije zde mnoho zvířat včetně kašmírových koz. Z Kašmíru se však toto plemeno rozšířilo i do mnoha dalších geografických oblastí. Dnes jsou největšími producenty Čína a Mongolsko. Další oblasti, kde se kašmírské kozy chovají jsou Tibet, Afghánistán a Irán.

 

Jak se získávají kašmírová vlákna?

Kašmírové kozy žijí v himálajských oblastech na velmi chladných a vysoko položených náhorních plošinách. Na výrobu kašmírového oblečení se používají jen ty nejkvalitnější vlákna, jež se u těchto koz nacházejí zejména v oblasti slabin. V letních měsících, když kozy sestoupí do nižší nadmořské výšky, začnou místní obyvatelé se sběrem vláken. Zvířata se otírají o skály a stromy a zanechávají tam srst. Většinou se ale vlákna získávají vyčesáváním.  Z jedné kozy se dá za rok vyčesat zhruba 100 gramů kašmíru. To však nestačí ani na jeden svetr. Pro lehký kašmírový svetřík se musí vyčesat minimálně 3 kozy, pro teplý zimní svetr to může být pět i více zvířat. 

 

Správná péče o kašmírové oblečení 

„Kašmírové výrobky jsou známé svou měkkostí, teplem a luxusním vzhledem. Aby si však zachovaly svou jedinečnou kvalitu, vyžadují zvláštní péči,”

upozorňuje odbornice na kašmír Zuzana Melicharová pro LP-Life. 

Po několika nošeních může kašmír začít tvořit žmolky. Je to naprosto přirozený jev, typický pro přírodní vlákna. Žmolky se dají jemně odstranit speciálním hřebenem pro kašmír nebo elektrickým odžmolkovačem. Místo častého praní se doporučuje spíše větrání na čerstvém vzduchu. Tím se odstraní pachy a vlákna se osvěží. Podobně funguje také použití steameru.

 

Jak to vidí stylistka

„Kašmírová vlna je jednou z nejžádanějších, nejluxusnějších a také nejdražších přírodních textilií. Věřte mi, že když si na sebe oblečete kašmírový svetr, už nebudete chtít nosit jiný. Kašmír je velmi jemný, měkký a příjemný materiál na dotek i nošení. Má úžasné termoregulační vlastnosti, ideální na zimu. Skvěle drží tvar, nevytahá se, nevybledne a při dobré péči vydrží roky. Jak se ale o takový kašmírový kousek starat? Perte jej v ruce, ve vlažné vodě, aby se neponičila vlákna. Používejte speciální prací prostředek na delikátní látky. Neždímejte (pouze vymačkejte ve froté ručníku) a sušte položené na ručníku, nikoliv pověšené na ramínku. Vyvarujte se žehlení a sušení na topení. Pokud bych vám měla doporučit, do jakého kousku na zimu investovat, rozhodně to bude kvalitní svetr z přírodního materiálu. Ideálně z kašmíru,”

radí pro LP-Life.cz stylistka Petra Kasalová.

 

Jak to vidí celebrity

 

„Huuuu, ten pocit, když na sobě mé tělo ucítí ten úžasný materiál je nadpozemský. V tom okamžiku se spojí duše s tělem. Kašmírové věci jsou jako drogy, jednou je zkusíš a už je chceš pořád,”

popisuje okouzleně své preference ohnivá herečka Vica Kerekes. 

 

„Kašmír je láska pro dospělé ženy. Já nosím kašmírové svetry od října do dubna non-stop. Nekouše, neškrábe, nepotím se v něm a není mi v něm zima. Pořídit si kašmírový kousek je ta nejlepší investice,”

hlásá na svých sítích československá herečka a influencerka Vlastina Svátková. 

 

“Jakožto nejvíce zimomřivý člověk na světě nemůžu mít svetry z umělých vláken - spíše studí než hřejí. Spoléhám tak na vlnu a kašmír - zrovna kašmír umí zahřát a udržet teplo. Zároveň - na rozdíl od huňatých vlněných svetrů - vypadá vždy stylově, luxusně a nekouše. Přírodní vlákno oceňuji i proto, že neuvolňuje mikroplasty při praní, což je maximálně šetrné k přírodě,”

vysvětluje blogerka a modelka Lucie van Koten pro LP-Life. 

 

„Kašmír - to je pro mě kvalita a luxus. Z lásky k němu jsem se dokonce stala jednou z tváří české kašmírové značky,”

řekla pro LP-Life.cz modelka a přítelkyně herce Vojtěcha Vodochodského Marie Danči.

Je vidět, že české známé osobnosti vědí, jak bojovat se zimou stylově. Kašmírové módní kousky mají bezesporu mnoho funkčních výhod a navíc vypadají velice hezky za všech okolností. Sice je třeba se o ně, stejně jako o všechny kvalitní věci, pečlivě starat, určitě ale stojí za to. Zpříjemní nám totiž nejeden chladný den. A dobrý vkus je prostě k nezaplacení.Zdroj: vlastní dotazování, just.love, moda.cz, krasa.cz

 

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10
 


 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze