Top hledané
Výsledky (0)
Toto město se může pochlubit dávnou minulostí, která je okořeněna jedinečným židovským hřbitovem. Za zmínku jistě stojí i luxusní Bazilika sv. Prokopa z dávných románských dob. Obě historické památky jsou zapsány na listině UNESCO.

Krásy Čech na seznamu UNESCO: Třebíč jako město historie

Mgr. Jana Höger
09. dubna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Pohled na Třebíč, Bazilika sv. Prokopa

Odkaz dob minulých: výjimečnost luxusního města

Ty dnešním generacím připomínají hodnoty, které je třeba chránit. Židovský hřbitov je tichou připomínkou života jedné národnosti, která byla v minulosti ostrakizována a potkal ji nelehký osud. Život mnohých byl ukončen násilně, jiní svou životní pouť ukončili spokojeně. Hřbitov zdobí typické judaistické náhrobky s nejstarším datem 1631 a v celkovém počtu 3 000 ks. Svou rozlohou a počtem hrobů (11 000) se řadí mezi největší v zemi.

Samotné náhrobky dokumentují svým výtvarným pojetí vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století. Za viděné stojí velké rodinné kobky, ale i polorozpadlé malé náhrobní kameny, obří obelisky nebo barokní náhrobky. V první polovině náhrobku bývá vytesán reliéf spjatý s rodem, zaměstnáním či povahou zemřelého. Je zde i pomník obětem rasové genocidy za 2. světové války.

Bazilika sv. Prokopa

Pokud navštívíte Třebíč, nezapomeňte si prohlédnout luxusní románsko–gotickou stavbu duchovního zaměření. Vzniká v době, kdy Francie objevuje krásu gotiky, zato v Německu stavby připomínají antiku.

Luxusní bazilika zpočátku odrážela německé vlivy, ale po dvaceti letech práce, v roce 1241, dochází ke zlomu. Začínají se objevovat protáhlá okna, odvážná osmidílná klenba, rozetové okno podobné okně v Chartres. Bohoslužebným činnostem sloužila 200 let, ale v roce 1462 podlehla ohnivé zkáze a s vyhnáním posledních mnichů začíná mít v 15. století světský charakter. Proto v bazilice zřídili pivovar a později i konírnu, zámeckou kuchyni a prádelnu. Návrat ke svému obsahu a zašlé kráse se podařil díky rodu Valdštejnů, kteří v 17. století povolávají zkušeného architekta Kaňku, aby stavbu zrekonstruoval.

Zmíněné památky zdůrazňují majestátnost lidského života. Jsou hodnotami vysoké estetiky s duchovním rozměrem. I takhle může vypadat luxus.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Třebíč
Karlovo nám. 104/55 674 01 Třebíč
568 896 111