Top hledané
Výsledky (0)
V Obecním domě se uskutečnil sedmý ročník Česko-Slovenského plesu

Česko-Slovenský ples: České krásky nerozuměly slovensky, Verešová z toho viní české pořady

Nela Štefanová
09. února 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Česko-Slovenský ples, konaný v Obecním domě patří mezi nejprestižnější události roku a není divu. Letos přinesl to nejlepší z obou zemí, které k sobě dodnes mají velmi blízko. Možná nám dáte ale zapravdu, že dnešní generace mladých lidí, a to nejen teenagerů, má se slovenským jazykem problém a některým slovíčkům, frázím či dokonce plynulým větám nerozumí. Redakce LP-Life.cz si české krásky otestovala a některá slovenská slovíčka dámám mozkové závity pěkně zavařila.

Krásné večerní róby, hudba, tanec a delikatesy z Čech a Slovenska. Ples, který se v Obecním domě uskutečnil letos již po sedmé, opět přinesl  a ukázal to nejlepší nejen z naší domácí půdy, ale také od našich blízkých sousedů. Hlavní hvězdou večera byl Richard Müller, na pódiu svým hlasem ale roztančila hosty také například Tereza Mašková, Emma Drobná, Martin Chodúr či Leona Machálková. Kromě špičkových baletních vystoupení čekaly na příchozí i nezapomenutelné delikatesy z Francie, jako například kachní rilette, račí espuma či tvarohovo-borůvkový dort zdobený zlatem. 

Otevřít v galerii (6)
Zdroj: Foto: David Peltan
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (6)
Zdroj: foto: Pavel Dvořák
Otevřít v galerii (6)

Slovenština jako oříšek?

I když se na první pohled může zdát, že toho mají Češi a Slováci mnoho společného a někteří lidé v zahraniční dodnes nemají tušení, že oba státy už několik desítek let fungují samostatně, dodnes se můžeme setkat s faktem, že se Češi ve slovenštině ztrácí a často jsou si mnohem více jistí v angličtině. Na slovíčku ťava, což v překladu znamená velbloud, jsme jich nachytali docela dost. 

,,Ťava? Mě to zní tak trochu španělsky jako kava ale to asi nebude ono. Bohužel nevím,“ 

sdělila nám se smíchem moderátorka televize Prima Gabriela Lašková. 

Otevřít v galerii (6)
Zdroj: Foto: Pavel Dvořák

Výhodu ale mají například ti, kteří se mohou svými slovenskými rodinnými příslušníky chlubit a slovenštinu díky nim zvládají levou zadní. Tak jako například influencerka Nikol Moravcová, jejíž manžel je Slovák. 

Fakt, že ani v současné době lidé v Česku slovenštině nerozumí, může občas potrápit právě ty, pro které je slovenština mateřským jazykem, jako například Andreu Verešovou.

,,Myslím si, že je to především díky tomu, že kombinace československých pořadů je v současné době minimální. Dříve byly oba dva jazyky součástí našeho běžného života. Dnes si myslím, že slovenské děti vnímají češtinu více než ty české, protože my i nadále přebíráme nějaké české pořady. Češi jsou v tomhle výběru přísnější a striktnější a máte slovenských pořadů minimálně,“ 

sdělila kráska. 

Otevřít v galerii (6)
Zdroj: foto: Pavel dvořák

Stejný názor sdílela i zpěvačka Emma Drobná či Celeste Buckingham. 

,,Mladí Slováci češtině rozumí, ale mladí Češi slovenštině ne. Setkávám se s tím poměrně často a myslím si, že je to tím, že na Slovensku sledujeme české seriály a filmy,"

uzavřela Celeste.  

Otevřít v galerii (6)
Zdroj: foto: Pavel Dvořák

Pokud jste si zatím ještě nepustili video, jak české a slovenské hvězdy odpovídaly, neváhejte! O vtipné odpovědi nouze rozhodně nebyla.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze