Top hledané
Výsledky (0)
Český premiér Petr Fiala v Berlíně jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem o obranné a energetické spolupráci.

Česko by v budoucnu chtělo využívat německé terminály zkapalněného zemního plynu. Plyn by mohlo získat již nadcházející zimu

Kristina Valachyová
25. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Petr Fiala v Berlíně jednal s německým kancléřem Olafem Scholzem

Český premiér Petr Fiala se v úterý 24. ledna v Berlíně setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem. Oba lídři jednali o další pomoci Ukrajině, posílení spolupráce v energetice a dvoustranných vztazích. Petr Fiala se v německém Bundestagu setkal také s předsedou Křesťanskodemokratické unie Friedrichem Merzem a zúčastnil se hospodářského summitu WELT, kde vystoupil s projevem o investičních příležitostech v České republice. Konference byla pro média uzavřena.

 

Zajištění energetické bezpečnosti a zbavení se závislosti na ruských fosilních palivech bylo jedním z hlavních témat jednání

Otevřít v galerii (3)
Petr Fiala s německým kancléřem Olafem Scholzem
Petr Fiala s německým kancléřem Olafem Scholzem Zdroj: Úřad vlády ČR

Podle Fialu je cílem obou zemí - České republiky i Německa - zajistit energetickou bezpečnost a zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech. V Německu byl před několika dny uveden do provozu druhý plovoucí terminál LNG v Lubminu na pobřeží Baltského moře. Tato lokalita je pro Českou republiku výhodná, protože je přímo napojena na českou plynárenskou infrastrukturu prostřednictvím plynovodů OPAL a EUGAL.

„Česká republika je připravena podílet se na zprovoznění terminálu, máme zájem o získání částečné kapacity. S paní kancléřkou jsme se dnes shodli na tom, že plyn by odtud mohl proudit do České republiky již v příští topné sezóně. Intenzivně pracujeme na možnostech zapojení komerčního sektoru a myslím, že je na dobré cestě zbavit se tímto způsobem závislosti na ruském plynu,"

řekl premiér.

Prodej rodinného domu, Praha 9 - 123m
Prodej rodinného domu, Praha 9 - 123m, Praha 9

Lubmin je důležitým distribučním uzlem pro plynárenskou infrastrukturu, protéká tudy dnes již nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream, čehož projekt terminálu LNG využívá. Plyn lze posílat do plynovodů OPAL a NEL. Plynovod OPAL přivádí plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a hlavním německým skladem v Rehdenu. Německo dosud uvedlo do provozu tři plovoucí terminály LNG - ve Wilhelmshavenu v Dolním Sasku, v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Další terminály plánuje dokončit ještě letos, informují HNonline.
Terminál Lubmin, který byl otevřen v lednu, je soukromý projekt, na němž se bude podílet německá vláda.

 

Pomoc Ukrajině s vojenským vybavením

Důležitým tématem jednání byly také možnosti jednotlivých zemí pomoci Ukrajině s dodávkami vojenské techniky, uvádí oficiální web Vlada ČR.
Fiala také poděkoval Scholzovi za dar tanků Leopard, které Německo poskytne České republice jako kompenzaci za vojenskou pomoc Ukrajině. 

„Česká republika potřebuje, aby Německo dodávalo tanky Leopard 2, aby zajistilo obranyschopnost země,"

uvedl.

Otevřít v galerii (3)
Bitevní tank "Leopard 2" rozdrtil auto během vojenského cvičení
Bitevní tank "Leopard 2" rozdrtil auto během vojenského cvičení Zdroj: Profimedia

Frankfurter Allgemeine Zeitung tento týden spekuloval, že by Česká republika a Slovensko mohly Ukrajině vydat německé leopardy.

V rámci tzv. kruhové výměny Německo souhlasilo s tím, že je v menším počtu nahradí renovovanými Leopardy 2 A4, tedy nikoli nejnovějšími verzemi. První z těchto tanků byl do Prahy a Bratislavy dodán v prosinci a výcvik posádek již začal. Reagoval tak na spekulace německého tisku, že Německo by mohlo těchto 14 strojů poslat nikoli do České republiky, ale s jejím souhlasem přímo na Ukrajinu.

„Poděkoval jsem kancléřce za dar tanků Leopard České republice. Jeden už dorazil do České republiky a do konce letošního roku by naše armáda měla dostat zbývající tanky, které nám Německo slíbilo výměnou za naši vojenskou techniku, kterou dodáváme Ukrajině. Do budoucna máme zájem také o nákup nových tanků Leopard, které by byly součástí rozsáhlého projektu modernizace české armády,"

uvedl. 

„Naše tanky T-72 jsme poslali na Ukrajinu, takže jsme si od Německa zajistili podporu pro zajištění bojeschopnosti a akceschopnosti naší armády,"

řekl Fiala o tancích, které Česká republika dostane od Německa jako náhradu.
Podle českého premiéra Petra Fialy by Německo nemělo být tlačeno k dodávkám tanků či jiného vojenského materiálu na Ukrajinu. Fiala věří, že se nakonec všichni dohodnou. Řekl to v úterý po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně, informuje TASR.

„Není to tak, že bychom všichni měli tlačit na Německo. Vnitroněmeckou debatu dobře sleduji a chápu, jak je někdy těžké překonat věci z minulosti. Doufám, že nakonec bude dosaženo dobrého řešení a že Ukrajina dostane potřebné vybavení včetně tanků,"

řekl.

V otázce společné obrany má Česká republika zájem na vybudování evropského protiraketového deštníku. Jedná se o projekt, o kterém kancléř Scholz hovořil loni v Praze. K německému návrhu se dosud připojilo 14 evropských zemí včetně České republiky a Slovenska.

Podle TA3 Scholz v srpnu v projevu na Karlově univerzitě v Praze hovořil o svých představách o budoucnosti demokratické Evropy. Jako hrozbu zmínil nedostatečnou protivzdušnou obranu, do níž chce zapojit další evropské země. 

„A Německo bude navíc tuto budoucí protivzdušnou obranu koncipovat tak, aby se na ní mohli podílet i evropští sousedé, jako jsou Poláci, pobaltské země, Nizozemci, Češi, Slováci nebo naši skandinávští partneři, pokud budou mít zájem,"

řekl Scholz.

Krátce po kancléřčině projevu německá média s odvoláním na vládní zdroje informovala, že Německo chce založit svou protivzdušnou obranu na izraelském systému Arrow 3. Nový systém má zahrnovat obranu proti balistickým střelám i ochranu například proti útokům dronů. Myšlenka společného obranného systému je jednoduchá. Plánuje se, že několik systémů Arrow bude propojeno dohromady, čímž se ochranný deštník značně rozšíří.

Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice
Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice, Praha 4
Otevřít v galerii (3)
Petr Fiala na konferenci Welt Economic Summit
Petr Fiala na konferenci Welt Economic Summit Zdroj: Úřad vlády ČR

Český premiér rovněž ujistil německého kancléřa o platnosti mezinárodních závazků České republiky, včetně závazků vyplývajících z jejího členství v Organizaci Severoatlantické smlouvy. Reagoval tak na výrok prezidentského kandidáta Andreje Babiše v televizní debatě na České televizi, v níž Babiš nejprve řekl, že by jako prezident neposlal vojáky do Polska nebo pobaltských zemí, pokud by byly napadeny. Po nedělní debatě však na sociálních sítích prohlásil, že bude dodržovat článek 5 Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně.

 

Německo je významným investorem

„Spolková republika Německo je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky a tvoří více než 26 % obratu našeho zahraničního obchodu. V případě exportu je tento podíl ještě vyšší - 32,8 % českého vývozu směřuje do Německa,"

říká Petr Fiala.
Za prvních deset měsíců loňského roku dosáhl obchodní obrat České republiky s Německem 99 miliard eur, což je o 18,3 % více než v předchozím roce. Německo je třetím největším investorem v České republice.

 

Zdroj: Vláda ČR, Frakfurter Allgemeine Zeitung, HNonline, TASR, TA3, Tlačová konferencia, Česká televize, vlastné dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze