Top hledané
Výsledky (0)
Premiér má s naší zemí velké plány, jaké jsou však makroekonomické ukazatele?

Polsko jako nový ekonomický vzor pro ČR? Svět se posunul jinam, připustil Fiala

Radim Červenka
06. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Je ČR  stále číslo jedna pro premiéra Fialu?

Premiér Petr Fiala má velké plány s rozvojem české ekonomiky. Inspiraci by podle některých ekonomů mohl hledat v Polsku. Tamější hospodářství je mnohem dynamičtější, čemuž napomohly reformy veřejné správy, které se v tuzemským politikům dlouhodobě nedaří prosadit.

Statistika individuální spotřeby

Premiér Petr Fiala (ODS) na ekonomické konferenci reVize Česka promluvil o svých představách ekonomického rozvoje České republiky. Základy vidí v rozvoji znalostní ekonomiky a vzdělávání, konsolidaci zadlužení státu, v rozvoji moderní dopravní infrastruktury, jakými jsou vysokorychlostní tratě a otevření se kvalifikovaným zahraničním pracovníkům.

"Dlouho jsme si vyprávěli příběhy o úspěšné transformaci v 90. letech, které nás ukolébaly, a tak jsme se spokojili s úspěchy, které už zastaraly. Zatímco svět se posunul jinam. Nepodařilo se nám investovat dostatečně do naší infrastruktury, nepřipravili jsme se na krize. Řada našich sousedů, kteří před třiceti lety začínali z výrazně horší pozice, má dnes lépe nastartováno a jejich ekonomika je zdravější než ta naše,"

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

uvedl však premiér na závěr a aktuální stav přes mnohé úspěchy tak nezhodnotil jako ideální.

Nejde jen o levné nákupy

Srovnání se sousedy se objevuje v českém veřejném prostoru čím dál častěji a nejde jen o oblíbené srovnání cen nákupního košíku v obchodech za hranicemi, kde kralují levnější nákupy v Polsku.

Srovnáním Česka a Polska si všímají i ekonomové a analytici. Ve světě hospodářských statistik je na prvním místě srovnání HDP. Podle nejaktuálnějších odhadů webu Statista dosahuje HDP na hlavu v Polsku 19 912 dolarů a v Česku přes 31 368 dolarů. Nicméně aktuální data ohledně růstu HDP se v Česku pohybují kolem nulových hodnot, v Polsku atakují rekordy a to z dlouhodobého hlediska. 

"Polsko od 90. let skoro vždy rostlo minimálně stejně rychle jako Česko a vyhnulo se všem hlubokým recesím, které jsme měli. Od vstupu do EU byly jen 3 roky, kdy jsme rostli rychleji, a v posledních 5 letech jsme se ani nepřiblížili,"

povšiml si ve srovnávací křivce mezi Českem a Polskem ve vztahu k růstu HDP analytik Jiří Hudeček.

Mobilní tarify za pakatel, stavební povolení za okamžik

I když existují jisté pochybnosti k relevanci polských dat, obzvláště neobvyklá je jejich odlišnost ve vztahu k ostatním zemím regionu, z ekonomického hlediska sledujeme příběh polské "succes story", který otevírá otázky, po srovnání se severním sousedem. 

"Polsko roste, Česko stagnuje. Co je v Polsku jinak? 1. Mnohem diverzifikovanější ekonomika. 2. Dlouhodobě vyšší podíl studentů na všeobecných středních školách (viz 1) 3. Modernější státní správa 4. Snadnější budování infrastruktury 5. Levnější služby, bankovní, telekomunikace,"

shrnul základní rozdíly mezi dvěma státy ekonom z prestižního institutu CERGE-EI Filip Pertold. 

Pertold shrnuje body, které se dají ilustrovat prostřednictvím několika známých příběhů z nedávné minulosti. Nedostatkem míst na všeobecných středních školách žije řada rodičů, zejména v Praze. O problematické státní správě ve svém posledním projevu mluvil sám premiér Fiala. Ve výstavbě bylo Polsko pro ČR vzorem při přípravě nového stavebního zákona. Levnější telekomunikace dokumentují neomezené tarify v Polsku, které již před několika lety stály zlomek toho, co nabízejí tuzemští operátoři.

Souhrnné srovnání pak poskytuje např. málo známa statistika porovnávající skutečnou individuální spotřebu (AIC), ta zahrnuje i spotřebu veřejných statků, jakými je třeba bezplatné zdravotnictví. Ve výsledku tak vypovídá o reálné životní úrovni pro obyvatele konkrétních zemí. V ní ztrácí Polsko za Českem jeden bod a obě země se pohybují pod průměrem EU o 16 (ČR) respektive 17 (Polsko) bodů.

Zdroje: vlada.cz, twitter.com, seznamzpravy.cz, aktualne.cz, statista.com, czso.cz, skrblik.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: