Top hledané
Výsledky (0)
Oficiální program rozlučkové návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana na Slovensku začal 7. února na Štrbském Plese uvítacím ceremoniálem s vojenskými poctami.

Český prezident Miloš Zeman si jako místo rozloučení se Slovenskem vybral Vysoké Tatry

Kristina Valachyová
08. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Miloš Zeman a Zuzana Čaputová

Končící prezident České republiky se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a zahájil tak svou třídenní návštěvu Slovenska. Miloš Zeman v pondělí přiletěl na letiště v Popradu a večer se svými partnery neoficiálně povečeřel. Po příjezdu na Štrbské Pleso prezidentka uvedla, že je ráda, že si český prezident vybral pro své rozloučení právě Vysoké Tatry. Označila je za „krásné a výjimečné místo, které mají Češi i Slováci tak rádi".

 

Miloš Zeman a Rudolf Schuster
Miloš Zeman na večeři s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a jejím partnerem
Peter Pellegrini a Miloš Zeman

Zuzana Čaputová zveřejnila na sociálních sítích dárek, který připravila pro prezidenta Miloše Zemana. 

Otevřít v galerii (6)
Dárek, který připravila prezidentka pro Miloše Zemana
Dárek, který připravila prezidentka pro Miloše ZemanaZdroj: Pražský hrad
Otevřít v galerii (6)
Zuzana Čaputová zveřejnila na sociálních sítích dárek, který připravila pro prezidenta Miloše Zemana
Zuzana Čaputová zveřejnila na sociálních sítích dárek, který připravila pro prezidenta Miloše ZemanaZdroj: Prezidentská kancelář SR
Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

„Pan prezident měl velkou radost z fotoalba ze své návštěvy Slovenska a z našich společných setkání Dnes se vidíme již po třinácté," 

poznamenala na sociální síti Zuzana Čaputová.

 

Miloš Zeman se přátelsky loučí se Slovenskem. Slovenská prezidentka mu dělá společnost v Tatrách

Otevřít v galerii (6)
Miloš Zeman v pondělí přiletěl na popradské letiště
Miloš Zeman v pondělí přiletěl na popradské letiště Zdroj: Prezidentská kancelář SR

Je to jeho rozlučková návštěva ve funkci prezidenta, a když si mohl vybrat, kde ji stráví, vybral si Tatry. Zuzana Čaputová poděkovala Zemanovi za všechna setkání, kterých bylo celkem třináct.
Je tradicí, že první a poslední zahraniční cesta nejvyšších představitelů České republiky a Slovenska vede do druhé země v rámci bývalého Československa. Návštěva Miloše Zemana na Štrbském plese není první. Toto místo navštívil i v roce 2018 během své první zahraniční cesty během svého druhého prezidentského mandátu, kdy se setkal s tehdejším prezidentem Andrejem Kiskou.

„Na mém vztahu s prezidentem si cením vzájemné komunikace, a to i přes některé názorové rozdíly. Jsem velmi rád za spolupráci, kterou jsme spolu v tomto období měli. Bylo to typické tím, že naše země procházely složitým obdobím, zároveň jsme měli mnohokrát odlišné názory na řadu věcí, ale velmi si vážím toho, že jsme o nich mohli vždy diskutovat ve velmi otevřené a vzájemně respektující atmosféře," 

řekla Čaputová.
Prezidentka dále dodala, že obě země si byly vždy blízké, což se podle jejích slov projevuje ve spolupráci v hospodářské či kulturní oblasti, v mezilidských vztazích, ale zejména v situacích, kdy je zapotřebí vzájemné pomoci. Připomněla, že Česká republika na Slovensku velí mnohonárodnímu bojovému uskupení a společně s Polskem podle ní "chrání slovenské nebe". Slovenští hasiči zase pomáhali v České republice v souvislosti s ničivými požáry.

 

Prezident Zeman ocenil lidskost Čaputové, pochválil, že ho navštívila v nemocnici, když ho ostatní politici "odepsali"

Otevřít v galerii (6)
Miloš Zeman na večeři s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a jejím partnerem
Miloš Zeman na večeři s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a jejím partneremZdroj: Prezidentská kancelář SR

Miloš Zeman zase ocenil lidskost Čaputové, která se podle něj projevila i její návštěvou v nemocnici, kam za ním přišla v době jeho zdravotních potíží. Vztahy mezi oběma zeměmi označil za bezproblémové a vynikající. Přiznal však také rozdílnost názorů. 

„Nesdílím názor, že bychom neměli mít korektní vztahy s Čínou, a to z toho důvodu, že Čína je po Německu nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky," 

dodal, že právě v té chvíli se projevila její lidskost, které si na ní cenil nejvíce.

„Setkal jsem se s mnoha politiky, kteří tuto lidskost neměli a většinou skončili špatně. Věřím, že díky tomu se paní prezidentka prosadí ve slovenské, evropské i světové politice,"

uzavřel.

Miloš Zeman vyjádřil naději, že dobrá úroveň vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude pokračovat i za jeho nástupce ve funkci Petra Pavla. Řekl to novinářům na tiskové konferenci po úterním setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

Dodal, že ačkoli Pavla ve volbách nepodpořil, přeje mu, aby byl v zájmu České republiky úspěšný. Čaputová uvedla, že má k Pavlovi názorově blízko.

„Těším se na spolupráci, věřím, že bude intenzivní a že společně dokážeme být v regionu silným hlasem rozumu, prozápadní orientace a respektu k evropským hodnotám,"

uvedla Čaputová.

 

Během setkání se diskutovalo také o regionální spolupráci v rámci formátu V4

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Obě hlavy států se dotkly také války na Ukrajině, kde mají shodné postoje, pokud jde o hodnocení situace, ale také pokud jde o všechny formy pomoci poskytované oběma zeměmi.
Miloš Zeman si přál, aby Slovensko vyřešilo některé své vnitropolitické problémy, které podle jeho slov nejsou zdaleka tak vážné, jak se zdá. Poukázal na to, že podobné situace zažil v české politice a že všechny byly vyřešeny demokratickou cestou.

Zeman uvedl, že jedním z názorových rozdílů mezi ním a Čaputovou byl pohled na Stranu zelených a tzv. zelený fanatismus. Zároveň podpořil slovenské ekology, kteří kritizovali rozhlednu v turistické oblasti Štrbské Pleso. Před vstupem do vysoké politiky se Čaputová jako právnička zabývala problematikou životního prostředí.

„Prezidentka uznává zelený fanatismus a říká, že fanatismus mezi zelenými není rozšířený a že je to okrajový jev, zatímco já mám podezření, že je to substance,"

řekl.

„Trochu bych to poopravil, protože můj názor je, že jakýkoli fanatismus je škodlivý, ale zároveň jsem příznivcem zeleného hnutí, zelených témat a ochrany klimatu, protože to považuji za součást naší odpovědnosti za tuto planetu, a tam se možná úplně neshodneme, ale můžeme si ten nesouhlas vysvětlit velmi barvitě,"

reagoval slovenský prezident.

Prezidenti České republiky a Slovenska hovořili také o regionální spolupráci. Podle Čaputové neexistuje ve Visegrádské čtyřce (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) jednotný názor na právní stát a pomoc Ukrajině. Zeman uvedl, že prosazoval rozšíření V4 o Slovinsko a že zejména Maďarsko o to nemělo zájem.

 

Zeman se setkal s Eduardem Hegerem

Otevřít v galerii (6)
Eduard Heger a Miloš Zeman
Eduard Heger a Miloš ZemanZdroj: Pražský hrad

Miloš Zeman se v úterý odpoledne v Tatrách setkal s dočasně pověřeným slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Ten Zemanovi na sociální síti poděkoval  za rozvoj dobrých česko-slovenských vztahů. Heger připomněl, že Zeman byl deset let prezidentem České republiky.

„Rozhodně patří k nejvýraznějším politikům v České republice. Jako bývalý premiér se zasloužil o úspěšný vstup České republiky do Evropské unie a NATO,"

zdůraznil.

Otevřít v galerii (6)
Andrej Kiska a Miloš Zeman
Andrej Kiska a Miloš ZemanZdroj: Pražský hrad

Spolu s ním se setkali také bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Andrej Kiska, předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár a bývalý premiér Petr Pellegrini.

Třídenní cestu na Slovensko, která byla jeho poslední ve funkci prezidenta, ukončí Zeman ve středu, kdy se vrátí do České republiky. Očekává se, že po březnové inauguraci navštíví Slovensko také Zemanův nástupce Petr Pavel.

 

Zdroj: tisková konference, FB Prezidentský palác, FB Pražský hrad, FB Eduard Heger, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze