Top hledané
Výsledky (0)
Život dělají zážitky, a jak se zdá, máme je blíž než na dosah ruky.

Cestovatelská mapa z pohledu aerolinek: Kam se vydat a co rozhodně mít s sebou?

Valentina Lebová
14. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Dvě ženy na letní dovolené se skvěle baví přímo na pláži

Jak se zdá, pokud jde o cestování, vrací se pomalu a jistě vše do normálu a lidé chtějí, možná víc než kdy předtím, zase objevovat svět. Podívat se na místa, která znají i neznají a nadýchat se čerstvého přímořského vzduchu. Jaká jsou pravidla a máme ještě vůbec nějaká omezení? S naším cestovatelským průvodcem budete vědět, kde co "lítá", a to doslova a pěkně od podlahy. 

Ačkoliv to poměrně dlouho vypadalo dost beznadějně, nyní nastává právě ta doba, kdy se svět opět vrací k normálu, pomineme-li děsivou válku na Ukrajině. A možná právě proto by to chtělo si zajet někam odpočinout a vypustit všechno z hlavy. Takže pokud jste byli zvyklí řešit právě v tuto roční dobu dovolenou, letos máte konečně možnost si ji naplánovat. Čas nových "lepších" zítřků je neodmyslitelně tu. Navíc s naším cestovatelským průvodcem budete mít vše černé na bílém. Máme pro vás ty nejlepší informace z cestovního ruchu.

A kam to letos tedy bude?

Otevřít v galerii (4)
Plážové lehátko s kloboukem
Plážové lehátko s kloboukemZdroj: Freepik

Nejlépe až ke hvězdám! Protože si to po těch dvou letech izolace opravdu zasloužíme. My i cestovní kanceláře máme za sebou doslova dva nejhorší roky, co se cestování jako takového týče. Úplně nejhorší pak byla právě sezóna 2020. A co to znamenalo pro rok 2021? V roce 2021 bylo odbaveno velké množství zájezdů o letních prázdninách, zbytek roku byl však takřka na nule. Co byl hlavní důvod? Nedůvěra lidí v to, že ačkoliv se léto zdálo jako "bezcovidové", že tomu tak zůstane i po zbytek roku. A jak se ukázal, právě zbytek roku tomu nakonec zasadil korunu. Problém byl i v neustále se měnících restrikcích a s nimi spojenými pravidly, která často končila tím, že nikdo vlastně nebyl moudrý.

Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m
Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m, Okolí Prahy

Letos to však konečně může být jiné. Snad nám případné zákazy budou sdělovány s dostatečným předstihem, abychom na ně mohli reagovat.

"Jistí si v této stále nejisté době být skutečně nemůžeme, ale informace, které prozatím máme, vypadají nadějně. Letos by se mohli radovat nejen lidé, ale také samotné cestovní kanceláře,"

řekla pro LP-Life.cz Soňa Karásková, pracovnice jedné pražské cestovky.

Zájezdy však do léta mírně podraží. Na vině je především rostoucí inflace a také zdražující se letecká doprava. Nejvíce by se to mělo projevit na last minute zájezdech, na kterých tak člověk pravděpodobně neušetří, navíc jich bude omezené množství. Tento fakt připustil místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež, který jako důvod případného zdražení letecké dopravy uvedl raketově rostoucí ceny pohonných hmot.

Co za výhody nám přináší rok 2022?

Otevřít v galerii (4)
Dívka s covid pasem jako jedna z podmínek cesty na dovolenou
Dívka s covid pasem jako jedna z podmínek cesty na dovolenouZdroj: Freepik

Zdá se to až nemožné, ale tím, jak byl cestovní ruch zdecimován, tak nepřinesl žádná zdražování a ceny zahraniční dovolené zůstávají stejné jako v roce 2019, někdy i nižší. Zvyšování cen se předpokládá až ve chvíli, kdy bude stabilní nebo vysoká poptávka. Nejvíc tedy ušetříte při first minute zájezdech. A jaké jsou všeobecné podmínky? Určitě počítejte s tím, že pro dovolenou u moře budete letos zřejmě potřebovat buďto potvrzení o ukončeném očkování, platný a negativní PCR nebo antigen test. To je ten pramalý základ a odrazový můstek vašeho odjezdu. Tím to ale zdaleko nekončí.

Pokud očkovaní nejste a ani se nechcete nechat, ani vám není cesta do říše vašich snů odepřena, jen je nutné, abyste doložili potvrzení o prodělání nemoci COVID určitou dobu zpětně. Velkou výýhodou stále zůstává také to, že na malé děti se tyto podmínky většinou nevztahují nebo je nutný pouze PCR test. Ten třeba při cestě do Thajska musíte absolvovat nejen vy, ale také vaše dítě jak v zemi vašeho odletu, tak i v zemi příletu. 

"Skvělou zprávou skutečně je, že cestování nezdražilo. Je to ovlivněno i tím, že hotely ani cestovní kanceláře si zkrátka nemohou dovolit o klienty přicházet,"

řekl pro LP-Life.cz Radim Fiala, pracovník cestovní kanceláře. 

Co je třeba doložit, pokud jsem očkovaný

Pokud patříte mezi ty, jež mají očkování, je potřeba doložit potvrzení o ukončení vakcinace v anglickém jazyce (připravuje se aplikace, kam budete moci tento dokument nahrát). Stejné je to ale také v případě, že očkovaní nejste a vaší vstupenkou "ven" bude či má být negativí test. Pak je třeba doložit certifikát v anglickém jazyce, který má platnost (nejčastěji 72 hodin před vstupem do cizí země). 

Pokud spadáte do poslední, tzv. "covidové" skupiny, kdy jste onemocnění covid prodělali měsíc před plánovaným odletem, je nutné, abyste doložili lékařskou zprávu v anglickém jazyce či prohlášení o prodělání (liší se země od země), certifikát je v současné době automaticky vystaven i v angličtině, ale u lékařské zprávy je třeba zajít za notářem. Malé děti od věku 5 let a končíce věkem 12 let se pak nemusí nechat testovat, podmínky se však liší země od země, i proto je třeba zjistit si více o místě, kam si chystáte. 

Kam vyrazit na dovolenou?

Otevřít v galerii (4)
Dvě kamarádky na pláži.
Dvě kamarádky na pláži.Zdroj: Freepik

V současné době jsou nejvíce poptávanými destinacemi Egypt, Řecko, Bulharsko a Chorvatsko. V zimě to byly Kanárské ostrovy a Dominikánská republika, která je zcela bez omezení.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Pro léto letošní jsou pak doporučeny destinace jako Řecko, neboť Řekové dali jasně najevo, že turisté jsou u nich vítáni a je tam pro ně zcela bezpečno. Oproti minulým letům se v rámci poptávky nic moc nemění, stále pro rodiny vedou hotely s all inclusive a ideálně skluzavkami. Dvojice upřednostňují menší hotely či apartmány.

Egypt, ač je mimo EU, je opět TOP destinací, kam míří většina Čechů. V hotelových komplexech je vše při stárém, jen hotely přijímají omezenou kapacitu ubytovaných. Hotely mohou namátkově měřit teplotu.

Bulharsko - sezóna odstartuje v červnu. Bulharsko každoročně vede v rámci dovolené početnějších rodin. Velké množství hotelů minulý rok využilo dobu útlumu k rekonstrukci hotelů a služeb, což bylo, co si budeme povídat, v mnoha případech opravdu potřeba. Bulharsko mělo mírné restikce dva roky zpětně.

Tunis - opět podmínky platí jako při vstupu do Egypta. Vedou hotely s all inclusive a od minulého roku zatím vede poptávka po ostrově Djerba, zejména kvůli klidu, jaký zde panuje, a dobrým podmínkám pro koupání.

Kanárské ostrovy - na ostrovech panuje celoroční skvělé počasí plné sluníčka. Léto je super díky vyhřátému Atlantiku. Každý ostrov je unikátní a nabízí jak množství nádherných pláží, tak přírodních památek. Pro vstup je třeba zajistit si jedno z povolení zmíněných výše. Restaurace a služby na ostrovech jsou normálně otevřeny.

Kapverdské ostrovy - Kapverdy vyžadují pro vstup do země pouze antigenní test nebo jedno z potvrzení. Pravidelné lety byly obnoveny v listopadu 2021.

Chorvatsko je jasné, miří sem každročně nejvíce turistů. V poptávce vedou spíše ubytování se stravou - polopenzí.

Tipy na hotely s nádechem exotiky pro sezónu 2022

Otevřít v galerii (4)
Nádherný hotel s bazénem a palmami při západu slunce.
Nádherný hotel s bazénem a palmami při západu slunce.Zdroj: Freepik

Jaké hotely mají skvělé hodnocení?

Hotel Bahía Flamengo na Tenerife s polopenzí v oblíbené lokalitě v jednom z nejteplejších míst na ostrově Tenerife u impozantních LOS Gigantes, tedy vysokých skal západního pobřeží. Koupat se můžete na pláži v La Arena nebo v přírodních koupalištích ve skalách. Určitě doporučujeme se vydat i na nedalekou Mascu.

Paradise Lago Taurito s dětmis all inclusive je ideálním místem, kam vrazit na dovooenou s dětmi díky přilehlému aquaparku, Jedná se o jeden z neoblíbenějších hotelů pro rodiny s dětmi nacelém ostrově Gran Canaria. V okolí je několik nádherných pláží. Stravování je formou all inclusive.

Hotel Oasis Salinas Sea na Kapverdách, hotel leží u široké bílé pláže v lokalitě Santa Maria. Na pláži nechybí plážový bar, slunečníky a lehátka pro hotelové hosty zdarma. Lety budou odstartovány v červenci.

Nejlevnější dovolená 2022

Nejlevnější letní dovolenou 2022 pořídíte letos v Tunisu nebo Bulharsku, samozřejmě i Chorvatsku a Itálii, pokud vyrazíte autobusem nebo autem. Tunis je oblíbenou variantou s all inclusive, velký zájem je o ostrov Djerba. Dovolená v Bulharsku je velmi oblíbená pro rodiny s dětmi, zejména díky mělkému moři s písčitými plážemi.

Tipy na zájezdy v Bulharsku a Tunisu:

Hotel Dar Djerba resort Narjees v Tunisku je rozlehlý hotelový komplex se nachází na jedné z nejkrásnějších plážích na ostrově Djerba, v blízkosti městečka Midoun. Svým vybavením a službami je jako stvořený pro pohodovou dovolenou. Hotel nabízí širokou škálu sportovních aktivit a zábavy v rámci animačního programu.

Hotel El Mouradi Djerba Menzel v Tunisku, je hotel, který se rozkládá na členitém výběžku. Je zde několik menších pláží, stejně jako můžet relaxovat u klidnějších pláží se vstupem do moře po molu. V areálu nechybí pro děti skluzavka a tobogán, stejně jako několik restaurací.

Hotel ViandViand v Bulharsku je každoroční stálicí v oblíbenosti. Hotel má skvělou polohu přímo u písčité pláže, stravování je formou all inclusive.

Nejoblíbenější dovolená 2022

Tipy na zájezdy v Řecku, Bulharsku a Egyptě:

Hotel Les Magnolias v Bulharsku. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených hotelů, pokud dáte na reference, zkuste právě Les Magnolias.

Tiva Del Mariva Del Mar v Bulharsku leží přímo u písčité pláže. Hotel je velmi oblíbený, vyšší kvality. Dovolená je formou all inclusive.

Hotel Sunny Days El Palacio v Egyptě, tento hotel je velmi zajímavý. Leží u vlastní laguny.Hotel má rozlehlý bazén, několik restaurací a noblesní výbavu, včetně velkého wellness. Stravování je formou all inclusive.

Čeho je nedostatek?

Nedostatkem jsou letos a prakticky vždy pokoje a apartmány pro 5 a více osob v hotelech s all inclusive.

Jak si zajistit klidnou dovolenou?

Klasické cestovní pojištění vám kryje náklady spojené s lékařským ošetřením nebo hospitalizací v cizí zemi, pojištění zavazel, odcizení věcí apod.

Cestovni pojištění včetně storna, kryje náklady v zahraničí + závažné důvody omezující vaše vycestování na dovolenou (hospitalizace, zlomeniny apod., nekryje běžná virová onemocnění)

Připojištění C19 - kryje storno v případě onemocnění C19, nesplnění zdravotních podmínek pro vycestování (pozitivní test), znemožnění návratu - náklady na ubytování a náhradní dopravu (cena cca 300 Kč/osoba v rámci EU, zahrnuje i Egypt, Tunis i Turecko)

Připojištění C19 + kryje vše jako připojištění C19 a navíc kryje preventivní karanténu po kontaktu s nakaženým (cena cca 500 Kč osoba v rámci EU, zahrnuje i Egypt, Tunis, Turecko)

Tipy na dovolenou v České republice

Variantou dovolené na jaře či v létě je ČR. Zvolte například některý z příjemných wellness pobytů. V rámci dovolené v České republice je jednou z nejvýhodnějších variant zarezervování ubytování přes portál booking.com. 

A kdyby se dovolená nemohla konat?

Pokud by se dovolená nemohla konat kvůli vládním nařízením, už nebudou vydávány vouchery, ale budou vám vráceny peníze vložené do dovolené, nabídnut jiný termín nebo jiná destinace. Výběr varianty bude na vás. Pokud byste nemohli vycestovat na dovolenou z důvodů zdravotních, tyto náklady kryje pojištění Storna zájezdu, případnou karanténu kryje připojištění COVID+. 

Na závěr nutno podotknout, že všechny letecké trasy se momentálně vyhýbají jakémukoliv styku jak s oblastí Ruska, tak také s oblastí Ukrajiny, což je vzhledem k tomu, co se tam děje, naprosto pochopitelné. 

Zdroje: traveltriangle.com, goodhousekeeping.com, usnews.com, booking.com, zaletsi.cz, lidovky.cz, vlastní dotazování

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze