Top hledané
Výsledky (0)
Aiguille du Midi je 3842 m n. m vysoká hora, která se nachází v Montblanském masivu francouzských Alp a leží na jihovýchodě lyžaři oblíbeného luxusního města Chamonix. Vydejte se na cestu za dechberoucím výhledem na Alpy.

Chamonix: lanovkou na Mont Blanc

Ivana Růžičková
15. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Polední vrchol

V překladu Aiguille du Midi znamená Polední vrchol a je nejvyšším bodem přístupným lanovkou z údolí Chamonix. Horská oblast nabízí ohromující výhled na Mont Blanc a okolní masiv. Přístup je možný díky dvěma luxusním lanovkám. Každoročně tuto oblast navštíví půl milionu návštěvníků. Otevřeno je po celý rok s výjimkou udržovacího období v listopadu, kdy se areál uzavře na 3 týdny a zavřeno je výjimečně, například v případě špatných povětrnostních podmínek. Aiguille du Midi je ideálním výchozím bodem trasy Three Monts pro zahájení výstupu na Mont Blanc a zároveň nabízí různá sportovní vyžití v zimních i letních měsících. Samozřejmostí je lyžování a lyžařské túry v zimní sezóně, pěší turistika, horolezectví a paragliding v jarním a letním období. Aiguille du Midi má své vlastní poštovní známky a schránku. Pohlednice a známky jsou k dostání v prodejně suvenýrů, s celoročním provozem.

Luxusní lanovka

Lanovka jezdí z centra luxusního města Chamonix (1035m) až na vrchol Aiguile du Midi (3842m) a výhled na Mont Blanc si můžete vychutnávat během přibližně 20 minutové cesty. První cesta lanovkou vás přivede do Plan de l'Aiguille (2317m) a druhá trasa míří na ledovec Les Pelerins (3778m). Lávka pro chodce vás nasměruje k výtahu, který vás doveze o dalších 42 metrů výš až na vrchol Aiguille du Midi. Zde se vám nabídne 360ti stupňový výhled na celý horský masiv. Nachází se zde i několik různých teras, kde si návštěvníci mohou užít luxusní výhled nejen na francouzské, ale i švýcarské a italské Alpy. V dobrém počasí je možné vidět Matterhorn (4478m), Monte Rosa (4634m) a další vrcholy. To je nejdále, kam se můžete dopravit díky výtahu, potom už je nutné pokračovat pěšky.

Světový rekord

Lanovka drží světový rekord pro nejvyšší možné vertikální stoupání, a to od 1035m do 3842m. Složitou a technicky zajímavou strojovnu výtahového systému je možné si prohlédnout díky prosklennému prostoru. Původní lanovka byla uzavřena již v roce 1951 a až po dlouhých letech byl italský inženýr, hrabě Dino Lora Totino, povolán k přestavbě a rozšíření lanovky. Konstrukce lanovek zabrala přibližně 4 roky a byla dokončena v roce 1991. V roce 2011 byla zahájena výstavba další stanice a byly dokončeny i luxusní lávky, čekárny, muzeum a galerie s fotografiemi z okolí. Celý projekt se odhaduje na 7 milionů eur a návštěva opravdu stojí za to.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Chamonix
396, rue du Lyret 74400 Chamonix France
+33 (0)4 50 55 82 69