Top hledané
Výsledky (0)
Zdržte se hromadných akcí, nikam nechoďte, cítíte-li příznaky nemoci, jednejte okamžitě!

Chcete-li prožít klidné Vánoce, nechte se očkovat, řekl Adam Vojtěch na mimořádné tiskové konferenci

Kristina Vacková
17. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Adam Vojtěch

Úřadující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svolal na dnešek, středu, ve státní svátek, tiskovou konferenci s ohledem na neustále se zhoršují epidemiologickou situaci v České republice.

V návaznosti na současnou situaci, kdy u nás přibylo nejvíce nemocných za den od začátku pandemie, byla na dnešek svolána mimořádní tisková konference. Adam Vojtěch ji uvedl slovy rozhořčení nad politizováním celé situace a důrazně se ohradil ohledně prohlášení nově nastupující vlády, která v rámci oslav 17. listopadu na Národní třídě nepřímo označila končící vládu za neschopnou jednat.

Otevřít v galerii (3)
Muj ochranném obleku.
Muj ochranném obleku.Zdroj: Freepik
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Číslo 22 tisíc není největší alarm

Ministr Adam Vojtěch dále uvedl, že i když je situace nesmírně vážná, nejsou to čísla, co je nejvíce alarmující.

„Nákaza se nám stále více dostává i do rizikových skupin a relativní pozitivita testů výrazně stoupá. I další indikátory se výrazně zhoršují. Není na co čekat. A musím říci, že mě fascinují výroky některých politiků a divím se, že nemají v sobě trochu studu. My jsme opatření, která vám teď chceme představit, představovali anticovidovému týmu budoucí vládní koalice v pátek. Jak se k tomu budoucí vláda postavila, je jasné a mě osobně už politizace covidu velmi rozčiluje a mám ji plné zuby,“

ohradil se Vojtěch a dodal, že rozhodnutí byla na stole už od minulého pátku, ale anticovidový tým nové vlády se k nim postavil negativně. Vojtěch už dále nehodlá na doporučení či vyjádření týmu čekat.

Otevřít v galerii (3)
Adam Vojtěch a Andrej Babiš v pozadí.
Adam Vojtěch a Andrej Babiš v pozadí.Zdroj: Profimedia

Odpovědnosti se vláda nevzdává

„Stále je to naše zodpovědnost,“

uvedl Vojtěch na obhajobu zavedení bavorského modelu od pondělí 22. listopadu. Bavorský model se bude týkat zejména služeb a kulturních akcí, tedy míst s vysokou koncentrací lidí. Budou zde logické výjimky, ale obecně se na exponovaných místech budou moci potkávat pouze očkovaní.

Kritická situace v nemocnicích

Nemocnice se v tuto chvíli zaplňují nenaočkovanými lidmi, což je informace, jíž ministr zdravotnictví dokládá potvrzeními od reálných lékařů z terénu.

„Chceme zabránit katastrofě přehlcení jednotek intenzívní péče. Nechceme dosáhnout jarní mortality ani čísel z letošního jara,“

dodal Vojtěch.

Důrazně přitom vyzval k dodržování základních pravidel:

  1. Dodržování izolace a karantény. Běžně je známo, že i pozitivní lidé chodí ven mezi lidi, nakoupit, což není možné. Izolace musí být skutečně dodržována, aby nedocházelo ke zbytečnému šíření nákazy. 
  2. Pokud je vám špatně, běžte a vyžadujete aplikaci protilátek, zejména pro rizikové pacienty.
  3. Vyhýbejte se velkým kolektivům a omezte kontakt s ostatními.
  4. Zrušte hromadné akce, firemní a vánoční večírky, kulturní akce.
  5. Pokud již na akci jdete, například na adventní trhy, dodržujte pravidla 3R: respirátor – ruce – rozestupy alespoň 1,5 metru.
  6. Firmy by měly lidem umožnit co nejvíce práci z domova.
Otevřít v galerii (3)
Lidi pracující za zvýšených bezpečnostních opatření.
Lidi pracující za zvýšených bezpečnostních opatření.Zdroj: Freepik

Na závěr mimořádné tiskové konference vyzval ministr Adam Vojtěch všechny občany k očkování s tím, že je to jediná záruka klidných Vánoc.

„Opatření, která zavádíme, neděláme s lehkým srdcem, netěší nás to. Věřte, že to děláme proto, že je to zcela nezbytné a hrozí zde reálně riziko přetížení nemocnic, které by už poté neměly kapacitu ošetřovat další pacienty. Nová opatření zavádíme v zájmu záchrany mnoha životů,“

dodal na závěr.

Zdroj: Tisková konference Adama Vojtěcha

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze