Top hledané
Výsledky (0)
Skvosty české architektury mezi řadovými domy - Baťa věděl, jak si udržet lidi!

Chystáte se koupit řadovku? Inspirujte se z historie, nebo ze světa

Kristina Vacková
12. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Matka s dcerou na ulici před řadovými domky

Typizované stavby, trochu hanlivě řečeno „domy jako přes kopírák“, provázejí civilizaci po všechna období historického vývoje, a jsou oblíbené dodnes. Představují dostupnější formu bydlení... Koupě řadového domu není náročný úkol, tedy není o nic náročnější, než u jiného domu nebo bytu. Rozhodnete se pouze o tom, jaký máte rozpočet, kde chcete bydlet a udělat si průzkum trhu a najít nejlepšího prodejce. 

V současnosti nabízejí řadové domy například četní developeři na Praze 4 a 5. Co by nám mohlo usnadnit rozhodování?

● Více úrovní a kategorií domu

Můžete se sami rozhodnout, kolik má mít váš dům pater – nejběžnější je přízemí a patro, často nechybí ani obyvatelné podkroví, hojně využívané jako ložnice anebo pracovna s koupelnou. Výběr je různorodý, takže si můžete skutečně vybrat to, co chcete.

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník, Praha 4

● Prostor

Řadové domy jsou většinou v porovnání s byty velmi prostorné, a to jak pokud jde o podlahovou plochu, tak přidružené venkovní prostory – zahrádky s místem pro posezení nebo grilovací kout, dokonce i malý bazén.

Otevřít v galerii (6)
Interiér s výhledem. Řadové domy na Praze 4
Interiér s výhledem. Řadové domy na Praze 4Zdroj: Y&T Luxury Property

● Minimální údržba

Řadovka má velkou výhodu v tom, že jsou zde mnohem menší náklady na údržbu. Společné prostory, dvory a verandy jsou udržovány – nemusíte se starat o sekání trávy nebo odstraňování divokých plevelů. Samozřejmě, mimo váš domov.

Otevřít v galerii (6)
Ukázka moderního řadového domu v Německu
Ukázka moderního řadového domu v NěmeckuZdroj: Profimedia

● Parkovací služba

Řadové domy také nemají problém s parkovacími místy. Své vozidlo můžete zaparkovat buď za vraty před domem, nebo v blízkosti domu, kde na něj stále vidíte.

Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky
Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky, Praha 5

● Sousedské vztahy

Ač to nemusí být benefit pro každého, příjemné sousedé jsou vždycky radost a mnohdy i pomoc. Koupě řadového domu může vytvořit příjemné životní prostředí. 

● Příjemná uniformita domu

Koupě řadového domu vytváří harmonii a jednotu, jelikož většina domů si je podobná. Mají stejný tvar, strukturu a velikost.

● Vybavení "na míru"

Při nákupu řadovky hraje zásadní roli jednoduchost a pohodlí. Každý developer nabízí jiné služby, většinou je však možnost vybrat si z celé řady materiálů a doplňkového vybavení podle vašeho vkusu.

● Efektivní další prodej

Řadovky se velmi dobře a efektivně prodávají, takže až se jednou rozhodnete přestěhovat, zřejmě nebudete mít problém. Moderní možnosti řadových domů lákají stále více zájemců.

Zajímavosti z historie: Skvostné Baťovy domky

Typizované stavby, trochu hanlivě řečeno „domy jako přes kopírák“, provázejí civilizaci po všechna období historického vývoje, a jsou oblíbené dodnes. Představují dostupnější formu bydlení... 

Otevřít v galerii (6)
Baťovy domky od Jana Kotěry jsou chloubou prvních řadovek. Nabízely na svou dobu nadstandardní vybavení.
Baťovy domky od Jana Kotěry jsou chloubou prvních řadovek. Nabízely na svou dobu nadstandardní vybavení.Zdroj: Profimedia

Stavěly se například v řadových koloniích ve Zlíně: Baťovy domy patří rozhodně k těm architektonicky zdařilým. První byly postaveny v dělnické kolonii, kterou architekt Jan Kotěra navrhl pro firmu Baťa ve zlínské čtvrti Letná. Několik dalších kolonií vzniklo ještě v jiných zlínských částech. Ve své době poskytovaly domky nadstandardní bydlení s elektřinou a tekoucí vodou. A už tehdy bylo myšleno na zeleň: Pozemky nejsou odděleny ploty a zahrady přirozeně přecházejí do volné přírody. Baťovské domky nejsou všechny zcela stejné, ty úplně první měly mansardové střechy a omítku, a je jich jen pár. 

Pražská Ořechovka a další Freiwaldova díla

Dalším příkladem toho, že typizované domy nemusejí být vždy nudné, jsou bytové domy na pražské Ořechovce, za nimiž stojí architekt Jindřich Freiwald. Hned po válce, v roce 1919 navrhl řadové domy pro vilovou kolonii Ořechovka v ulicích Klidná a Dělostřelecká. Ze stejné dílny pocházejí i bytové domy Na Perníkářce v Praze, nebo v Hradci Králové družstevní bytové domy v ulici Čelakovského z roku 1920. 

Otevřít v galerii (6)
Pražská Ořechovka je nádhernou ukázkou vil i řadových domků z období české moderny. Dvojvila Emila Filly a F. Krejčího, Lomena ulice, architekt Pavel Janák (1923-24)
Pražská Ořechovka je nádhernou ukázkou vil i řadových domků z období české moderny. Dvojvila Emila Filly a F. Krejčího, Lomena ulice, architekt Pavel Janák (1923-24)Zdroj: Profimedia

V první polovině 20. let se Freiwald s Jaroslavem Böhmem zaměřovali především na rozvíjení ideálních dispozic i dekorativních forem dostupného bydlení. Vznikly tak ideální dvoj a čtyřdomky, jež lze nazvat originální stylovou syntézou. Spojily se v nich prvky vyloženě modernistické, prosazované před válkou Kotěrovou školou, s prvky převzatými z lidové architektury a lokálních, regionálních zdrojů nebo z architektury historické. 

Takové řadové domy realizovali Freiwald s Böhmem v Kolíně, Sušici (čtvrť „Benátky“ z roku 1924), v Duchcově (1922–1924), či v soutěžích na typové domky pro Spořilov (1925) a Mělník (1927).     

Zajímavosti ze světa

Řadové domy se stavějí i jinde ve světě. Například v Anglii nebo Americe se nazývají městské domy, a na rozdíl od nás zde mohou platit určitá komunitní pravidla.

Amerika – věkové omezení

„V Severní Americe se městský dům vyvinul a stal se známým jako dům o několika patrech vybudovaný na malé ploše," 

vysvětluje realitní profesionál Todd Mahovlich.

„Domy byly obvykle v docházkové vzdálenosti od hromadné dopravy a průmyslových oblastí a byly dostatečně luxusní, aby vyhovovaly i bohatým."

Zatímco zpočátku populární ve velkých městech, jako je New York, Boston, Filadelfie, Chicago a San Francisco, městský dům se nakonec stal základem ve stovkách měst po celé zemi.

Otevřít v galerii (6)
Klasický řadový / městský komunitní dům v Bostonu.
Klasický řadový / městský komunitní dům v Bostonu. Zdroj: Profimedia

Dnes koupě řadového domu v Americe často zahrnuje život podobně orientovaných domácností. Řadovky jsou většinou sdružením vlastníků domů, jež dohlíží na každodenní provoz komunity a stanovuje pravidla, včetně údržby společných prostor a odstraňování odpadků. Většinou má co mluvit i do barvy vnějších stěn domů.

Například v Americe je dokonce možné říci, kdo bude nebo nebude v domě bydlet, může být omezena velikost i chovu domácích mazlíčků, někde je dokonce omezen minimální věk obyvatel. Majitel domu souhlasí s tím, že bude při nákupu dodržovat smlouvy, podmínky a omezení Sdružení vlastníků bytů / domů.

Prodej rodinného domu na Praze 5 - Jinonice
Prodej rodinného domu na Praze 5 - Jinonice, Praha 5

Vlastnit řadový dům ve Státech nemusí být nutně levnější než rodinný dům, a to proto, že u řadovek může družstvo vyžadovat podílení se na společných investicích, například když střecha potřebuje opravu nebo výměnu. 

Cena samotného řadového domu je však obecně nižší než u samostatně stojícího rodinného domu stejné velikosti a umístění. I proto jsou řadovky dobrým startovacím domem pro zákazníky, kteří kupují poprvé, a pro ty, kteří mají omezený rozpočet.

Například střední cena za rodinný dům v San Francisku je 1,61 milionu dolarů a náklady na byt v San Francisku (který spadá někde mezi městský dům a rodinný dům) je 1,17 milionu dolarů.

Anglie – původ již v 18. století

V Anglii jsou typické řadové domy, které známe z filmů, nazývány více domy městské. Bohatí britští vlastníci půdy a šlechta vytvořili tento termín v 18. století. To byla doma, kdy se rodiny houfně balily a ze statků se stěhovaly do měst za lepším životem. Braly s sebou služebnictvo i četné potomstvo, aby si užívaly všech vymožeností města – společenských akcí, plesů a „odpoledních čajů o páté“.

Městské domy umožnily těmto zámožným rodinám se pohodlně směstnat do jediné nemovitosti uprostřed města, aniž by vlastnily spoustu pozemků, jako tomu bylo na venkově.

Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky
Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky, Praha 5

Stále přemýšlíte o řadovce?

Zatímco řadové domy se ve společnosti 21. století rozšířily na předměstí, jsou stále umístěny ve velmi atraktivních lokalitách s veškerou občanskou vybaveností. Možná se neocitnete uprostřed nejžhavější čtvrti v centru města, ale rozhodně budete mít kolem sebe vše, co potřebujete.

Otevřít v galerii (6)
Interiér řadového domu na Praze 4
Interiér řadového domu na Praze 4Zdroj: Y&T Luxury Property

Obecně platí, že městské domy se obvykle nacházejí ve velkých městech a městských oblastech, kde jsou rodinné domy dražší nebo neexistují. To znamená, že umístění městského domu je ideální pro ty, kteří milují bydlení v blízkosti městských center, skvělých restaurací, spousty možností zábavy, parků a veřejné dopravy. Ti, kteří hledají dům s vybavením velkoměsta bez ceny rodinného domu nebo nepříjemností výškové budovy, najdou řadovce to, co hledají.

Pro kupující, kteří kupují dům poprvé, je bydlení v řadovce perfektní alternativou k vlastnictví rodinného domu.

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: