Top hledané
Výsledky (0)
Dubaj je země, kterou chce vidět každý z nás.

Dovolená v Dubaji: nebezpeční štíři, hadi a jiní živočichové. Zachovejte chladnou hlavu, lékařská péče je špičková

Michaela Hanelová
30. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Dubaj je země, kterou chce vidět každý z nás.

O Spojených arabských emirátech se dá hovořit jako o kombinaci historických a moderních divů. Země, která je domovem pro zářivou sbírku mrakodrapů a fascinujících 5hvězdičkových hotelů, je zároveň i centrem luxusu. Na druhou stranu zde nalezneme krásu epických pouští a horských oblastí země, kde dlouhé úseky suché, aridní půdy zajišťují, že přežijí pouze ti nejodolnější živočichové. Právě v tomto světě žijí některá z nejnebezpečnějších zvířat ve Spojených arabských emirátech. Spolu s divokou faunou a florou je třeba se zaměřit i na povinná očkování a také si dopředu zjistit, kde poskytují kvalitní lékařskou péči. Na co vše se tedy zaměřit, než se vydáte na svou cestu do Dubaje. 

Turisté i obyvatelé Spojených arabských emirátů se velmi často vydávají do divočiny, ať už se jedná o kempování, procházky po dunách nebo klasickou pěší turistiku. Setkání s divokou přírodou může být nezapomenutelným zážitkem, který se během několika málo minut může proměnit v naprosté drama. Během svého cestování byste si měli dávat pozor nejen na nebezpečný hmyz, který na první pohled vypadá neškodně, ale také na divokou zvěř, na kterou v odlehlých částech Dubaje můžete narazit. Máme pro vás připravený seznam nebezpečných zvířat, která byste rozhodně potkat nechtěli.

Štíři

Přiznejme si to – štíři jsou velmi nepříjemnou zvěří, kterou nechceme za žádných případů potkat. Bohužel jejich žihadlo, připravené v zadní části těla, se na útok doslova těší. A kde je můžeme objevit? Pouštní oblasti Spojených arabských emirátů jsou domovem několika různých druhů těchto osminohých predátorů. Za prvé zde nalezneme pouštní štíry s tlustým ocasem, kteří mají potenciálně smrtící žihadlo. Pokud vás některý z nich bodne, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Dále jsou tu štíři, kterým se říká Smrtonoši. Navzdory názvu však tito štíři nejsou tak smrtelně nebezpeční jako jejich tlustoocasí kolegové. Jejich kousnutí může způsobit silnou bolest nebo nepříjemnou alergickou reakci. I v tomto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Hadi a pavouci

Ve Spojených arabských emirátech se vyskytuje několik druhů hadů, včetně těch jedovatých, mezi které patří roháč písečný nebo arabský koberec. Tito hadi obvykle preferují klidnější a méně obydlené oblasti, ale mohou se objevit i v blízkosti lidských sídel. Pokud na jakéhokoliv hada narazíte, opatrně odejděte a nedělejte žádné prudké pohyby. Ačkoliv většina pavouků v Dubaji není smrtelně nebezpečná, některé druhy, jako je černá vdova, mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. 

A co koupání v moři a výlety do pouště?

Dubajské pobřeží je domovem pro různé druhy mořských živočichů, včetně žraloků a rejnoků. Přestože útoky této zvěře jsou vzácné, je důležité být opatrný a během koupání sledovat své okolí. Jaké jsou základní rady pro vodní radovánky? Důležité je, abyste se zdržovali poblíž hotelového resortu, kde bývají pláže velmi často odborně kontrolované a ohraničené. V přírodě nebo v odlehlých místech se vstup do moře nedoporučuje a je pouze na vlastní nebezpečí. Pokud se chystáte na výlet do pouště, i zde hrozí nepatrné riziko. Vždy je tak dobré cestovat pouze se zkušeným průvodcem. V některých odlehlých oblastech můžete narazit na divoká zvířata, jako jsou hyeny nebo dokonce levharti. 

Dubaj a očkování

Ačkoliv se jedná o poměrně navštěvovanou a velmi civilizovanou destinaci, i zde byste měli mít na paměti, že se nevyplatí vyrazit bez patřičného očkování. Ačkoliv Spojené arabské emiráty mají vysoký standard zdravotní péče, není radno nic podceňovat. Navíc pro cestu do Dubaje nejsou vyžadována žádná speciální očkování. Před cestou do této destinace je doporučeno, aby si turisté zkontrolovali a případně aktualizovali standardní očkování, která podstoupil téměř každý z nás. Mezi tato očkování patří například Tetanus a difterie, očkování proti hepatitidě A a B, očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Dále je vhodné mít mít na paměti a být naočkován proti meningitidě, proti vzteklině nebo proti COVID-19.

Kde vyhledat lékařskou péči

Dubaj je město, které je známé pro svou špičkovou zdravotní péči. Pokud byste na své dovolené potřebovali vyhledat první pomoc, obracejte se na špičková pracoviště nebo poproste o pomoc pracovníky hotelu. Dubaj má několik veřejných nemocnic, které poskytují kvalitní zdravotní péči. Mezi nejznámější patří Rashid Hospital a Dubai center Hospital. V Dubaji je mnoho soukromých nemocnic a klinik, které nabízejí špičkovou péči a specializované služby. Patří sem například American Hospital Dubai, Mediclinic Parkview Hospital a Saudi German Hospital. Pro menší zdravotní problémy nebo pro získání léků na předpis můžete navštívit jednu z mnoha lékáren v Dubaji. Lékárny jsou dobře zásobené a lékárníci mohou poskytnout základní poradenství a doporučení.

A rada na závěr? V případě nouze můžete vždy volat jednotné číslo pro tísňové volání, které je 999. Toto číslo můžete použít nejen pro získání okamžité lékařské pomoci nebo pro převoz do nejbližší nemocnice, ale také pro základní informace a bezpečnostní rady.

Zdroje: getyourguide, dubaiheatlhyautorithy, dubaihealth, dubaitravelplaner

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze