Čínský hot-dog: Jak se žije psům v asijské supervelmoci

Vyhodili byste svého psa nebo kočku z okna, kdybyste je neměli z důvodu karantény kam dát? V Číně ano.
20. února 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Domácí mazlíčky považujeme za členy rodiny. Žijí s námi v domácnostech. S někým spí v posteli, vodíme je do práce nebo do kavárny. Obzvlášť v průběhu pandemie byla v České republice po psech enormní poptávka. Podle Českého statistického úřadu mělo v roce 2015 v České republice 28 procent obyvatel psa a 19 procent spoluobčanů kočku. Dle statistiky PEDIAF z roku 2019 na našem území žije 2 miliony psů a 1,5 milionu koček. Jen v Praze žije 83 297 psů a to převážně kříženců. Lze předpokládat, že se tato čísla během pandemie ještě zvýšila. Ne všude mají ke psům tak přívětivý vztah. Čína je plná pravidel, která ovlivňují život s domácími mazlíčky. Některá z nich opravdu šokují a přispěla k nim i pandemie koronaviru. Která vás překvapí nejvíc? 

Čínská lidová republika má více než 1,4 miliardy obyvatel. Takové množství lidí z ní dělá nejlidnatější zemi světa. Prvenství s sebou však nese množství regulací v chovu domácích mazlíčků, ačkoliv vláda neukládá žádné omezení pro vlastnictví psů. Některá, zejména velká města se snaží zabránit konfliktům, které mohou nastat při střetu velkých, nevycvičených psů s člověkem pomocí vlastních předpisů. Čína zaznamenala nárůst domácností, které vlastní psa. Zatímco v roce 2013 bylo v čínských domácnostech zhruba 55 milionů psů, v roce 2017 bylo již zaznamenáno přes 84 milionů čtyřnohých přátel. Čínská vláda očekává enormní zájem o domácí mazlíčky i v následujících letech. Bohužel je v Číně stále běžnější, že psi útočí na lidi. Vzniká tak velké množství sporů s jejich majiteli.

Regulace psů ve velkých městech

Čivava v batohu.
Čivava v batohu. • Zdroj: Profimedia.cz

Když v roce 2003 hlavní město vydalo “Pekingské předpisy pro správu psů”, které nařizují vlastnit psa v maximální výšce do 23 cm, řada majitelů větších plemen byla nucena své čtyřnohé přátele nechat utratit, v opačném případě by jim byli zabaveni. A to není zdaleka vše. Se psy je v Pekingu zakázáno chodit do obchodních center, restaurací nebo nastupovat do městské hromadné dopravy. I v některých dalších čínských městech je běžně zakázáno vodit psa bez vodítka nebo chovat velká plemena. Pokud tyto zákazy budou majitelé porušovat, mohou se dostat na černou listinu a později jim bude chov psů úplně zakázán.

Zakázaná plemena

Dívka se psem.
Dívka se psem. • Zdroj: Profimedia.cz

V pekingských šlépějích pokračovalo i město Tianjin. Čtvrté největší čínské město omezilo v roce 2005 chov psů nad 45 cm. Peking vydal seznam, ve kterém naleznete konkrétní plemena psů, jejichž chov je zakázán. Seznam zakazuje třeba bernského salašnického psa, který patří v České republice k nejoblíbenějším a to zejména kvůli jeho milé povaze. Dále je na seznamu uvedena například kolie, německý ovčák, dalmatin nebo rotvajler. Jedinou výjimku z vyhlášky tvoří skupina pracovních psů pro nevidomé. Mezi rasy, které jsou v Číně naopak populární patří pudl, bišonek nebo čivava.

Nařízení a pokuty

Opatření ve městě Hangzhou jsou považována za velmi přísná. Majitelé své malé psy mohou venčit pouze v rozmezí od 19:00 do 7:00 hodin. Velcí psi smí zůstat jen doma. V opačném případě majiteli může hrozit pokuta do výše 1 000 CNY, což je zhruba 3 200 Kč. K těmto kontroverzním zákonům se vyjádřila ředitelka Čínské asociace pro ochranu zvířat Qin Xiaona a označila je za nelidské. 

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady, Praha 2

Komplikace pro nevidomé

Nevidomí lidé, kteří vlastní vodící psy, obzvlášť v Pekingu, čelí problémům. Právě kvůli tomu, je jen malé množství hendikepovaných lidí, kteří vlastní vodícího psa. Při každodenním cestováním hromadnou dopravou se musí prokázat speciálním průkazem, aby byli s vodícím psem vpuštěni do autobusu nebo metra. Přestože neexistuje žádné omezení týkající se přepravy služebních psů, nejasné informace vedou k tomu, že jsou vodící psi v autobuse často odmítáni. Podobně to funguje i v případě, že se nevidomí lidé s vodícím psem chtějí najíst v restauraci nebo jít na nákup do obchodního centra. Podmínkou je prokázání se průkazem a rezervace nejméně jednu hodinu před plánovanou návštěvou. Není výjimkou, že musí majitel ubezpečit okolí o perfektním výcviku psa a vyloučení, že by někoho služební pes mohl ohrozit. Klíčem k rozvolňování a postupnému zrušení opatření je výborný výcvik psů. Lidé musí získat důvěru a přestat se bát.

Konzumace psího masa

Každý jistě ví, že v některých asijských státech nejsou psi jen domácí mazlíčci, ale také součást jídelníčku. Kromě Vietnamu a Jižní Koreje patří i Čína na seznam států, kde je zabíjení, prodej a konzumace psího masa legální již po mnoho generací. Postupem času si Číňané se psy vybudovali silné pouto a jedí psí maso čím dál méně. Konzumenty psího masa bývají zejména menšiny žijící na jihu Číny v oblastech Guangdong a Guangxi. Mezi konzumenty psího masa dále patří příznivci čínské medicíny, neboť věří, že je velmi zdravé.

Čínská vláda se zapojuje do boje proti konzumaci psů a připravuje omezující zákony. Shenzen byl prvním městem, kde přijali zákony zakazující konzumaci psů a koček. V případě porušení tohoto nařízení budou majitelé restaurací i konzumenti potrestáni tučnou pokutou. Tento velký krok nezůstal bez povšimnutí a k zákazu se přidalo i město Zhuhai.

Festival psího masa.
Festival psího masa. • Zdroj: Profimedia.cz

Festival liči a psího masa

Důvodem, proč je Čína považována za hojného konzumenta psího masa, je i festival ve městě Yulin. Do povědomí veřejnosti se dostal skrze média a ochránce zvířat, ke kterým se přidávají řady aktivistů i známých osobností. Všichni upozorňují na špatné podmínky, kradení psů a kruté zabíjení během samotného festivalu. Ačkoliv organizátoři nehumánní zacházení popírají, skutečnost je taková, že někteří lidé opravdu věří, že smrt umučením zvířete je nejlepším způsobem, jak maso před konzumací upravit. Festival nemá tisíciletou tradici, slavnostně byl zahájen teprve 21. června 2009. Od té doby má každoroční opakování ve stejném datu a trvá deset dní. Během festivalu návštěvníci zkonzumují tisíce psů.

Protesty proti Festivalu psího masa.
Protesty proti Festivalu psího masa. • Zdroj: Profimedia.cz

Dopady pandemie 

Mnoho lidí, zejména mladší generace, zastává názor, že konzumovat psí maso je špatné a jsou výslovně proti. Nutno ale podotknout, že pandemie koronaviru výrazně uspíšila snahu zamezit zabíjení psů na trzích. V průběhu loňského roku město Yulin vydalo prohlášení o zákazu konzumace psů na trhu, ve snaze bojovat proti šíření COVID-19. Festival psího masa sice proběhl, údajně byl ale počet účastníků mnohem menší než obvykle. 

Tikající bomba

Způsob prodeje psů v Číně.
Způsob prodeje psů v Číně. • Zdroj: Profimedia.cz

Morální hledisko není jediných problémem. Snadný přenos zoonotických virů je teď více než aktuální. Na planetě se nachází nespočetné množství neznámých virů, které jsou silně adaptabilní k přenášení mezi jednotlivými druhy zvířat. Problém nastane, když dojde k přenosu na člověka. Na rozdíl od západních trhů, kam již dorazí pouze maso, ty čínské nabízejí divoká i domácí zvířata, která zabíjejí v přímém přenosu. Přeplněné klece živých tvorů, maso a krev se mísí mezi sebou a s nimi i veškeré viry. Všechny tyto aspekty dělají z tržiště časovanou bombu, která exploduje přenosem z člověka na člověka.

Smutný osud psů během pandemie

Pes v bytě mrakodrapu.
Pes v bytě mrakodrapu. • Zdroj: Profimedia.cz

Pandemie celou psí situaci je zhoršila. Pokud majitel psa onemocněl koronavirem, tak musel do karantény. Číňané však netrávili karanténu v bezpečí svých domovu, ale v objektech k tomu určených, kam domácí mazlíčci nesmějí. Byty bylo nutné dezinfikovat a majitelé se tak museli zvířat zbavit a likvidovali je různými způsoby. Třeba vyhozením z okna. Tento otřesný čin v některých případech učinili sami zástupci Společenství vlastníků jednotek, kteří měli za úkol domácnosti dezinfikovat.  

Jak se říká "jiný kraj, jiný mrav", v případě Číny toto pořekadlo platí dvojnásob. Každá země má své zvyklosti a tradice, nicméně v případě ubližování živým tvorům se nedají přimhouřit oči. Vzhledem k množství připravujících se regulací, věříme, že si ochránci zvířat i všichni milovníci psů a koček budou moci brzy oddychnout...

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem nenapravitelný optimista, s úsměvem lze zvládnout vše lépe. Vystudovala jsem mediální komunikace, miluji četbu, velká města a cestování. Relaxuji tancem a při hraní golfu zlepšuji trpělivost, která mi občas chybí.
Sabina Štaubertová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní vila na prodej v Průhonicích
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej v Průhonicích

4 + 1 500 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m
Praha 4

Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m

5 + KK 217 m²
21 594 643 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana Magenta 31m
Praha 1

Byt Malá Strana Magenta 31m

1 + KK 31 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m
Praha 9

Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m

2 + KK 56 m², bal. 3 m²
6 699 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m

4 + 1 120 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 7 -72m
Praha 7

Luxusní byt na pronájem na Praze 7 -72m

2 + KK 77 m², bal. 5 m²
21 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 549 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej rodinného domu na Praze 5-191m
Praha 5

Prodej rodinného domu na Praze 5-191m

5 + KK 191 m²
19 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 95 m²
64 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

3 + KK 93 m², bal. 3 m²
19 960 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady - 50m
Praha 3

Byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady - 50m

2 + KK 50 m²
20 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 93 m²
29 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m

6 + KK 212 m², bal. 5 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník -217m
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník -217m

5 + KK 217 m²
22 396 514 Kč
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Praha 4

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník

5 + KK 217 m²
21 365 218 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji 149m
Praha 7

Luxusní byt v Troji 149m

3 + KK 149 m²
21 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks