Top hledané
Výsledky (0)
Okolí Pražského hradu na vás dýchne historií

Ciťte se jako slavní spisovatelé a režiséři. Jaké je bydlení v nejkrásnější části Prahy?

Barbora Večeřová
14. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Praha skrývá utajené poklady

Když se řekne nejkrásnější část Prahy, mnohým z nás se hned vybaví Nový svět. Malebný kout přilehlý Pražskému hradu, který je tak trochu skrytý před každodenním ruchem turistů. Cesta na toto malebné místo často dává pocit, že nejsme v hlavním městě, ale že jsme se ocitli v nějakém historickém městečku. Jaká historie je s ním spjata? A jaké je bydlení v této části dnes?  

Bohatá historie 

Ač se to nyní nezdá, v minulosti se jednalo u chudinskou čtvrť. Původní zástavba byla nejprve zničena při požáru za dob husitských válek, po její obnově vyhořel Nový svět o století později, v roce 1541, kdy Malou Stranu a Hradčany zastihl nejhorší požár v historii. Další větší rekonstrukce započala v 16. století. Nejdříve domky obývaly hradní zaměstnanci, v období první republiky byla čtvrť primárně chudinská. V tomto období v jednom domku bydlelo klidně deset lidí. I to bylo důvodem, proč většina života v této čtvrti probíhala venku, v domcích se totiž nedalo hnout. V tomto období tedy tato pražská část připomínala spíše italské uličky plné lidí a života. 

Barokní dům na prodej 198m2 Hradčany
Barokní dům na prodej 198m2 Hradčany, Praha 1
Otevřít v galerii (5)
Romantický balkón
Romantický balkónZdroj: Y&T Luxury Property

Místo, které bylo domovem řady historických osobností 

S tímto místem je spojena také řada důležitých osobností světového významu. V jednom z domků bydlel v roce 1600 i slavný hvězdář a matematik Tycho Brahe. S Novým světem je spjat i osud spisovatele Jakuba Arbese, který sem chodil za svou milenkou, chudou švadlenou Josefinou Rabochovou. Arbes ale celý románek nebral příliš vážně, situace se ale změnila, když Josefína otěhotněla. Spisovatel přijal zodpovědnost za své činy a švadlenku si vzal. Arbes byl tímhle místem naprosto okouzlen, i to je důvodem, proč děj svého romaneta Zázračná Madona umístil do jednoho z nejznámějších místních domů, do domu U Raka. Dům později odkoupili známí spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel. Z novější historie v této pražské části bydlel například režisér Karel Kachyňa, výtvarník a filmař Jan Švankmajer nebo další filmový režisér Ivo Novák nebo malíř Jan Zrzavý

Otevřít v galerii (5)
Nový Svět
Nový SvětZdroj: Profimedia

Zlatá, zlatá a zase zlatá

Obyvatelé domků se snažili svou chudobu vykompenzovat názvy svých domů. Najdeme zde třeba dům U zlatého bažanta, U zlatého pluhu nebo U zlaté hvězdy. Uličky nového světa jsou křivolaké, působí, jako by byly schované před rušným nádvořím Pražského hradu. 

Otevřít v galerii (5)
Uličky Nového světa mají speciální atmosféru
Uličky Nového světa mají speciální atmosféru Zdroj: Profimedia

Bydlení v nejkouzelnější části Prahy

A jaký je život v Novém světě dnes? I přesto, že je opravdu blízko Pražskému hradu a davům turistů, je život v místních domcích spíše klidný. Turisty tu totiž potkáte zřídkakdy. Lokalita nabízí perfektní dostupnost nejen k Hradu, ale také k Petřínu, Strahovskému klášteru a přilehlým zahradám, o zeleň zde tedy nouze není. Nyní je nový svět součástí Hradčan a místní obyvatelé si bydlení právě na tomto místě nemohou vynachválit. 

„Dům jsme zdědili po příbuzných. Nejdřív jsme se trochu báli, jak to tu bude vypadat s turisty, ale obavy byly zbytečné, většina jich totiž skončí na pražském Hradě. Ta historie je neskutečná. Není to bydlení pro každého, ale je to naprosto výjimečné. Neumím si představit bydlení někde jinde,“

řekla pro LP-Life.cz jedna z obyvatelek Hradčan, Marie M. 

Otevřít v galerii (5)
Výhled z historického z domů ze 14. století
Výhled z historického z domů ze 14. stoletíZdroj: Y&T Luxury Property

Je pravdou, že domy v této části Prahy najdete jen málokdy na stránkách realitních kanceláří. Dědí se totiž obvykle z generace na generaci a obvykle patří k tomu nejcennějšímu, co rodiny vlastní. Volný dům zde najdete jenom ojediněle. A právě nyní je ten moment. Pokud by vás zajímalo bydlení v této oblasti, právě nyní je ke koupi nabízen naprosto unikátní byt v domě ze 14. století s dispozicemi 4+1. Nachází se na klidném místě, ale zároveň jen několik kroků od úplného centra města. Na tomhle místě na vás místní atmosféra zaručeně dýchne. 

Barokní dům na prodej 198m2 Hradčany
Barokní dům na prodej 198m2 Hradčany, Praha 1
Otevřít v galerii (5)
Prosvětlený byt na Hradčanech
Prosvětlený byt na HradčanechZdroj: Y&T Luxury Property

Zdroje: prahaneznama.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: