Top hledané
Výsledky (0)
ČNB ukázala smrtelníkům zapovězené prostory

Na návštěvě u Jiřího Rusnoka: ČNB ukázala smrtelníkům zapovězené prostory a tyto bezpečnostní podmínky pro návštěvníky platily!

Karolína Lišková
22. září 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Přestože v České národní bance na pražských Příkopech pracuje 1400 lidí, je tento prostor obyčejným smrtelníkům zapovězen. Panují zde velká bezpečnostní pravidla pro vstup, tudíž když se vedení rozhodlo ke 100. výročí od zavedení československé koruny zpřístupnit prostory, nemohli jsme u toho chybět.

Guvernér Jiří Rusnok.
Kancelář guvernéra.
Místnost, kam se dostane i smrtelník, je hned za vchodem.

Tato událost se koná pouze jednou za tři roky. Banka prostě nechce často podstupovat bezpečnostní riziko, a navíc si chce udržet takový ten punc exkluzivity. Do budovy se dostanete pouze, když máte poničenou bankovku a jdete si ji tam vyměnit, a to jenom do velké místnosti hned za bezpečnostními rámy.

Patro s červeným kobercem

Budova je skutečně rozlehlá, ztratí se v ní i sami zaměstnanci. Nás zaujalo hlavně druhé patro, které se mezi domorodci nazývá „patro s červeným kobercem“. Skutečně tam je červený koberec v chodbě jsou kanceláře nejen guvernéra banky Jiřího Rusnoka, ale i ostatních členů bankovní rady.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Hned naproti úhledně a velmi čistě zařízené kanceláři guvernéra jsou dveře do zasedačky, kde padají ta nejzásadnější rozhodnutí bankéřů. Jako například výše úrokových sazeb u hypoték nebo výše kurzů vůči euro nebo dolaru. Prostě to, co si guvernér pár metrů vedle usmyslí, pak prezentuje ostatním právě zde.

Otevřít v galerii (4)
Patro s červeným kobercem, kde sedí všichni členové Rady.
Patro s červeným kobercem, kde sedí všichni členové Rady. Zdroj: LP-life.cz

Zajímavostí je, že nikdo nesmí do tohoto místa vstoupit s mobilem. Pokud ho náhodou nenecháte v kanceláři, musíte ho vložit do bezpečnostní schránky, které se nachází na zdi vedle dvojitých dveří. Prostě z téhle místnosti se nedostane ven k nepovolaným uším ani slovo. Každý má své vlastní místo na sezení a když chce něco říct, musí se přihlásit, zapnout mikrofon a mluvit. Jeho monolog je zaznamenán a následné přepsán zapisovatelkou do záznamu.

Trezor

Úplně v podzemí se nachází trezor. Bohužel je už vyřazený z používání, tudíž za ním se neskrývají miliony peněz, ani drahé kamení, ani cenné papíry. Ale i tak se tam něco najde a to je kromě expozice Lidé a peníze, také zlatá cihla.

Otevřít v galerii (4)
Nominální hodnota zlaté mince je 100 milionů korun.
Nominální hodnota zlaté mince je 100 milionů korun. Zdroj: LP-life.cz

„Váží 12,6 kilogramů. Pro srovnání si zde můžete vyzkoušet, jak je těžké zlato v porovnání s ostatními kovy a materiály,“

říká mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová s tím, že zatím se nepodařilo nikomu cihličku vytáhnout z boxu a protáhnout ji malým otvorem. Obyčejný člověk ji dvěma prsty sotva zvedne pár centimetrů nad podložku.

Do této místnosti se vstupuje ocelovými dveřmi o váze 8 tun, včetně rámu mají 32 tun a nikdo se nesmí snažit je zavřít. Na to je pouze jeden specializovaný člověk.

Otevřít v galerii (4)
Dveře trezoru jsou těžké a nikdo se jich nesmí dotknout, až na školené výjimky.
Dveře trezoru jsou těžké a nikdo se jich nesmí dotknout, až na školené výjimky.Zdroj: LP-life.cz

Zlatá mince

Asi nejluxusnějším lákadlem banky je stotřicetikilová zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun, která byla loni vyrobena k výročí 100 let založení republiky. Tu celou sobotu mohli návštěvníci spatřit v malém sále, a dokonce ČNB vymyslela způsob, jak si ji každý mohl odnést domů, a to ve svém mobilu. Banka totiž vytvořila 3D model, takže si ji každý nyní může prohlédnout detailně a kochat se prací rytců.

Otevřít v galerii (4)
Stotřicetikilová mince zezadu.
Stotřicetikilová mince zezadu. Zdroj: LP-life.cz

Od svého vzniku v roce 1993 pořádá centrální banka Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy ji zájemci mohli takto navštívit v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř 6 tisíc lidí.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Česká národní banka
Na Příkopě 28 115 03 Praha 1