Top hledané
Výsledky (0)
Byl to pan zpěvák. Bez skandálů a bujarého života. Přesto se zapsal do srdcí nás všech!

"Co bolí, to přebolí": S tím však, pane Žbirko, nemůžeme souhlasit

Valentina Lebová
10. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Meky Žbirka

Jeho texty jako by nám stále zněly v uších. Atlantida, Biely kvet nebo 22 dní. Miroslav Meky Žbirka zemřel a hudební scéna opět ztratila člověka, kterého jen stěží bude možno nahradit. 

Tichý, nenápadný zpěvák s neustálým úsměvem na rtech byl jasnou legendou československé scény. 

Odchod legendy

Otevřít v galerii (5)
Miro Žbirka
Miro ŽbirkaZdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Miroslav "Meky" Žbirka podlehl zápalu plic, se kterým byl již před měsícem hospitalizován. 

"Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil. Posílejte energii, budu ji potřebovat,"

Vila na prodej - Klánovice - 465m
Vila na prodej - Klánovice - 465m, Praha 9

napsal tehdy Žbirka na sociální sítě.

Žbirka, kterému nikdo neřekl jinak než Miro či Meky, se narodil do slovensko-anglické rodiny a s hudbou začínal koncem sedmdesátých let ve skupině Modus, v níž se sešel s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977 a o čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. Jeho první sólové album se jmenovalo Doktor Sen.

Otevřít v galerii (5)
Miro Žbirka a Marika Gombitová
Miro Žbirka a Marika GombitováZdroj: Profimedia

Hudbu miloval do poslední chvíle

Meky byl proslulý tím, že nejen že skládal stále nové a nové písničky, ale nadšeně "hltal" vše, co se hrálo. Svůj pražský dům měl doslova napěchován cédéčky. Hudbu miloval, skládal, zpíval jako dítě ze smíšené rodiny v češtině, slovenštině a angličtině. 

"A to jste ještě neviděl tu horu vinylů, kterou máme nahoře. Meky se synem nedávno srovnávali zvuk vinylů s tím, jak to zní ze Spotify, a říkali, že na Spotify máte nahrávky tak zkomprimované, že některé nástroje nejdou pořádně slyšet. Já to teda vůbec nepoznám,"

přiznala v rozhovoru pro Aktuálně.cz Žbirkova žena Kateřina

Otevřít v galerii (5)
Miro Žbirka a jeho manželka Kateřina
Miro Žbirka a jeho manželka KateřinaZdroj: Profimedia

Meky byl autorem většiny svých písní, i proto ho textař Kamil Peteraj ve filmu Meky nazval maratonským běžcem. Tvořil postupně, jakoby beze spěchu, ale srdcem. Poprvé na prknech, jež znamenají svět, zazářil se svou kapelou Modus. Tehdy teprve šestnáctiletý Meky představil hit Smutok. 

Nepřítel Sovětského svazu

Režim mu bránil nejen skládat, ale i nahrávat a vystupovat. Když byl kdysi pozván na kulturní zájezd do Moskvy, kde měl vystoupit se skladbou Atlantída, odmítl při nácviku v Praze zazpívat píseň "Ó, Praho má". Byl totiž přesvědčený, že má jít pouze cestou vlastní tvorby. Díky tomu na zájezd nejel, byl označen za nepřítele Sovětského svazu. Po návratu do Bratislavy byl však uvítán slovenskými komunisty, kteří byli rádi, že jako správný nacionalista se postavil za svou rodnou zem. 

Zlatý slavík a sametová revoluce

V roce 1982 se stal překvapivým vítězem ankety Zlatý slavík, neusnul ale na vavřínech a dál pracoval. Desky jako Nemoderný chalan nebo Zlomky poznania byly těmi, jež ovlivnily hudebníky napříč generacemi. Svobodu vyjadřoval právě hudbou a stal se také významnou postavou Sametové revoluce v Bratislavě. 

Láska jménem Beatles

Ti tvořili nezbytný základ jeho inspirace a lásky k hudbě. 

"Patřil jsem do generace vychované kapelou Beatles, jejíž desky měly na zadní straně v kolonce autorů uvedená jména Lennon a McCartney. Beatles si všechno psali sami,"

uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Otevřít v galerii (5)
Meky Žbirka
Meky ŽbirkaZdroj: Profimedia

Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval. 

"Kdybych jako chlapec neslyšel jejich písničky, tak bych asi v populární hudbě nepůsobil. Byl bych možná fotbalistou nebo něčím podobným,"

řekl kdysi zpěvák, který již v raném mládí přišel ke své přezdívce „Meky“.

„Dal mi ji v dětství kamarád z ulice. Když přijeli hostovat kanadští hokejisté na Slovensko, hodně se jich jmenovalo Mac. Já uměl taky anglicky, a tak jsem byl Meky.“

Jeho láska k "broukům" byla skutečná. I proto se mu často přezdívalo "pátý člen Beatles". I svůj poslední halový koncert v Praze odehrál s kapelou Paula McCartneyho, což o  Mekyho fanouškovství vypovídá možná úplně všechno.

Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice
Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice, Praha 4

Love shines

Píseň, kterou natočil ve slavném londýnském studiu Abbey Road, kde vznikly právě i největší hity jeho oblíbenců Beatles. Bylo mu šedesát a psal se rok 2012.

Své poslední album vydal před třemi lety pod názvem Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.

Otevřít v galerii (5)
Meky s dcerou Lindou
Meky s dcerou LindouZdroj: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia

„Zprávy o mé smrti jsou pravdivé, to by řekl Meky, kdyby žil,“

píše se na oficiální facebookové stránce zpěváka.

A my to víme, Meky, přesto se ne a ne zbavit pocitu, že možná teď bychom byli rádi za jednu malou milosrdnou lež. 

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, headliner.cz, aktualne.cz, informuj.cz, reflex.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze