Top hledané
Výsledky (0)
Pražská muzea otevřou své brány 18. května zdarma. Někde bude "free" vstup už tuto neděli

Co s deštivým víkendem? Mezinárodní den muzeí bude letos bez akcí, ale zadarmo

Karolína Lišková
15. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Mladá dívka studentka stojící před muzeem

Jestli jste se těšili na bujaré oslavy spjaté s Mezinárodním dnem muzeí, tak vás musíme zklamat. Letos, stejně jako loni kvůli koronavirové pandemii žádné speciální akce nebudou. Většina otevřela teprve nedávno díky rozvolnění vládních opaření, ale i tak jsou hromadné a komentované prohlídky stále zakázány. Muzea se proto snaží vyjít návštěvníkům vstříc alespoň symbolickým gestem - 18. května budou vstupy zdarma.

Rok 2020 hluboce zasáhl celou společnost a kulturu zvláště. Muzea byla více jak 70 % roku uzavřená a mnohá stojí na hraně přežití.  

Otevřít v galerii (4)
Žena na výstavě
Žena na výstavě Zdroj: Freepik

Festival muzejních nocí se nekoná, ale...!

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. V Česku je tato oslava tradičně spjatá s pořádáním Festivalu muzejních nocí a vyhlašováním ceny Gloria musaealis, v rámci níž Český výbor ICOM uděluje zvláštní cenu. Letos se ale bohužel nic takového konat nebude. 

Zatímco některá muzea otevřou zdarma své brány již tuto neděli, aby oslavila Mezinárodní den muzeí, ostatní se zapojí s programem právě k Pražské muzejní noci, jejíž červnový termín byl prozatím přesunut na neurčito.

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

„Žádné speciální akce pořádat nebudeme, vstup do Národního muzea a jeho objektů bude ale zdarma kromě výstavy Sluneční králové, na kterou je potřeba udělat si rezervaci, a kromě Czech Press Photo, která se letos poprvé koná právě u nás,“

řekla LP-Life.cz mluvčí Národního muzea Šárka Bukvajová. 

Archeologická výstava Sluneční králové trvá i po prodloužení jen do 6. června, tento víkend je tedy jedna z posledních šancí ji ještě spatřit, jelikož vstupenky jsou jinak beznadějně vyprodané. Muzeum stále uvažuje o prodloužené otvírací době, jelikož díky epidemiologickým opatřením je počet návštěvníků výrazně omezen. 

Otevřít v galerii (4)
Národní muzeum na Václavském náměstí
Národní muzeum na Václavském náměstíZdroj: Profimedia

Stejně hovoří i mluvčí Národního zemědělského muzea. Národní technické muzeum nebude mít ani zlevněné vstupné. Národní galerie Praha láká návštěvníky na vstup zdarma do všech sbírkových expozic už v neděli 16. května. 

„My jsme rádi, že vůbec můžeme někam konečně vyrazit. Přestože se snažíme alespoň tím vstupným podpořit kulturu všeho druhu, v úterý samozřejmě vyrazíme alespoň do dvou muzeí,“ 

řekla LP-Life.cz paní Monika, která hodlá s celou rodinou navštívit hlavně pražské Národní muzeum. 

Otevřít v galerii (4)
Letenská budova Národního zemědělského muzea
Letenská budova Národního zemědělského muzea Zdroj: Profimedia

Jelikož se Mezinárodní den muzeí vztahuje i na galerie, Národní galerie v Praze bude mít volný vstup do všech sbírkových expozic. Na tento víkend si tedy můžete naplánovat jak středověké umění v Klášteře sv. Anežky české, tak staré mistry ve Schwarzenberském či Šternberském paláci, nebo expozice ve Veletržním paláci. Také zde není rezervace nutná, ale vstup do expozic bude kapacitně omezen; povinné je nošení respirátoru, dezinfekce rukou i dvoumetrové rozestupy.

Tématem je budoucnost, obnova a „znovurozvzpomenutí se“

Tématem letošního ročníku je The Future of Museums: Recover and Reimagine, což znamená obnovu a znovu objevení své představivosti. 

Letošní akce se budou nést ve znamení budoucnosti muzeí, jejich znovuoživení a adaptace po pandemii, která celosvětově zasáhla nejen kulturní sektor. Vzhledem k nejisté situaci je doporučeno akce plánovat jako kombinaci fyzických i virtuálních variant. 

Otevřít v galerii (4)
Matka s dcerou v muzeu
Matka s dcerou v muzeuZdroj: Freepik

Digitální možnosti

Další možností jsou digitální projekty. Ty chystají i v zahraničí. Například Berlinische Galerie připravila speciální aktivity už na neděli 16. května.

Cílem je užít si umění doma a v městském prostoru. Na stránce galerie můžete tedy tenhle skvělý prostor navštívit pomocí video procházek a video tutorialů pro děti. Návštěvníky Berlína potěší audio průvodce pro individuální vycházky na téma architektury a už nyní se můžete podívat třeba na multimediální prezentaci výstavy o architektuře obytných budov v Berlíně 80. let. Všechny digitální programy najdete přehledně na webu galerie.

Zapojila se i další muzea a galerie po celém světě. Interaktivní mapa vám nabídne řadu odkazů – v Maďarsku třeba vymysleli výstavu masek a roušek.

Také Uměleckohistorické muzeum ve Vídni bude od 18. do 20. května dostupné online, pouze 48 hodin, a to v angličtině. Jedno z nejvýznamnějších muzeí světa ukáže virtuálně svá doslova císařská díla: Žádné jiné muzeum tak silně neovlivnila sběratelská vášeň habsburských císařů a arcivévodů. V obrazové galerii si můžete prohlédnout jedinečná mistrovská díla starých mistrů i největší sbírku Bruegelových obrazů na světě a v Kunstkammer objevíte ty nejúžasnější umělecké poklady, včetně světoznámé Saliery od Benvenuta Celliniho. Čeká na Vás také Egyptsko-orientální sbírka, Antická sbírka a Mincovní kabinet.

Víkend bude opět deštivý, proto neváhejte a oslavte Mezinárodní den muzeí zajímavou prohlídkou nebo návštěvou jednoho z nich. Rozvolnění pandemických opatření snad konečně umožní kultuře postavit se pomalu znovu na nohy. My budeme u toho.

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze