Top hledané
Výsledky (0)
Nouzový stav začne platit od nedělní půlnoci

V Česku začne platit nouzový stav. Co se změní?

Linda Veselá
30. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Roman Prymula v černé roušce a obleku

Vláda dnes odpoledne rozhodla, že kvůli epidemii covid-19 vyhlásí nouzový stav. Ten jí umožní přijmout plošná opatření, aby se nárůst počtu nakažených zpomalil. Může také opět zapojit mediky z lékařských fakult.

V Česku za včerejšek přibylo 1 965 případů nakažených koronavirem, celkem je nemocných přes 34 000 lidí. Současné reprodukční číslo nemoci (průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného) je 1,24, nouzový stav spolu s dalšími opatřeními by ho podle Prymuly mohl snížit až o 40 procent.

„Současná epidemiologická situace se nevyvíjí úplně dobře. Česká republika patří mezi země, kde vývoj v poslední době zaznamenal největších nárůstů,“

vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Rozhodl se proto spolu s odborníky pro rychlá opatření, která budou platit dva týdny. Podle Prymuly to prý rozhodně neznamená, že by v Česku začala platit opatření podobná těm na jaře. Sněmovna ještě rozhodnutí může zrušit.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Další zpřísnění!

Pokud si chcete s partou přátel zajít na svou oblíbenou lekci jógy či na brunch, radíme stihnout to do neděle. Od pondělí totiž začne na další dva týdny platit omezení shromažďování.

Otevřít v galerii (3)

„Tímto opatřením zakazujeme jakékoliv hromadné akce, které se konají ve vnitřním prostředí s počtem osob nad deset osob a ve vnějším prostředí s počtem osob nad dvacet osob,“

přiblížil opatření Prymula. Zrušeny budou na další dva týdny také aktivity, které se týkají zpěvu - velké koncerty, opery či muzikály. Zpěv je totiž podle Prymuly jedna z nejrizikovějších aktivit. Divadelní představení a filmové projekce nová omezení nečekají, budou však zrušeny přestávky na občerstvení. V restauracích bude moci sedět u jednoho stolu maximálně šest lidí.

„Nechceme, aby se aktivity spojené s oslavami přesunuly ze školních brázd do restauračních zařízení, a tam docházelo k přenosu,“

upřesnil Prymula.

Na profesionální sportovce se vztahuje výjimka z omezení shromažďování, utkání však budou probíhat bez diváků.

Otevřít v galerii (3)
Lidé na ulici postávají v černých rouškách
Lidé na ulici postávají v černých rouškáchZdroj: freepik.com/photos/people

Další z chystaných opatření se dotkne svateb a pohřbů – počet účastníků by měl být omezen na třicet osob, s platností od 19. října.

Středoškoláci se budou učit z domova

Studenti vysokých škol se vzdělávají z domova už od minulého týdne, v pondělí se k nim na dva týdny přidají také středoškoláci v krajích s vyšším rizikem nákazy. O opatřeních rozhodnou hygienici jednotlivých krajů. V provozu naopak zůstanou mateřské a základní školy a nižší ročníky gymnázií.

„Distanční výuka probíhá s výjimkou praktického vyučování. To je umožněno v klasickém režimu,“

uvedl ministr školství Robert Plaga.

Zrušeny však na další dva týdny budou hodiny tělocviku, kromě nižších stupňů základních škol – možné budou pouze procházky. Hudební výchova bude probíhat bez zpěvu.

Otevřít v galerii (3)
Muž a žena na sobě mají roušky a dívají se z okna
Muž a žena na sobě mají roušky a dívají se z oknaZdroj: freepik.com/photos/family

Nouzový stav už vyhlásili i u sousedů

Od 1. října začíná po dobu 45 dní platit nouzový stav i na Slovensku. Premiér Igor Matovič na Twitteru uvedl, že nemůže vyloučit jeho prodloužení:

„Zatím na 45 dní od 1. října, t.j. uvidíme, jak se nám projeví cestování přes Dušičky. Pak se rozhodneme, zda budeme pokračovat, či zda se budeme moci vrátit do normálu.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze