Top hledané
Výsledky (0)
Legendární fotbalista v nedělí oslaví kulatiny!

Čtyřicáté narozeniny Zlatana Ibrahimoviče: Jako malý kradl kola, aby se rychleji dostal na trénink

Kateřina Ostrejšová
01. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zlatan Ibrahimovič

Na světě snad neexistuje fotbalový fanoušek, který by neznal jméno Zlatan Ibrahimovič. Švédský útočník bosensko-chorvatského původu je jednou z nejpopulárnějších, ale zároveň nejkontroverznějších postav fotbalového světa. A to především kvůli svému býčímu přístupu, ostrým komentářům, ale i famózní hře. V neděli oslaví nestárnoucí kanonýr 40. narozeniny. A než budeme slavit s ním, pojďme se podívat, co za úspěchem dlouhovlasé legendy stojí.  

Produkt rozbitého domova 

Zlatan Ibrahimovič rozhodně neměl na růžích ustláno. Narodil se ve švédském městě Malmö bosenskému otci a chorvatské matce. Jejich vztah měl do ideálního manželství ale hodně daleko. Neustálé hádky, nulová péče, zneužívání - to vše doprovázelo jeho dětství. Taková výchova nemohla vést k ničemu jinému než k volným chvílím stráveným na ulici mezi ne tak úplně vhodnou partičkou starších kluků. Peněz měl opravdu poskromnu... A zřejmě tušíte správně, jak takové problémy řešil.  

Otevřít v galerii (4)
Zlatan Ibrahimovič
Zlatan IbrahimovičZdroj: Profimedia

“Když jsem pro sebe něco potřeboval, vše, co bylo potřeba, bylo jít do obchodu a něco ukrást. Velkou slabost jsem měl pro kola,”  

přiznal Ibrahimovič.  

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Od alkoholu a drog utekl na hřiště  

Život “na ulici” není žádný med a všichni víme, jak velmi často dopadá. Naštěstí se tehdy dospívající Ibrahimovič takovým věcem vyhnul, a to především díky lásce k fotbalu. A tu objevil poměrně pozdě, až v 10 letech.  

Otevřít v galerii (4)
Zlatan Ibrahimovič
Zlatan IbrahimovičZdroj: Profimedia

Věci se děly ale poměrně rychle. V roce 1995, tedy ve věku 14 let, ho koupil klub v rodném městě Malmö, za který odehrál celkem 46 zápasů a vstřelil 17 gólů. Později se přesunul do Nizozemska, kde strávil tři roky v Ajaxu Amsterdam. Následoval Juventus Turín, Inter Milán, Barcelona a AC Milán. A právě v Itálii jako jeden z mála hráčů vyhrál Sérii A s oběma milánskými kluby.  

Byl nejdražším fotbalistou historie  

V červenci 2012 ho koupil klub Paris St. Germain za 21 milionů euro, což ho v tu dobu činilo nejdražším fotbalistou historie, kluby za něj celkové vydaly 168 milionů euro. V Paříži se usídlil na nejdelší dobu, celkem čtyři sezony.  

Otevřít v galerii (4)
Zlatan Ibrahimovič
Zlatan IbrahimovičZdroj: Profimedia

Tak trochu chameleon  

Následoval Manchester United, kde se ale dlouho neohřál, protože v roce 2018 přestoupil do Los Angeles Galaxy. Dvě sezony, 52 zápasů a 56 vstřelených branek – tohle stihl fotbalový megaloman za Velkou louží.  

„Chtěli jste Zlatana, dal jsem vám Zlatana. A teď se můžete vrátit ke sledování baseballu,“ 

loučil se se Spojenými Státy. 

Důchod zatím neplánuje  

Otevřít v galerii (4)
Zlatan Ibrahimovič
Zlatan IbrahimovičZdroj: Profimedia

A i přesto, že v neděli oslaví 40. narozeniny, tak to na konec kariéry zatím nevypadá. S AC Milan, za který Ibrahimovič momentálně hraje, prodloužil smlouvu i na další sezonu. A i přesto, že pomalu navléká páté gumy, si přijde na hezký balík peněz. Podle italských médií si Ibrahimovič díky ročnímu kontraktu opět vydělá sedm milionů eur. 

A nejen tak za něco! Švédský fotbalista neustále dokazuje, proč je na vrcholu takhle dlouho. Před dvěma týdny zažil velmi povedený návrat na hřiště po čtyřech měsících, kdy se potýkal s bolestí kolene. Gólem pomohl AC Milán k vítězství nad Laziem Řím 2:0. Po čtyřech letech se vrací i na scénu Ligy mistrů.  

Zajímavosti na konec  

  • TO ZLATAN - výraz, který ve švédštině znamená dominovat. Fráze, která se ve Švédsku, ale i po celém světě, stala hitem  

  • I fotbalista s největším egem na světě má svůj vzor, je jím bývalý brazilský fotbalista Ronaldo 

  • V jedné pařížské restauraci pojmenovali po Zlatanovi hamburger s názvem “Zlatan Burger” 

  • Ibrahimovič má na ramenou vytetovanou arabsky svoji přezdívku, jména dvou svých synů a na hrudi má nápis “Only God can judge me”, tedy “Pouze Bůh mě může soudit”.  

Jedni ho milují, druzí zase nenávidí. Zlatan Ibrahimovič bezesporu rozděluje svět na dva tábory. Ať už patříte do jakéhokoliv z nich, musíte uznat, že fotbalový svět by bez něho byl poloviční. A my mu přejeme krásné narozeniny! 

Zdroje: Biography, iSport, irozhlas, Ruik, FIFA 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze