Top hledané
Výsledky (0)
Aplikace objedná odvoz k lékaři či na nákup i propojí s vnoučaty.

Další Čech boduje v Americe! Jeho aplikace pomáhá zjednodušit život seniorům

Karolína Lišková
15. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Senioři s tabletem.

O tom, že jsou Češi chytré hlavičky, už nepochybují ani v Americe. Začátkem prosince prodal v USA část své firmy ShipMonk 29letý Čech Jan Bednář a přidal se tak na seznam českých miliardářů. Za menšinový podíl totiž investor zaplatí cca 6,3 miliardy korun. A nyní je tu další Čech, který bodoval za velkou louží! Rodák z Jeseníku Tomáš Posker tam pomohl zlepšit, a hlavně zjednodušit život mnoha seniorům. Nyní učí i české seniory, že technika není tak špatná, ale naopak je to nástroj, jak si usnadnit spoustu situací.

Když Tomáš Posker odcestoval do Ameriky, slíbil své babičce, že zůstanou ve spojení.

„Většinu svého života totiž prožila v komunistickém režimu bez možnosti cestovat, takže byla vždycky velmi zvědavá, jak to vypadá jinde. Před odjezdem jsem jí koupil počítač a slíbil, že si budeme volat,“

svěřil se Posker s tím, že Skype ale pro babičku nebyl technicky příliš komfortní, což bylo pro Tomáše „nakopnutí“. Začal hledat nástroj, který by byl dostatečně zjednodušený, aby s ním zvládli pracovat i senioři.

„Rychle jsem si srovnal v hlavě, že mám z jiných společností dostatek zkušeností na to, abych dal dohromady něco hodně jednoduchého, co zvládnou používat i ti nejstarší a nejméně technicky zdatní,“

vzpomíná Tomáš Posker.

Otevřít v galerii (3)
Tomáš Posker.
Tomáš Posker.Zdroj: archiv firmy Oscar Senior

Systém lze obsluhovat i na dálku

A tak vznikla aplikace Oskar Senior. Což je velmi jednoduchý program, který funguje na telefonu a tabletu. Dokáže seniora lehce spojit se svými blízkými nebo si objednat vůz na nákupy či k lékaři. Dobré je, že službu může na dálku obsluhovat mladší jedinec, který se o seniora stará.

Momentálně ho používají pečovatelské společnosti v Kalifornii, Ohiu, New Yorku nebo Georgii, které chtějí zvýšit efektivitu poskytované péče a zlepšit a modernizovat své služby. Vzdálenosti mezi pečovateli a klienty jsou v USA často velké, takže platforma pro virtuální péči jim umožňuje být v kontaktu se seniory častěji bez navýšení nákladů.

Systém si nemohou vynachválit i agentury poskytující péči v místě bydliště seniora, domovy seniorů a rezidence nebo celé vesničky pro seniory.

Projekt zkouší v Jeseníkách

Protože Tomáš Posker pochází z Jeseníků, začíná svůj projekt rozjíždět právě zde. Navíc tady je pro seniory velmi omezená hromadná doprava, tudíž se služba může hodit místním více než třeba v Praze.

„V tuto chvíli úzce spolupracujeme s městem Jeseník na jejich projektu Senior Taxi Jeseník. Pro ně jsme naši platformu Oscar Senior přizpůsobili tak, aby si přes ni mohli senioři objednávat zlevněné jízdy třeba k lékaři. Vytvořili jsme také uživatelské prostředí pro taxikáře, aby mohli zvýhodněné jízdy pohodlně zaznamenávat, a administrační rozhraní pro město, aby mělo přehled o využívání služby,“

říká Tomáš Posker.

Otevřít v galerii (3)
Aplikace Oscar Senior.
Aplikace Oscar Senior. Zdroj: archiv firmy Oscar Senior

Výhodné pro všechny

Původně měl Jeseník vlastní auto s vlastním řidičem. Takový provoz byl ale dost nákladný, a navíc si senioři museli objednávat zlevněné jízdy aspoň den dopředu, nebo čekat, až se taxi uvolní. Do Senior Taxi tak byli díky mobilní aplikaci Oscar Senior zapojeni i místní taxikáři.

„Je to tedy výhodné hned třikrát. Pro město, protože ušetří nemalé náklady na provoz a údržbu vlastního Senior Taxi. Pro taxikáře, protože tím podporujeme jejich lokální podnikání. A samozřejmě pro seniory, protože si mohou jízdu objednat kdykoliv potřebují, a ještě si vybrat svého oblíbeného řidiče. Navíc to prodlužuje dobu jejich nezávislosti na dětech a jiných příbuzných, kteří by je jinak museli k lékaři vozit.“

Otevřít v galerii (3)
Senioři s tabletem.
Senioři s tabletem. Zdroj: archiv firmy Oscar Senior
Prodej exkluzivního domu, Praha-východ
Prodej exkluzivního domu, Praha-východ, Okolí Prahy
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze