Top hledané
Výsledky (0)
Obraz Kytice růží byla darem plukovníkovi Soukupovi. Očekává se přihazování do poslední chvíle.

Další obraz Karla Gotta jde do dražby. Vyvolávací cena vás překvapí

Karolína Lišková
05. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty čtení
Karel Gott maluje obraz.

Rok od smrti Karla Gotta se stále objevují předměty připomínající jeho velký a úspěšný život. Mnoho lidí si kupuje jeho známky, chtějí jít na jeho film do kina a doufají, že na ně zbyde výtisk jeho autobiografie. Před pěti měsíci byl dokonce vydražen jeho obraz, protože jak je známo, Mistr vládl nejen mikrofonům, ale i štětcům. A hle... pár dní po výročí jeho úmrtí je tu další. Obraz Kytice se draží celý říjen.

Společnost Obrazy v aukci s.r.o. dala Gottův obraz do dražby na začátku října. Vyvolávací cena je 1000 korun, minimální příhoz je 100 korun a dražba končí 29. října ve 21 hodin.

„Obraz je signován autorem vpravo dole a datován rokem 1981. Toto dílo bylo do naší aukce svěřeno soukromým sběratelem,“

řekl majitel aukční společnosti Jaroslav Jakubec.

Otevřít v galerii (2)
Obraz Kytice od Karla Gotta.
Obraz Kytice od Karla Gotta.Zdroj: Obrazy v aukci, s.r.o.

Dárek k narozeninám

O Gottovi je známo, že své obrazy vždy jen daroval, nikdy je neprodával.

„Obraz Kytice Karel Gott věnoval plukovníkovi Miloslavovi Soukupovi, funkcionáři Pohraniční stráže k jeho 55. narozeninám, který jej věnoval současnému majiteli. Na zadní straně obrazu je nalepena fotografie z oslavy narozenin, na které je Karel Gott, manželka tehdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala a Miloslav Soukup. Obraz je namalován olejovými barvami na plátně. Rozměry jsou 47x37 cm bez rámu,”

dodává Jakubec. 

V minulosti nejvyšší dosažená cena za prodaný obraz autora byla 2 040 000 Kč včetně aukční přirážky. V červnu 2020 se v aukční galerii Obrazy v aukci vydražil obraz Karla Gotty - Divy zpívají prezidentu Havlovi - za částku 1 440 000 Kč.

Otevřít v galerii (2)
Fotografie na zadním rámu obrazu.
Fotografie na zadním rámu obrazu. Zdroj: Obrazy v aukci, s.r.o.
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ, Okolí Prahy

Přihazuje se na poslední chvíli

Dle zkušeností si dražitelé dávají s takovými unikáty na čas. Aukce sice končí ve 21 hodin, ale jakmile někdo minutu před 21. hodinou přihodí, počítá se ještě dalších pět minut do dalšího příhozu. Aukce se tak může skutečně protáhnout. Stejně tak tomu bylo i u posledního Gottova obrazu, kdy se přihazovalo téměř do 22:30 hodin.

AKTUALIZACE KE DNI 9. 10. 2020: Gottův obraz je padělek

S lítostí musíme oznámit, že se dnes zjistilo, že obraz je padělek, tudíž byl z aukce stažen. 

„S politováním musíme oznámit, že dílo Karla Gotta, které jsme uvedli do naší říjnové aukce, musíme z nabídky stáhnout. S největší pravděpodobností jsme se stali obětí podvodu, který v tuto chvíli prošetřujeme. Naše obvyklé procesy, při kterých obrazy do aukce přijímáme, bohužel neodhalily, že jde o falzum obrazu. Po posouzení akademického malíře a znalce Martina Martana jsme zjistili, že jde o padělek. Tímto se všem klientům omlouváme a případ předáváme k prošetření Policii ČR,“

napsal do redakce Jakubec a poslal vysvětlení, kde se říká, že v UV světle jsou viditelné opravy provedené v levém dolním rohu obrazu. Zároveň se ukazuje, že signatura byla doplněna druhotně. 

„Jedná se o amatérskou snahu připsat dílo jinému autorovi. Signatura svým provedením ani v nejmenším neodpovídá způsobu, jak Karel Gott díla podepisoval,"

vyjádřil se akademický malíř Martin Martan.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Obrazy v aukci, s.r.o.
Korunní 972/75 130 00 Praha 3
+420 222 512 313, 737 196 183