David Attenborough: Svědectví o děsivé budoucnosti Země

Je stále čas zachránit svět? Vyjádřil se David Beckham i Billie Eilish.

05. května 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Mnozí jste se s jeho jménem již několikrát setkali. David Attenborough, britský badatel, přírodovědec a dokumentarista, během svého života procestoval všechny kontinenty světa. Prozkoumal a zdokumentoval rozmanitosti živého světa i divoká a přenádherná místa na naší planetě, díky čemž získal koncem roku cenu Chatham House Prize z rukou britské královny Alžběty II. Ve svém filmu, David Attenborough: A Life on Our Planet, divákům přibližuje děsivé a ničící změny, kterých byl svědkem. Zároveň podává jakési svědectví za 90 let svého života a předpovídá až příliš znepokojivé věci. Události, ke kterým dojde za předpokladu, kdy lidstvo své jednání nezmění.

David Attenborough v pralese s papouškem

Z amazonského deštného pralesa bude suchá savana

Každý z nás by si měl být vědom, že i při sebekratším kroku za sebou necháváme mnohdy nesmazatelnou stopu. Naše chování se odráží v přírodě a ovlivňuje nespočet dalších živočichů. Uznávaný přírodopisec ve svém dokumentu poukazuje, že pokud lidé nepřestanou s odlesňováním amazonského deštného pralesa, dojde k jeho přeměně na suchou savanu, čímž se nejenže sníží biologická různorodost v deštném pralese, ale také se změní globální hydrologický oběh.

Visutý most v pralese
Visutý most v pralese • Zdroj: Pixabay / nile

„Často mluvíme o záchraně planety, ale pravdou je, že musíme tyto věci udělat, abychom se sami zachránili. S námi, nebo bez nás, divočina se vrátí,“

prohlásil oblíbený přírodovědec.

Pokud se lidské chování nezmění, David Attenborough před podobným scénářem varuje už kolem roku 2030. Takže naprostá většina z nás se toho ještě dožije.

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m, Praha 5

Pod hladinou oceánu

David Attenborough před nepředstavitelnými událostmi varuje celý svět. Nyní se podívejme na oceány, jež by se měly v následujících letech ohřívat a stávat se kyselejšími. Právě to ohrozí korálové útesy téměř po celém světě. Ztratí barvu.

Vyblednou.

A zemřou. A tak jako na souši, i v mořském světě jsou jednotlivé druhy na sebe bezprostředně navázané a ono spojení se projevuje poté zpětně i na souši. Úbytek korálových útesů ovlivní ryby, což následně odnesou miliony lidí a průmyslových i dalších odvětví – rybáři, cestovní ruch, restaurátorství.... Děsivé události, které by se mohly stát kolem roku 2050, že? A jak uznávaný přírodovědec prohlásil:

„Pravda je, že se svět přírody mění. A my jsme na tomto světě naprosto závislí. Poskytuje nám potravu, vodu a vzduch. Je to to nejcennější, co máme, a proto ho musíme chránit.“

 

Potápěči, želva a korálový útes
Potápěči, želva a korálový útes • Zdroj: Pixabay / baechi

Je ještě čas všechny zachránit?

A jaké je řešení hrozících katastrof? Existuje vůbec nějaké? Badatel David Attenborough je přesvědčený, že naděje ztracená není a že je pořád čas a hrozící škody je možné zvrátit.

K jeho filmu se ve videu vyjádřilo několik celosvětově známých celebrit, mezi kterými nechybí například Billie Eilish a fotbalista David Beckham, který Davidovi Attenboroughovi prostřednictvím videa nejprve poděkoval a následně vzkázal:

„Udělal jste toho tolik pro to, abychom všichni otevřeli oči a spatřili veškeré problémy, kterým čelí naše planeta. Díky vaší práci se staráme o přírodu a děláme to, co je třeba, abychom ji chránili.“

David Beckham - barevné pozadí
David Beckham - barevné pozadí • Zdroj: Profimedia

V rámci řešení problémů ve svém dokumentu přírodovědec zmiňuje, že je čas přejít na obnovitelné energie. Byť tento proces již probíhá, děje se tomu ve velmi pomalém tempu. Celé lidstvo by mělo zmenšit prostor, který běžně využívá jako zemědělskou půdu, protože právě tak se ničí prostor, jenž byl určený jiným živočichům: Ničí se divočina.

Mládě opice sedící na stromě
Mládě opice sedící na stromě • Zdroj: Pixabay / Erik_Karits

Americká zpěvačka Billie Eilish se Davida Attenborougha ptala na osobní pocity.

„Jak se vypořádáváte s vlastními pocity ohledně toho, že zvířata umírají, případně vymírají? Jak jim jako člověk čelíte?“

Billie Eilish v transparentním kšiltu
Billie Eilish v transparentním kšiltu • Zdroj: Profimedia

Přírodovědec jí odpověděl, že je ze situace zoufalý.

„Vzpomínám na ten nejúžasnější pohled v přírodním světě, který jsem měl tu možnost za svůj život vidět a na který nikdy nezapomenu. Bylo to prvně, co jsem se potápěl u korálového útesu,“

odpověděl a pokračoval:

„Dostanete se do nového světa a je to mimořádně krásný svět se svou složitostí i úžasy. Vidíte všechny druhy pestrobarevně zbarvených ryb a mnoho dalších tvorů, o kterých jste do té doby ani nevěděli, že existují.“

Posléze se David Attenborough odmlčel a prozradil, že se po letech na útes vrátil. Ale čekalo ho něco, co vůbec nečekal. Nepoznával podmořský svět. Scénu, kterou znovu po letech viděl, přirovnal ke hřbitovu.

Množství zemědělské půdy je stěžejní

V posledních několika letech je dalším "horkým tématem" stravování. David Attenborough ve svém dokumentu zmiňuje, že pokud bychom se stravovali zejména rostlinnou stravou, potřebovali bychom i méně půdy. Příkladem lze uvést Nizozemsko, které je jednou z nejlidnatějších zemí světa. A právě z toho důvodu museli tamní obyvatelé přehodnotit své jednání a díky inovativním změnám v současnosti využívají v zemědělských postupech méně vody, pesticidů a hnojiv a také vypouštějí méně uhlíku. A přesto je Nizozemsko jedním z největších vývozců potravin na světě.

Nizozemsko, větrný mlýn a domy
Nizozemsko, větrný mlýn a domy • Zdroj: Pixabay / HelenJank
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1

11 miliard lidí

Jak už zaznělo, Nizozemsko je jednou z nejlidnatějších zemí na světě. Díky tomu se dostáváme k dalšímu problému a jeho možnému řešení. Počet světové populace nebezpečně roste a očekává se, že do roku 2100 bude na světě 11 miliard lidí. Téměř nepředstavitelné číslo. Zpomalení populačního růstu by mohla vyřešit lepší zdravotní péče po celém světě a také vymanění se z okovů chudoby.

David Attenborough: A Life on Our Planet

V neposlední řadě je také důležité pamatovat na biologickou rozmanitost na celé planetě. Poslední dokumentární film slavného přírodovědce Davida Attenborougha obletěl celý svět. A není se čemu divit. Tak, jako lidé a jejich chování za sebou na naší planetě zanechávají silné stopy, které jsou často ničivé, dokumenty bravurního britského přírodovědce mnohým poodhalují krásy i děsivé události, jež hrozí, pokud své chování nezměníme.

Pokud jste film David Attenborough: A Life on Our Planet doposud neviděli, měli byste mu dát šanci. Možná se pak přidáte k těm, kdo dají šanci sami sobě. Nám všem.

Den, který patří Zemi

Není tomu dávno, co se jako každý jiný rok slavil Den Země. Svátek ovlivněný původními dny Země. Ty se obvykle konaly během oslav jarní rovnodennosti. Každoročně se tak tento svátek slaví 22. dubna.

V současnosti slaví Den Země víc než miliarda lidí po celém světě, bez ohledu na víru, národnost či původ. Jeho moderní pojetí nabádá k ekologickému smýšlení a upozorňuje na dopady ničení životního prostředí.

Ekologie, Ochrana životního prostředí, strom
Ekologie, Ochrana životního prostředí, strom • Zdroj: Pixabay / ejaugsburg

Potřebu nutné změny, kdy bychom se o přírodu měli více starat a zajímat se o životní prostředí, cítí mnoho z nás. Od jednotlivců, měst, až po jednotlivé země. A ani Česká republika není výjimkou.

„Naše společnost se nachází v bodu zlomu, kdy drtivá většina společnosti začala přemýšlet o světě okolo nás v jiných intencích. Příroda, její vytěžování, nakládání s nerostným bohatstvím či stav planety z pohledu její udržitelnosti se staly aktuálními otázkami našich životů. Cílem je fungování společnosti za účelem trvale udržitelného rozvoje, který respektuje i budoucnost, nikoli pouze snahu o maximalizaci využití z pohledu dneška a nezodpovědnost za budoucnost,“

doplňuje radní hlavního města Prahy pro oblast majetku, Jan Chabr.

Podle radních je to právě moderní člověk, který svým fungováním velmi negativně a ničivě ovlivňuje přírodu a své okolí.

Změna začíná od toho „prvního“

Je důležité pamatovat, že svým jednáním velmi výrazně ovlivňujeme okolí i přírodu. A snad ještě důležitější je si uvědomit, že svým jednáním můžeme druhé motivovat. Pamatujme, že změna vždy začíná od toho „prvního“.

Usměvavá žena s věncem na hlavě
Usměvavá žena s věncem na hlavě • Zdroj: Pixabay / croisy

Závěrem nechám rezonovat citát Davida Attenborougha. Pevně věřím, že se dotkne nejednoho z nás:

„Právě se nacházíme v jedinečné fázi naší historie. Nikdy předtím jsme si nebyli tolik vědomí toho, co děláme s planetou, a také jsme nikdy předtím neměli tu moc s tím něco udělat. Za péči o naši Modrou planetu můžeme rozhodně všichni. Budoucnost lidstva a veškerého života na Zemi nyní leží na našich bedrech.“

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Přes den milovnice knih, cestování a dobrého jídla. A po večerech? Tvůrkyně ilustrací se svým vlastním světem.
Barbora Mikešová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks