Top hledané
Výsledky (0)
David Černý je jeden z nejkontroverznějších českých umělců. Jeho jedinečná díla nám berou dech, někoho baví, jiného pobuřují. Pojďte se s námi podívat na ta, která přitáhla v Čechách i v zahraničí nejvíce pozornosti.

David Černý - kontroverzní umělec dává Praze moderní tvář

Eva Ledecká
08. listopadu 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Hlava Kafky

Jsou to luxusní nadrozměrné plastiky umístěné ve veřejném prostoru, které jsou tradičně nejvíce středem pozornosti. Hned v Praze jich najdeme několik a výjimkou nejsou ani instalace v zahraničí.

Hlava Kafky a okatý Trifot

Nejnovější instalace v centru Prahy je hlava France Kafky, kterou najdete u vchodu do obchodního centra Quadrio. Luxusní plastika váží 39 tun, je vysoká 11 metrů a skládá se ze 42 vrstev, jejichž pohyb má na svědomí 42 synchronních motorů. Těchto 42 vrstev se se otáčí kolem středové osy a mění tak tvar obličeje světoznámého spisovatele.

V říjnu v roce 2016 byla odhalena plastika Trifot poblíž stanice metra Nové Butovice před galerií Czech Photo Centre. Luxusní konstrukce s výškou 12 metrů shlíží svými velkými bulvami na chodce procházející kolem a na šesti obrazovkách umístěných v jeho bezprostřední blízkosti je zobrazuje. Dílo odkazuje na proslulý Orwelův román 1984 a Velkého bratra.

Miminka Babies na Žižkovském vysílači

Asi nejznámější dílo Davida Černého, které můžete v Praze vidět, jsou miminka Babies. Jedná se o černé laminátové sochy batolat, která ještě nedávno lezla po Žižkovském vysílači. Původně zde měla být jen dočasně u příležitosti projektu Praha Evropské město kultury 2000. Avšak v roce 2001 zde byla kvůli svému úspěchu upevněna natrvalo. V době psaní článku jsou sundaná a pracuje se na jejich údržbě. Nic však nebude bránit tomu, aby se brzy opět na vysílač vrátila. Babies ve své luxusní bronzové podobě si můžete prohlédnout zblízka na pražské Kampě.

Mezonetový byt s terasou Praha 2 - 204m
Mezonetový byt s terasou Praha 2 - 204m, Praha 2

Kůň v pasáži Lucerna

Palác Lucerna se kromě jedinečného interiéru může pochlubit sochou, na kterou denně míří stovky fotoaparátů českých a zahraničních turistů. Před schody do vyšších pater budovy pozvedněte v pasáži Lucerna svůj zrak vzhůru. Uvidíte plastiku Kůň, jež představuje svatého Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně. Luxusní plastika vznikla v roce 1999.

Proslavený byl Černého Růžový tank na Smíchově, zavěšený muž s podobou Sigmunda Freuda v Husově ulici v Praze, Trabant na nohách na Vácavském náměstí v roce 1990 a spoustu dalších.

Posilovací autobus a Entropa

V zahraničních médiích získal popularitu London Booster, anglický double decker v podobě atleta a Entropa, na které přiřadil David Černý každému ze státu určitý stereotyp.

Vždy, když se chystá odhalení nového díla Davida Černého, jedno je jisté: že se bude opět jednat o originální a nekomformní umělecké dílo. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze