Top hledané
Výsledky (0)
Ceny energií a potravin, podpora Ukrajiny a svoboda projevu. To byla nejčastější témata, která přivedla lidi na protivládní demonstraci.

Demonstranti v Praze blokovali dopravu a Úřad vlády. Fialu obviňují z ožebračování lidí

Kristina Valachyová
17. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Demonstranti v Praze

Tisíce lidí protestovaly v neděli na pražském Václavském náměstí na demonstraci Česko proti chudobě, kterou svolala mimoparlamentní strana Právo, respekt, odbornost (PRO). Její členové kritizují vládu premiéra Petra Fialy (ODS), která podle nich ožebračuje lidi a omezuje svobodu slova. Demonstranti se nejprve sešli na Václavském náměstí, poté se vydali na pochod městem ke Strakově akademii, kde sídlí vláda. Ohlášený lidský řetěz kolem budovy se nakonec nevytvořil.

 

Demonstrace nazvaná Česko proti bídě, 16. dubna 2023
Demonstrace nazvaná Česko proti bídě, 16. dubna 2023
Demonstrace nazvaná Česko proti bídě, 16. dubna 2023

Chtějí konec fialové vlády

Demonstranti se na Václavském náměstí scházeli už před 14. hodinou. Náměstí bylo hustě zaplněno podél Opletalovy ulice, v jeho centrální části byli lidé podél Jindřišské ulice. Organizátoři také přinesli živé vysílání na své stránce PRO - oficiální na Facebooku. 

Předseda strany PRO Henrich Rajchl uvedl, že tentokrát demonstranti nechtěli sundávat ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Někteří demonstranti se o to pokusili již v březnu, ale policie jim zabránila ve vstupu do muzea. Podle Rajchla chtějí všichni demonstranti konec současné vlády, kterou nazval Fialovou bídou.
Demonstranti nesli české vlajky a transparenty kritizující vládu a média s hesly "Pryč z NATO", "Ne válce" a "Falešná vláda a média". 
Nechyběla ani řada dalších transparentů s nápisy. Například: Fialová vláda, která nám bere peníze a práva; Kompletní vláda a média; Lidé by se neměli bát své vlády, vláda by se měla bát svých lidí nebo i svět bez válek je možný. Terčem transparentů byla i předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Na demonstraci se objevil i sám starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný, který si přes sebe přehodil ukrajinskou vlajku. 

Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –
Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –, Okolí Prahy

Jindřich Rajchl, předseda strany PRO a hlavní organizátor protestů, uvedl, že demonstrují proto, že vláda ignoruje jejich požadavky, které jí zaslali již v únoru.

„Chceme odstranit pětikoaliční vládu nenásilným občanským protestem,"

uvedl. 
Rajchl prohlásil během protestu a dav poté skandoval: 

„Demise!". 

Na závěr demonstrace předseda PRO řekl, že protestující si musí vzít Českou republiku zpět.
Na demonstraci vystoupil také poslanec SPD Jaroslav Foldyna, který obvinil vládu z likvidace průmyslu a zavedení cenzury.

„Vláda musí odejít, než zničí tuto zemi. Jediná cesta, která k tomu legálně vede, jsou předčasné volby, které ale nikdy nedovolí,"

řekl Foldyna. 
Mezi dalšími řečníky byli Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů, choreograf Petr Zuska, Václav Vašek, předseda Letecké asociace ČR, a Ondřej Dostál, právník a bývalý zdravotnický expert Pirátů. Kritizovali vládu kvůli nedostatku některých léků, plánovanému uzavření letiště v Líních u Plzně, cenám energií nebo schodku státního rozpočtu. Dufek vyzval ke stávkám a blokádám.

 

Přišli také odpůrci

U Národního muzea se sešli také odpůrci protivládního protestu, kterých se podle serveru Novinky.cz sešlo zhruba 300. Na klidný průběh nedělní demonstrace dohlíželo několik stovek policistů spolu s antikonfliktním týmem. Policie zadržela pouze jednoho muže, který je podezřelý z přestupku za vhození plechovky do davu u Národního muzea.

Protestní shromáždění na Václavském náměstí trvalo asi dvě hodiny, poté se demonstranti vydali na pochod Prahou. Asi po hodině dorazili ke Strakově akademii, kde opět vyzvali vládu k odstoupení. Někteří protestující před úřadem vlády volali po tom, aby premiér Fiala vyšel z budovy, ten je však v současné době na služební cestě v Asii.
Členové strany PRO zůstali na místě po celou noc v rámci 24hodinové petiční akce.

„Že tato vláda musí odejít, je naprosto jasné," 

prohlásil předseda strany PRO Jindřich Rajchl. 
Jeho příznivci před Strakovou akademií skandovali hesla jako "Už jsme tady", "Hanba vládě" nebo "Rakušáky do vězení".
Organizátoři opět pronesli projevy. Kritizovali vládu nejen za posílání zbraní na Ukrajinu či ekonomickou situaci v ČR, ale také za plánované rušení poboček České pošty, zavedení datových schránek pro podnikatele či vůli koalice zavést korespondenční volbu.
Rajchl později prohlásil, že kritikou ničeho nedosáhnou, proto chtějí tentokrát jít pozitivní cestou a nabídnout řešení. Jedním z nich je, aby Česká republika přestala posílat zbraně na Ukrajinu. PRO tvrdí, že chtějí mír, a nemyslí si, že míru lze dosáhnout vyzbrojováním Ukrajiny.
Kritizovali ministryni obrany Janu Černochovou a ministra zahraničí Jana Lipavského, které označili za "emočně nestabilní", což jim podle PRO brání zastávat ministerské posty.

 

Účastníci podepsali petice

Účastníci demonstrace měli možnost podepsat čtyři petice - za levnou energii, za bezpečnost České republiky, za obranu svobody slova a za mírové řešení války na Ukrajině a neutrální zahraniční politiku České republiky. Před Úřadem vlády měli být s petičními stánky i během úterý a středy.
Rajchl vyzval lidi, aby přestali sledovat "mainstreamová média", protože ta jsou podle něj hlavním viníkem současné situace. Avizoval, že v blízké budoucnosti přijde v mediální oblasti s řešením, které lidi potěší.
Na závěr si všichni zazpívali českou a slovenskou hymnu. Rajchl dodal, že jsou připraveni Slováky v podobných snahách podpořit. Chtějí se také ucházet o přízeň voličů v příštích volbách do Evropského parlamentu.

 

Předseda jezdí luxusním autem

Předseda strany PRO nedávno čelil kritice za to, že jako organizátor protestů proti chudobě jezdí na setkání se svými příznivci luxusním vozem Porsche Panamera. Podle něj mu však novináři jen závidí. 

„My neprotestujeme jen proti ekonomické bídě, my protestujeme proti morální a etické bídě,"

reagoval nedávno Rajchl. 
Stát podle něj musí řídit člověk, který se projevil jako slušný hospodář.

 

Budou se protesty stupňovat?

Na rozdíl od březnové demonstrace, kdy se někteří demonstranti po skončení oficiálního programu pokusili vtrhnout do budovy Národního muzea a odstranit ukrajinskou vlajku, proběhla tato akce bez konfliktů. Během pochodu však demonstranti komplikovali dopravu na pražské magistrále a na několik hodin zablokovali tramvajovou dopravu na levém břehu Vltavy. Informují o tom České noviny.

Na předchozí demonstraci pořádané 11. března řečníci zopakovali členům vlády požadavky strany PRO. Chtějí například, aby stát odkoupil 100 procent akcií energetické společnosti ČEZ, aby opustil systém obchodování s emisními povolenkami nebo aby Česká republika přestala posílat zbraně na Ukrajinu. Rajchl tehdy uvedl, že pokud kabinet tyto požadavky do 10. dubna nesplní a nepodá demisi, budou blokovat vládní budovy. K tomu, jak uvedl na páteční tiskové konferenci, nyní nakonec nedojde. Své protesty však hodlají stupňovat. Jak, to nechtěl upřesnit, aby se na to podle jeho slov ministr vnitra Vít Rakušan nemohl připravit.

 

Zdroje: Novinky.cz, České noviny, FB stránka PRO - oficiální, vlastné dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze