Top hledané
Výsledky (0)
Na 11. červen letos připadá Den daňové svobody.

Den daňové svobody, dneškem vyděláváme sami na sebe. S omezením státních výdajů ho můžeme příští rok oslavit o týden dříve

Radim Červenka
11. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Peníze

Někdy si ani neuvědomujeme, kolik peněz platíme do veřejných financí. Všechny státní služby od škol, dálnic, nemocnic až po dotace zemědělcům se musí z něčeho zaplatit. Nejde jen o to, kolik se každoměsíčně strhne z výplaty, ale o celý daňový mix. Samotný den, kdy už začneme vydělávat jen sami na sebe, každý rok vychází trochu jinak. Aktuálně se v Česku doba, kdy platíme jen na stát zkracuje.

Den daňové svobody se stal po uvolnění tržních poměrů v Česku po přechodu k demokracii z komunistického režimu velmi populárním termínem. Jeho výpočet má však svá přesně stanovená pravidla. 

V Česku je propagátorem tohoto konceptu Liberální institut, který tento den určuje každoročně znovu provedeným výpočtem. Proto se nejedná o jeden konkrétně stanovený termín, ale pokaždé se trochu posunuje, někdy i velmi výrazně. V mezinárodním měřítku se používají k výpočtu tohoto údaje různá kritéria.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Největší rozdíly způsobila koronavirová krize

Liberální institut využívá ke stanovení dne celkové množství výdajů českého státu. To samo o sobě sice není konstantní, ale díky tomu nedochází při stanovení dne k velmi výrazným výkyvům. Pokud se totiž vychází z příjmové stránky státu, která reálně reflektuje vybrané/zaplacené daně, může dojít při změně daňové legislativy k velkým skokům mezi jednotlivými roky.

To však na druhou stranu neznamená, že by byl v Česku Den daňové svobody zcela konstantní a jen výjimečně se posunul o jediný den.

„Po koronavirových letech, kdy byl Den daňové svobody až na konci června, je pozitivní, že se posouvá směrem k začátku roku, což znamená méně přerozdělování a více peněz v našich kapsách. Sice bychom si přáli rychlejší posun, ale pravdou je, že oproti pandemickým rokům 2020 a 2021 je Den daňové svobody o dva týdny dříve a přerozdělování o desetinu menší,“

okomentoval letošní termín ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Na finální termín Dne daňové svobody tak má vliv i fiskální politika vlády a množství peněz, které utratí. Covidová krize z vlády Andreje Babiše udělala rekordmana na obou pólech. V tomto období bylo totiž nejvíce dnů, kdy na stát odvádíme peníze a zároveň také nejméně. Konkrétně v roce 2018 přelom připadl na 22. 5., ale už v roce 2021 připadal až na 25. 6.

„V předchozích ročnících Dne daňové svobody, dávno před pandemií a válkou, jsme varovali, že české veřejné finance potřebují reformu a že trvalé schodky způsobí to, že v krizi nebude kde brát. Také jsme upozorňovali, že v situaci nízkých úrokových měr se na dluh žije snadno, ale že tato situace nebude trvat věčně. Poslední roky nám daly zapravdu a je pozitivní, že si toho všímá i vláda, ale je třeba učinit ještě razantnější kroky,“ 

pochválil ze svého úhlu pohledu Pánek současnou vládu, pokud ve své snaze ozdravit veřejné finance česká vláda vytrvá, mohl by se příští rok termín Dne daňové svobody ještě o týden posunout a zkrátit tak období, kdy se vydělává jen na stát. 

Ve skutečnosti má Den daňové svobody každý jindy

"Češi letos pracovali na stát 162 dní. Ode dneška vydělávají na sebe. V průměru odvedli 44 % příjmů státu, 56 % jim zůstane,"

poukázala na další okolnosti daňového přelomu v roce ekonomická novinářka Markéta Bidrmanová na síti X.

Zároveň je nutné počítat s tím, že celý koncept vychází z průměrného statistického údaje a ve skutečnosti má každý člověk svůj Den daňové svobody někdy jindy. Podíl zaplacených daní ke zbytku individuálních příjmů či výdajů je pro každého člověka různý. Největší rozdíl je v tom, jestli je jedinec zaměstnanec a zaplatí na daních podstatně více než OSVČ, ale také na tom jestli pije alkohol a kouří, což je zatíženo spotřební daní.

V mezinárodním srovnání je Česká republika na konci svobodnější poloviny zemí, ale zároveň je před průměrem eurozóny (30. 6.) Medián zemí OECD je zase naopak 6 dní po našem Dni daňové svobody. První v Evropě oslavili Den daňové svobody tradičně ve Švýcarsku (28. 4.).

Jako obvykle patří mezi poslední oslavence Finsko (31. 7.), Francie (27. 7.) a Belgie (21. 7.). Z okolních států později sami na sebe začnou vydělávat lidé ve všech státech, nejdříve v Polsku (20. 6.), pak v Německu (25. 6.) a na Slovensku (26. 6.) a v Rakousku (9. 7.) až v červenci. Nejblíže v Česku je v tomto ukazateli ze sousedních zemí Maďarsko (18. 6.).

Zdroje: seznamzpravy.cz, dendanovesvobody.cz, x.com, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze