Top hledané
Výsledky (0)
Manželé Helceletovi prozradili, jak tráví Vánoce, jaký je jejich vztah k alkoholu a nezdravému jídlu a zda lze skloubit péči o rodinu s náročným životem profesionálního sportovce.

Sportovci Denisa a Adam Sebastian Helceletovi: předsevzetí si nedáváme, ale buďme šťastní a aktivní

Veronika Poláková
30. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut

Denisa Helceletová a Adam Sebastian Helcelet jsou manželé a profesionální atleti. Denisa již ukončila svou sportovní kariéru a věnuje se naplno rodině. Svého času skvěle reprezentovala Českou republiku a získala celou řadu ocenění včetně dvou zlatých medailí z Mistrovství Evropy.  Její hlavní disciplínou byl sprint a 400 metrů překážek. S Adamem mají dvě dcery - Evelin a Anastasii. Adam Sebastian je český atletický vícebojař a pokračovatel české tradice atletického víceboje, ve které se objevily osobnosti jako Robert Změlík, Tomáš Dvořák nebo Roman Šebrle. Jeho osobním rekordem v desetiboji je součet 8291 bodů. Nyní Helcelet pilně trénuje na letní olympiádu, kde by chtěl předvést solidní výkon. Aktuálně se celá rodina těší na společné prožití vánočních svátků.

 
Rodinná fotografie manželů Helceletových.
Zásnuby Helceletových v přímém přenosu.
Adam Sebastian Helcelet při hodu oštěpem.

Jak vypadá běžný den profesionálního sportovce?

Denisa: Já jsem hlavně máma dvou dětí. Většinu času obstarávám rodinu sama. Protože jako bývalá profesionální sportovkyně chápu život profesionálního sportovce, který je vážně těžký. Adam byl teď šest týdnů pryč a byly jsme doma samy. Do toho jsem už začala pracovat. Ale jako sportovkyně naštěstí umím máknout. Nevím, jak to vnímá Adam.

Adam Sebastian: Já když zmizím na šest týdnů pryč, tak jsem úplně v pohodě. (smích)

Letos nás čeká letní olympiáda. Je to váš cíl?

Adam Sebastian: Kdybych odjel na šest týdnů a neplánoval olympiádu, tak by mi to asi doma úplně neprošlo. Chci tomu dát úplně všechno a něco tam předvést.

Které disciplíny jsou vaše oblíbené? A kde cítíte největší slabiny?

Adam Sebastian: Slabinou jsou určitě vytrvalostní běhy. Patnáct set metrů není zrovna má oblíbená disciplína. Patřím k těm silovějším, větším desetibojařům. O to víc mě běh bolí. Vrhy jsou mojí oblíbenou disciplínou a úplně nejraději mám oštěp.

Desetiboj je velice multifunkční a fyzicky nesmírně náročný. Chtěl byste, aby se i vaše dcery ve sportu rozvíjely komplexně?

„Chtěl bych, aby dělaly všechno. Všestrannost je velice důležitá a dá se využít nejen v atletice, ale ve všech sportech. Atletika je základ sportu. Všestrannost je základ atletiky. Chci, aby sportovaly, ale nevadilo by mi ani, kdyby si vybraly jiný sport,"

vysvětluje český vícebojař Adam Sebastian Helcelet.

Denisa: Budeme muset pracovat s povahou holek. Každá je úplně jiná. Ta starší má extrémní pohybový talent, ale horší to bude s její psychickou stránkou. Nechce závodit a my jí určitě nebudeme nutit. Chceme, aby si vybrala sport, který jí bude bavit. Nechceme jít to zprotivit. Možná si k závodění jednou najde sama cestu, třeba až uvidí závodit mladší sestru.

Deniso, nechybí vám závodění?

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Závodění jako takové mi nechybí. Ale život profesionálního sportovce někdy ano. 

Měla jsem hodně času, mohla jsem si třeba po obědě zdřímnout. Chybí mi ta pohoda. Teď s rodinou už to nejde. A někdy bych se k tomu třeba tak na týden vrátila.

A sledujete výkony svého muže?

Letos na jaře jsem dokonce byla s Adamem na závodech. Kdybych ho nesledovala, tak by to bylo hodně smutné. Manžela sleduji ráda. O ostatních už tolik přehled nemám. Velmi se těším na dva vrcholy, které nás čekají v příštím olympijském roce. A holky sledují tatínka také, i když zatím jen online. Jsou velmi bezprostřední a komentují Adamovy výkony ve stylu - Proč tatínek běží tak pomalu?

A poznají v televizi, který sportovec je tatínek?

Adam Sebastian: S tímhle poznají. (ukazuje na knír)

To jste mi trochu nahrál. Na váš knír jsem se chtěla zeptat. Tvoří totiž vaši unikátní image. Jak se zrodil nápad nechat si ho narůst? A potřebuje nějakou speciální údržbu?

Adam Sebastian: Nápad vznikl, když jsem psal bakalářku o československých legionářích v Rusku za první světové války. A zrovna se chystaly oslavy 100. výročí vzniku Československa. Já v té době ležel v knihách o legionářích a dostal jsem nápad, že si nechám narůst knír. Chvíli jsem rozmýšlel, jestli si nechám narůst dlouhé vlasy nebo právě knír. Ale Denisa to rozhodla, nesnáší totiž na mužích dlouhé vlasy. 

Denisa: A knír si měl původně nechat jen do olympiády.

Adam Sebastian: V plánu to bylo, ale měl takový úspěch, že už jsem si ho nechal. A je to pro mě stále zábava. Pravidelně o něj pečuji, chce to hodně upravování. Několikrát denně ho musím mýt, voskovat, česat.

Denisa: Má více přípravků na knír než já na vlasy.

POOHLÉDNUTÍ ZA VÁNOCI

Jak probíhají Vánoce u Helceletových?

Denisa: Pravidelně jezdíme k Adamovým rodičům na chalupu. Máme kapra, salát, vinnou klobásu. Což pro mě byla novinka, protože vinná klobása se u nás na severní Moravě nejí. Snažíme se dodržovat tradice. Letos už máme dokonce vše nakoupené a zabalené a musíme to opatrně převést, aby nás neviděla starší dcera. Je už v tomhle celkem vychytralá, vyčítá nám, že jsme jí minule zavřeli do pokoje a ona kvůli tomu neviděla Ježíška. A my ano. Sdělila nám, že tentokrát už nikam odcházet nebude. Tak to musíme nějak vymyslet. Řešila to už i u Mikuláše, všimla si, že má pokaždé jinou tašku. Líbilo se mi video, kde se dědeček převlékne za Santu a děti ho vidí dávat dárky pod stromek. Díky tomu pak věří třeba až do čtrnácti. Protože ho přece viděly na vlastní oči. Musíme prostě udělat něco, aby malá uvěřila, jinak brzy prokoukne, jak to s Ježíškem vlastně je. Asi se také převlečeme do kostýmů a budeme dávat dárky pod stromeček. Poskytneme jí důkaz.

Adam Sebastian: Dárky letos zařizovala maminka, takže pro mě to bude stejné překvapení jako pro holky. 

Představuji si, že vy jako profesionální sportovci, příliš neholdujete nezdravému jídlu. To ale k vánočním svátkům tak trochu patří. Hřešíte o svátcích?

Adam Sebastian: Já jsem hodně na sladké a musím se hlídat. Stačí málo a mám hned sto kilo. Což poznám na vytrvalostních bězích, o kterých jsme mluvili. Ale po psychické stránce je lepší dát si dva dny volno, dát si klobásu, salát, cukroví a nic si nevyčítat. Za ty dva dny se nic hrozného nestane. Záleží na tom, jak jíte dlouhodobě. 

Denisa: Sportovci mají takový výdej energie, že mohou sníst v podstatě cokoli. Já mám raději slané věci, cukroví mě zase tolik neláká. I když včera jsem si cukroví dala. Úplně ale miluju bramborový salát. I když se snažíte jíst zdravě, nevadí zahřešit si jeden den v týdnu a udržovat si tím psychickou pohodu.

Jste rodina se dvěma malými dětmi, počítám, že silvestrovská party se u vás asi úplně nekoná. Jak vítáte nový rok? A jaký máte vztah k alkoholu?

Denisa: My už jsme neslavili Silvestra ani nepamatuju. Většinou se stane, že jdu spát, probudím se, uvědomím si, že je Nový rok a jdu zase spát znovu. 

Adam Sebastian: Loni jsme šli spát asi v jedenáct.

Denisa: Když jsem ještě běhala, často jsme mívali ráno trénink, abychom měli důvod se hlídat. 

Adam Sebastian: A alkohol není dobrý pro regenerační procesy. Pro profesionálního sportovce je v pořádku, dát si skleničku vína, ale pití alkoholu ho vrací o několik kroků zpátky. Takže to určitě ne.

A co byste si přáli do nového roku?

„Já si předsevzetí nedávám. Když něco chci, mám začít kdykoli. A ne zrovna 1. ledna. To nikdy nevydrží. Buďme šťastní, zdraví, spokojení, od toho se vše odvíjí. A co jsem máma, chci tohle samé i pro dcery. Hlavně ať jsou šťastné a spokojené. A stejně tak všichni lidé. Doba je totiž složitá,"

svěřila LP-Life.cz atletka a maminka Denisa Helceletová.

Adam Sebastian: Přesně tak. A ať jsou lidé aktivní, protože sport je pro zdraví strašně důležitý. Budou pak určitě i více spokojení.

Zdroj: vlastní dotazování, wikipedia.org

 

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Rychlá zpověď:

Jste ranní ptáčata nebo spíš sovy?

Denisa: Já jak kdy.
Adam Sebastian: Já spíš ranní ptáče.

Největší sportovní úspěch?

Denisa: Dva tituly mistryně Evropy a šesté místo na olympijských hrách.
Adam Sebastian: Já mám také titul z Evropy, stříbrnou medaily. To je můj nejlepší výsledek.

A největší životní úspěch?

Denisa: Narození dvou zdravých dcer.
Adam Sebastian: Můj největší úspěch je, že jsem si našel Denisu.

Kolikrát v týdnu sportujete?

Denisa: Většinou tak třikrát týdně.
Adam Sebastian: Já šestkrát týdně určitě, a když jsem na soustředění, tak i dvoufázově.

Váš sportovní vzor?

Denisa: Šárka Kašpárková. Dokonce jsem s ní byla jednou na pokoji.
Adam Sebastian: Pro mě to byli desetibojaři obecně. Chtěl jsem být jako oni, vypadat jako oni. Táta mi říkal, že jsou to chlapi, kteří umí všechno. Od mala jsem chtěl být jedním z nich.

Povedete dcery ke sportu?

Denisa: Rozhodně.
Adam Sebastian: Určitě.

Dá se v Čechách atletikou uživit?

Denisa: Ne.
Adam Sebastian: Dá, ale musí se vozit medaile. Uživit se dá, ale ne zajistit.

Oblíbená vánoční pohádka?

Denisa: Není to pohádka, ale Pelíšky.
Adam Sebastian: Pelíšky každopádně. A z pohádek třeba Mrazík.

Živý nebo umělý stromek?

Denisa: Živý.
Adam Sebastian: Živý.

Věnujete se rekreačně zimním sportům?

Denisa: Lyžovala jsem, ale už je to hodně dlouho.
Adam Sebastian: Když mi to čas dovolí, tak mám rád běžky.

Máte oblíbenou vánoční koledu?

Denisa: Jakoukoli, kterou zazpívají naše holky.
Adam Sebastian: Asi tak.

Jaký nejhorší dárek jste od toho druhého dostali?

Adam Sebastian: Já jsem ti loni koupil nějaké pánvičky…
Denisa: Já jsem je chtěla, ale Adamovi rodiče je zapomněli schovat. Otevřela jsem pokoj a uviděla je. Díky tomu jsem byla skoro bez dárku.

Na co byste se zeptali vy mě?

Adam Sebastian: Kolik dětí po našem rozhovoru plánujete?
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze