Derniéra nadějných sportovců: Sportovní svět ztrácí mladé talenty

Jsou mladí, nespoutaní, jdoucí si za svými sny hlava nehlava a přesto je překvapí smrt. Jsou to totiž stále jen obyčejní lidé!
03. června 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Je tragické, když vyhasne mladý život. Ještě smutnější je fakt, když se to stane hvězdnému sportovci. Neposkvrněné fyzické zdraví a hvězdné postavení je často staví na jakýsi piedestal nesmrtelnosti. Svět přišel v průběhu několika dekád o mnoho velkých talentů, ať už následkem tragických nehod, zdravotních problémů nebo jejich vlastnímu rozhodnutí. Posledním vyhaslým životem byl devatenáctiletý švýcarský motorový jezdec Jason Dupasquier, jenž v neděli podlehl zraněním po pádu v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie.

Jason Dupasquier na Moto GP

Další mladý život přišel nazmar

Devatenáctiletý švýcarský motocyklový jezdec Jason Dupasquier podlehl zraněním, která utrpěl po pádu v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie. O jeho úmrtí informovalo vedení světového šampionátu krátce po nedělním závodu třídy Moto3, ve které Dupasquier nastupoval. Navzdory tragédii pokračovala Grand Prix podle programu.

Jason Dupasquier
Jason Dupasquier • Zdroj: Profimedia

"Vážné poranění mozku přetrvává. Zůstává na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu,"

uvedli dopoledne zástupci florentské nemocnice Careggi v oficiálním prohlášení. Dupasquier nakonec boj o život prohrál.

"Navzdory maximálnímu úsilí lékařů na okruhu a všech, kteří se pak o švýcarského jezdce starali, nám nemocnice oznámila, že Dupasquier bohužel svým zraněním podlehl. Za celou rodinu MotoGP posíláme lásku jeho týmu, jeho rodině a blízkým. Budeš nám moc chybět, Jasone,"

uvedli představitelé mistrovství světa.

Rozloučení s Dupasquierem
Rozloučení s Dupasquierem • Zdroj: Profimedia

Dupasquier, jehož otec Phillipe závodil v motokrosu, startoval v Moto3 druhou sezonu. Jeho nejlepším výsledkem bylo sedmé místo v nedávném závodu v Jerezu. V šampionátu figuruje na 12. místě za českým jezdcem Filipem Salačem.

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

Dupasquier však není prvním závodníkem, který přišel o život během  kvalifikace. Před 11 lety přišel o život velmi úspěšný a nadějný závodník Moto GP, Marco Simoncelli.

Marco Simoncelli s pohárem po závodu Moto GP
Marco Simoncelli s pohárem po závodu Moto GP • Zdroj: Profimedia

Měl pověst dravce, co se nebojí. Vysmátého rabiáta s rozčepýřenou kšticí. Skvělý kamarád a tak trochu bratr Valentina Rossiho. Jeho život vyhasl přesně ve chvíli, kdy jeho hvězdná kariéra prudce stoupala. Stal se součástí nešťastné nehody během GP Malajsie, kdy skončil pod koly svého kamaráda. Pro svět GP je to dodnes obrovská ztráta.

Minuta ticha za Dupasquierovu smrt
Minuta ticha za Dupasquierovu smrt • Zdroj: Profimedia

Valentino Rossi
Valentino Rossi • Zdroj: Profimedia

Tehdy k tomu italský doktor, Claudio Macchiagodena, řekl:

„Marco byl navíc po svém pádu dále zasažen jinými jezdci a utrpěl vážné zranění hlavy, krku a hrudníku, která se mu následně stala osudnými.“

Ne vždy jde o nešťastnou náhodu

Fakt, že mnoho mladých a nadějných sportovců ukončilo svůj život svépomocí, je doslova srdcervoucí. Ale i oni mají problémy jako každý jiný. Někteří trpí depresemi nebo užívají návykové látky. A tak se stane, že i ti, jejichž život považujeme za bezproblémový či možná dokonalý, si na něj nakonec sami sáhnou.

Fotbalová star Aaron Hernandez byl usvědčen z vraždy a odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Jen několik dní poté, co byl osvobozen v jiném procesu s vraždou, se Hernandez oběsil na prostěradle ve své vězeňské cele.

Aaron Hernandez před souden, kde byl usvědčen z vraždy
Aaron Hernandez před souden, kde byl usvědčen z vraždy • Zdroj: Profimedia

Hráč NBA Dražen Petrović zemřel 7. června 1993 ve věku 28 let poté, co byl účastníkem autonehody. Cestoval jako spolujezdec v autě, které bylo zasaženo nákladním vozem.

Brankář NHL Pelle Lindbergh zemřel ve věku 26 let poté, co se stal účastníkem automobilové nehody v roce 1985, při níž ztratil kontrolu nad svým Porsche 930 Turbo. Philadelphia Flyers každoročně - na uctění památky svého hráče - uděluje titul “Pelle Lindbergh Trophy” hráči s nejvýraznějším zlepšením.

Pelle Lindbergh byl nadějným hráčem NHL
Pelle Lindbergh byl nadějným hráčem NHL • Zdroj: Profimedia

Nadhazovač MLB Darryl Kile zemřel na infarkt 22. června 2002 ve věku 33 let. Později bylo zjištěno, že utrpěl 90% ucpání dvou koronárních tepen poblíž srdce.

Hráč NFL Pat Tillman byl zabit při své misi v Afghánistánu v roce 2004. Okolnosti jeho smrti jsou stále nejasné, ale Tillman byl za svou hrdinskou službu poctěn medailemi Purpurové srdce a Stříbrná hvězda. Armáda původně uvedla, že Tillman byl zabit v nepřátelské linii, ale později se zjistilo, že si ho členové jeho vlastní čety pravděpodobně spletli s nepřítelem. Tillman byl třikrát střelen do hlavy.

Pat Tillman Award - pocta těm, co pracují v armádě
Pat Tillman Award - pocta těm, co pracují v armádě • Zdroj: Profimedia

25letý hráč NHL Dan Snyder upadl do bezvědomí poté, co se stal účastníkem automobilové nehody v roce 2003. Jeho kamarád a týmový kolega Dany Heatley, který auto řídil, byl odsouzen ke třem letům podmíněně a za incident dostal pokutu 3 000 dolarů.

Ani 24letý hráč NFL Darrent Williams neměl štěstí. Byl zabit při přestřelce 1. ledna 2007. Střelec byl za vraždu mladého sportovce odsouzen k doživotnímu vězení.

Rick Rypien po většinu svého života bojoval s klinickou depresí. Svůj život se nakonec rozhodl sám ukončit, což se mu15. srpna 2011 také povedlo. Kanadský profesionální hokejový útočník strávil šest sezón v National Hockey League (NHL) s Vancouver Canucks.

Rozloučení s Rickem Rypienem na ledě Canucks
Rozloučení s Rickem Rypienem na ledě Canucks • Zdroj: Profimedia

I sportovci jsou pouze lidé z masa a kostí. Ani jim se nevyhýbá nemoc, špatné návyky či zásah osudu. I přesto je však důležité, aby právě oni dodržovali správnou životosprávu a vhodně zvolený trénink, neboť to jim zajistí zdravé a výkonné tělo.

Přetrénování znamená vyhořet nejen v mysli

Syndrom vyhoření nebo syndrom přetrénování je stav, kdy sportovec pociťuje únavu a snižuje tím svou výkonnost v daném sportu. Přetrénování ale také souvisí s častou změnou nálad, sníženou motivací, vyšším rizikem zranění nebo dokonce onemocněním. Syndrom vyhoření je považován za důsledek fyzického a emočního stresu při tréninku.

Syndrom přetrénování nastává, když se sportovec nedokáže adekvátně vzpamatovat z tréninku a soutěže. Příznaky jsou způsobeny kombinací změn hormonů, potlačení imunitního systému (což snižuje schopnost sportovce bojovat s infekcí), fyzické únavy a psychických změn. Mezi rizikové faktory patří specializace na jeden sport, náhlý nárůst intenzity tréninku, účast na vytrvalostních sportech, nízká sebeúcta nebo také tlak ze strany rodičů.

"Riziko přetrénování může ohrozit každého, netýká se tak pouze profesionálních sportovců. Problém je hlavně v tom, že jakmile jste přetrénovaní, vaše tělo se stává snadným terčem zranění i případných nemocí,”

říká Michael Schaefer, MD, ředitel kliniky fyzikální medicíny a rehabilitace na klinice v Clevelandu.

"Čím dříve zasáhneme, tím kratší bude zotavení,"

dodává.

Vždy jde tedy především o to najít rovnováhu mezi tréninkovým stresem a následnou regenerací, tj. řádným odpočinkem. I zde totiž platí pravidlo, že “méně je více.”

Když zasáhne život sám…

Bohužel ne vždy, jak jsme si již uvedli výše, je však přetrénování hlavním důvodem, který sportovce nakonec vyřadí ze hry. Někdy zasáhne život sám a nabídne nám zcela jiný - mnohdy velice bolestivý - pohled na věc.

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

Bylo by dobré se z každé takové tragédie poučit. Možná si aspoň vážit toho, že pokud máme to štěstí, obě ruce i nohy, měli bychom si života zkrátka vážit a ne si ho vlastní vůlí ničit nebo dokonce nechat proklouznout mezi prsty.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jmenuji se Valentina a miluju psaní, sport a pohodové lidi. Ráda cestuji a chodím na jógu, a když čas dovolí, tvořím texty a fotky mojí duši blízké. Jen tak pro radost:)
Valentina Lebová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks