Top hledané
Výsledky (0)
Zatčením asistentky Guru Járy skončil desetiletý případ útěku před spravedlností.

Kauza Guru Járy definitivně u konce: Proč se případ táhl přes 25 let

Radim Červenka
25. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Guru Jára

Nejslavnější český vůdce náboženské sekty byl převezen do Česka a odpyká si tady trest za znásilnění několika žen. Policie jeho počínání vyšetřovala více než 25 let a aktuálním převezení jeho asistentky z Filipín se celý kriminální případ uzavírá. Čím byl unikátní a proč cesta spravedlnosti trvala tak dlouho?

Přívrženci Guru Járy z roku 2014. Demonstrace na jeho podporu
Přívrženci Guru Járy z roku 2014. Demonstrace na jeho podporu
Přívrženci Guru Járy z roku 2014. Demonstrace na jeho podporu
Přívrženci Guru Járy z roku 2014. Demonstrace na jeho podporu

V polovině srpna byl eskortován do České republiky Jaroslav Dobeš známý jako Guru Jára z Filipín a odpyká si zde trest 5,5 roku vězení za sérii znásilnění. Jeho úspěšný transport ulehčila podle policie nové přímé letecké spojení z Tchaj-peje do Prahy.

"V roce 2012 byl na osobu vydán mezinárodní zatýkací rozkaz. Policie ČR po osobě cestou interpolu celosvětové pátrala. V roce 2015 došlo k zadržení hledané osoby na Filipínách a k jejímu umístění do deportační vazby. Zadržená osoba se bránila vydání do České republiky, z tohoto důvodu byl proces velmi zdlouhavý,"

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

okomentoval transport známého trestance na útěku plukovník Jan Drápal na stránkách Policie ČR. Aktuálně se obdobnou cestou podařilo dostat do Čech i Barboru Pláškovou, která Guru Járovi napomáhala realizovat znásilňování žen v jeho škole Poetrie.

Odháčkování se stalo trestným činem

Guru Jára byl veřejné známou osobností od poloviny 90. let, kdy se začal zabývat výukou různých duchovních učení, které doprovázel vydáváním publikací a řadou dalších aktivit. Zásadním se v jeho "kariéře" stala tzv. metoda "odháčkování", kterou provozoval v několika jím založených duchovních školách. 

Cílem metody bylo zbavit jeho studentky negativní energie po jejich předchozích partnerech tím, že s nimi Guru Jára souložil. Jak ukázal soud, ženy neměly o metodě často přílišné podvědomí a především, před samotnou souloží je za pomocí Pláškové prostřednictvím dechových cvičení do stavu tzv. hyperventilace, kdy se cítily "omámené" a často neschopné odmítnou pohlavní styk.

Dlouhou dobu jeho činnost vypadala velmi nenápadně. Na statku v Odrlicích (místní část Senice na Hané) provozoval pět let Jára jednu ze svých duchovních škol. Kde kromě seminářů provozoval i "odháčkování". Místní si ničeho zvláštního nevšimli, duchovní vůdce občas pomáhal sousedům v běžných záležitostech. Občas vzbudily povyk jen celebrity, které jeho školu navštěvovaly.

Po řadě soudů a odvolání až u Ústavního soudu byl Guru Jára definitivně odsouzen 5,5 roků vězení za znásilnění osmi žen a za napomáhání k tomuto trestnému činu byla Plášková odsouzena na 5 let. Járův trest byl přísnější jelikož k verdiktu mu přibyl další trestný čin poškození dobrého jména lékařky, o které lživě tvrdil, že způsobila smrt svého pacienta. Nyní si trest odsedí.

Hájil se svobodou náboženství

Ačkoliv byl Jára obviněn v roce 2012 a v hledáčku policie se objevil už v roce 2007, alespoň podle zjištění časopisu Reflex, jehož autor Jiří X. Doležal jako první ve veřejném prostoru upozornil na problematické praktiky veřejně známého duchovního učitele.

Případ soudního sporu byl velmi neobvyklý, proto se dostal až k Ústavnímu soudu, a také proto mohl Guru Jára tak dlouho unikat výkonu trestu. V centru jeho obhajoby totiž bylo právo na svobodu náboženského vyznání, kterým obhajoval pochybné sexuální praktiky.

Jára taky obvinil dva soudce okresního Okresního soudu ve Zlíně z podílu na trestné činnosti v rámci jeho nejznámější školy Poetrie. Oba přiznali, že v minulosti sice navštívili jednu z jeho přednášek, ale aktivní participace na trestné činnosti se nikdy neprokázala. Navíc zdaleka ne všechny ženy ho podezřívaly ze znásilnění a naopak dlouho tvrdily, že sex Jára používal jako náboženskou "léčebnou" praktiku. Dokonce v roce 2014 proběhla demonstrace jeho fanoušků, kteří chtěli zastavit jeho stíhání.

Tou dobou byl už Guru Jára na útěku v zahraničí. Na Filipínách požádal o náboženský azyl, aby se vyhnul vězení v České republice. Aby zvýšil své šance k získání azylu pokoušel se paralelně se svými podporovateli o uznání náboženské společnosti pod názvem Cesta Guru Járy, ta však byla zamítnuta a po dlouhých obstrukcích byl umožněn převoz Járy a jeho asistentky do ČR z filipínské Manily.

Nyní si v České republice odpyká trest za své počínání.

Zdroje: policie.cz, idnes.cz, aktualne.cz, g.cz, wikipedia.org, reflex.cz, deník.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze