Top hledané
Výsledky (0)
Ekologie čím dál více promlouvá do aktuálních trendů v bydlení

Moderní bydlení: Než odjedete do práce, tak si nabijete svého miláčka na čtyřech kolech v pohodlí domova

Radek Polák
23. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Řeporyje jsou pro rodinné bydlení vhodným místem

Už jste někdy slyšeli o ekologickém bydlení na okraji města, které odpovídá moderním standardům? Pokud jste si na uvedenou otázku odpověděli kladně, pak určitě čtěte dál. Přinášíme vám tip na soubor několika rodinných domů, jenž najdete v jedné ze zajímavých pražských obytných zón - Řeporyjích.

Na jihozápadním okraji hlavního města leží Řeporyje. Původní venkovské domy se zde z valné většiny proměnily v rekonstruované rodinné domy. Ty doplňují některé historické objekty, jako jsou například železniční viadukt, areál hospodářské usedlosti, která je již více než 35 let památkově chráněnou či kostel svatých Petra a Pavla. K nim postupně přibylo i několik menších novostaveb.

Patrioti

Střízlivé zástavbě a pohodové atmosféře odpovídá rovněž počet obyvatel, kteří tu žijí. Je jich celkově jen necelých pět tisíc. Čisté ulice a chodníky jsou pro ně přitom jednou z hlavních priorit, jak přiznává starosta Pavel Novotný a upozorňuje, že se rozhodně nejedná o nahodilou záležitost.

Prodej rodinného domu 5+kk, Praha 5 – 160 m2
Prodej rodinného domu 5+kk, Praha 5 – 160 m2, Praha 5

V Řeporyjích se hodně lidí snaží sbírat odpadky. A to i na  procházkách. Dobrovolnické akce v  Toufarce, Ukliďme Česko a další mě v tom utvrzují. Jako politik dobře vím, že lidi mají rádi pořádek a stavím na tom svou politiku,“

říká Novotný.

Volný čas

Místo si i díky patriotismu obyvatel uchovává klidný ráz. Přesto je oblíbené také mladými. Důvod? Volnočasový areál v ulici Tělovýchovná, kde jsou prostory pro kulturní akce, včetně letního kina, sekce na trénování parkouru a místo na posezení. Před nedávnem se v Řeporyjích také otevřel nový skatepark, který ocenil i český profesionální skateboardista Maxim Habanec.

Připomíná mi to některé skateparky v Los Angeles. Vše je tu hezky dotažené,“

pochválil místo Habanec.

Pro všechny ostatní, kteří jsou lační po jiné zábavě, je podstatné, že Řeporyje jsou v dojezdové vzdálenosti do centra Prahy. Díky městské hromadné dopravě se odsud do středu metropole dostanete zhruba jen do půl hodiny.

Spoustu volného času můžete trávit rovněž v nejbližším okolí. Místním Dalejským údolím, které láká k vycházkám a pořádání pikniků o víkendech i ve všední dny vede totiž naučná stezka a stejnojmenný potok. Na Dalejské údolí navíc navazuje známější Prokopské. Díky jejich propojení, jež dohromady tvoří národní park, se tak dostanete třeba až do Hlubočep.

Velkoprostorové bydlení

A právě v Řeporyjích se v současnosti rodí projekt čtyř samostatných rodinných domů s dispozicemi 5+kk. V každém z nich mohou budoucí majitelé počítat s plochou o velikosti 140 m2. První nadzemní podlaží bude po dokončení stavby, jež je plánováno na konec letošního roku, vyhrazeno pro prostorný obývací pokoj, odkud bude přímý vstup na terasu s výhledem do zeleně. Chybět zde nebude ani kuchyň a jídelní kout. O patro výš budou moci budoucí rezidenti využít samostatné ložnice a koupelnu s vanou a dvojitým umyvadlem. Rovnoměrné rozložení tepla, a tedy i s tím spojenou útulnost a pocit bezpečí v interiéru, zajistí  elektrické podlahové vytápění. Vždyť právě teplo od nohou bývá jedním z těch nejpříjemnějších. Milovníky letního koupání pak bezpochyby uspokojí zpráva, že na pozemku jednotlivých domů bude možné vybudovat bazén.

Ekologické standardy rodinných domů

Jednotlivé objekty, jež budou skvěle izolovány, aby tak nedocházelo k jejich přehřívání, budou v energetické třídě B. To značí, že budou velmi úsporné. Díky tomu jsou náklady na jejich provoz nízké. Podle expertů to může být klidně jen od zhruba 20 do 40 tisíc korun ročně. Výjimečnost projektu podtrhuje v té souvislosti rovněž fakt, že nabídne přípravu pro osazení fotovoltaiky, jež snadno přemění sluneční energii na tu elektrickou. Díky tomu ušetří majitelé za vytápění či ohřev a přípravu užitkové vody, osvětlení, chlazení, větrání a úpravu vlhkosti, pomocné energie či spotřebu provozu vlastních vozů. Součástí každé z nemovitostí budou totiž i nabíjecí stanice pro elektromobil. Co to znamená v praxi? Před tím, než ráno odjedete do práce, nabijete si svého miláčka na čtyřech kolech v klidu a bezpečí domova. Nemusíte už potom tedy ani řešit, u jaké nabíjecí stanice či pumpy zaparkujete, abyste dojeli vůbec zpět domů. 

Chybět zde nebudou ani plastová trojskla. Ta přivedou do jednotlivých místností nejen dostatek tohoto důležitého světla, ale i vytvoří atmosféru plnou pohodlí a pohody, což navíc umocní jejich další funkce – akustická neprůzvučnost, která zamezí případnému hluku z okolí. Okna budou zároveň sloužit jako efektivní tepelněizolační prvek.

Aktuálním ekologickým trendům vyjde vstříc ještě jedno vylepšení – retenční nádrže pro využití dešťové vody, které pomáhají zpomalit odtok dešťové vody do kanalizace či vsaku. Místo toho pak slouží například k zálivce zahrady nebo pro splachování. To se v době globálního oteplování, kdy půda potřebuje životadárnou vláhu téměř každodenně, a rostoucích cen za spotřebu vody určitě vyplatí. Retenční nádrže pojmou mnohem větší objem vody, než je tomu u barelů a sudů, jež až donedávna hyzdily zahrady mnoha našich rodinných domů. Pokud se pro takové vylepšení rozhodnete, můžete ušetřit až okolo 40 procent z celkové spotřeby.

Moderní rodinné bydlení v Řeporyjích, které klade důraz ne ekologii a energetické úspory, je dobrou volbou pro každého, kdo chce ušetřit a dává přednost klidu a pohodě. Lokalita mu umožní využít všech benefitů, jež bydlení na okraji metropole poskytuje. Kvalitní dopravní spojení do centra města mu současně s tím ale garantuje, aby se dostal rychle všude tam, kam potřebuje. Není to skvělá příležitost pro to, abyste zvážili, zda nenastala vhodná doba pro změnu ve vašem bydlení?

 

Zdroje: Y &T Luxury Property, Městská část Praha – Řeporyje, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: