Top hledané
Výsledky (0)
Jaké budou trendy v podzimních ulicích? O pozornost se hlásí elegance i sofistikovanost.

Smoking, cigareta a staré dobré časy: Dior představil novou podzimní kolekci pro rok 2024

Denisa Zajíčková
19. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Dior představil kolekci pro podzim 2024

Kreativní ředitelka značky Dior Maria Grazia Chiuri je milovnicí New Yorku, což se do podzimní kolekce promítá na plné čáře. Má být ale také návratem k minulosti - do dob, které byly vznešené, noblesní i divoké. Podle ředitelky k těm, kdy kouření v letadle bylo ještě naprosto běžnou součástí dlouhých cest a sklence něco ostřejšího. 

Nechybí elegance
Představení proběhlo v New Yorku
Inspirací byla Marlene Dietrich
Černá je v této kolekci dominantní barvou

Brooklynské muzeum hostilo přehlídku těch nejkrásnějších modelů, jaké luxusní móda nabízí - a to dílnu Diora! Tentokrát se kreativní ředitelka Maria Grazia Chiuri nechala inspirovat u ikony filmového průmyslu 20. let Marlene Dietrich. Ta byla symbolem elegance, nezávislosti a odvahy. A nejen to.

Na přehlídce byla k vidění strukturovaná saka, široké nohavice, hedvábný krep nebo pouzdrové sukně. Vše působilo velmi žensky - jako by na vás dýchla atmosféra dávné doby. Právě androgynní vzhled Marlene Dietrich byl pro Chiuri tou největší inspirací. Zejména chlapecké prvky a eklektický šatník. Bude po této kolekci vládnou kreativní ředitelka módní značce i dál? Nebo snad šlápla vedle? Podle reakce přítomných je znovu důvod k oslavě. 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Inspirace Marlene Dietrich navrací do dvacátých let

Její kariéra byla zázrakem od prvních kroků na jevišti v Berlíně až po oslňující úspěchy v Hollywoodu. Ale Dietrich byla mnohem více než jen herečka – byla také zpěvačkou, humanitární pracovnicí a feministickou ikonou své doby. Narodila se 27. prosince 1901 v německém Berlíně jako Marie Magdalene Dietrich. Její kariéra začala nabírat na obrátkách, když ji objevil režisér Josef von Sternberg.

Její smyslné kouzlo, které fungovalo na muže jako magnet, ji brzy povýšilo na jednu z největších hvězd němého filmu. Během druhé světové války neváhala využít své popularity - vystupovala například pro americké vojáky na frontě a pomáhala s válečným úsilím. Mimochodem, jeden čas se Marlene oblékala právě u Diora, který byl jejím blízkým přítelem. To, že si Chiuri bere inspiraci právě u této výrazné herečky, není tak žádná náhoda. Snad, že se snaží značku vrátit k pevným základům v dobách, kdy teprve vznikala a formovala svou budoucí podobu.

Feministka, která bojovala za emancipaci

Po válce se také aktivně zapojila do humanitárních aktivit a pomáhala uprchlíkům a válečným veteránům. Zemřela v roce 1992 ve věku 90 let. Její vliv na svět kinematografie, módy a feminismu je nepopiratelný. Dodnes je považována za jednu z největších filmových ikon všech dob.

Jednou z nejvýraznějších vlastností Marlene Dietrich byla přitom její nezávislost a odvaha. Odmítla se podřídit konvenčním normám a ráda ukazovala svou mužskou stránku i touhu po sexuální svobodě. Její výrazné smokingy, ve kterých kouřila oblíbenou cigaretu, se staly symbolem emancipace a svobody. A možná právě v těchto momentech brala Maria Grazia Chiuri svou inspiraci pro novou kolekci, která je velmi smyslná, zároveň elegantní a velmi povedená. Není divu, že sklízela bouřlivé ovace!

Otevřít v galerii (1)
Kolekce odkazuje na staré časy
Kolekce odkazuje na staré časyZdroj: Profimedia

Dior jako symbol luxusu

Od svých skromných ambicí v poválečné Francii se Dior stal jednou z nejuznávanějších a nejvlivnějších módních značek na světě. Ikonické kousky ovlivnily módu a styl po celém světě a jeho významné módní dědictví i vliv přetrvává dodnes. Značka byla založena v roce 1946 Christianem Diorem,, francouzským návrhářem, který snil o obnovení luxusu a elegance v poválečném světě.

Jeho první kolekce, nazvaná New Look, byla uvedena v roce 1947 a změnila tvář módy. Jeho důraz na ženskost, eleganci i luxusní látky způsobily senzaci a upevnily pozici značky Dior na vrcholu módního světa. Od svého založení Dior představil mnoho ikonických kousků, které se staly symbolem luxusu a elegance. Mezi nejznámější patří Bar kostým, Lady Dior kabelka a J'adore parfém. Tyto ikonické kousky nejenže zůstávají oblíbené mezi módními nadšenci po celém světě, ale také symbolizují dědictví a styl značky Dior.

Nechybí ready-to-wear kousky

Kromě haute couture se značka Dior rozrostla do dalších oblastí módního průmyslu, včetně ready-to-wear, módních doplňků, kosmetiky a parfémů. Kosmetika Dior je známá svými luxusními produkty, které spojují špičkovou kvalitu s inovativními technologiemi, zatímco parfémy Dior jsou považovány za ikony elegance a ženskosti. Po smrti Christiana Diora v roce 1957 převzali vedení značky různí talentovaní designéři, kteří pokračovali v jeho dědictví a přinášeli své vlastní inovace. Mezi ně patří například  Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons a Maria Grazia Chiuri, která je současnou kreativní ředitelkou značky.

V současné době se značka Dior aktivně angažuje v oblasti udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Snaží se snížit svůj ekologický otisk a podporuje projekty, které přispívají k ochraně životního prostředí a budují lokální komunity. Nadále však zůstává symbolem luxusu a splněných snů.

Zdroj: redakce, vogue.com, dior.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze