Top hledané
Výsledky (0)
Podle OSN šest ze sedmi miliard obyvatel naší planety má mobilní telefon - ale pouze 4,5 miliardy lidí má dostupnou toaletu nebo latrínu.

Dnes je světový den toalet. Šest ze sedmi miliard lidí má mobilní telefon, ale pouze 4,5 miliardy lidí má dostupnou toaletu

Kristina Valachyová
19. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Colin Furze

Myslíte si, že tento den je výmyslem? Mýlíte se! V roce 2013 vedla společná iniciativa mezi singapurskou vládou a Světovou organizací toalet k první rezoluci OSN v Singapuru s názvem „ Sanitace pro všechny“, která vyzývala ke kolektivní akci k řešení globální sanitační krize prostřednictvím připomenutí si Světového dne toalet. Rezoluci podpořilo a přijalo 122 zemí na 67. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. 24. července 2013 se Světový den toalet 19. listopadu stal oficiálním dnem OSN. Cílem je zaměřit pozornost na kritickou situaci 2,5 miliardy lidí, kteří nemají takovou nezbytnost jako záchod. Informovala o tom tisková agentura AP.

Halle Berry
Josh Brolin
Kate Beckinsale

Rezoluce Valného shromáždění vyzývá 193 členských států OSN, aby propagovaly změnu návyků, přijaly politiku na zlepšení dostupnosti hygieny a skoncovaly s vyprazdňováním střev v otevřených prostorách, které je hlavní příčinou průjmových onemocnění. Jeden gram fekálií obsahuje kolem deseti milionů virů, milion bakterií včetně cholery, 1000 parazitů ve formě cysty nebo 100 ve vývojové fázi vajíčka, informovala stránka wateraid.org ve spojitosti se Světovým dnem toalet. Bez čistých a bezpečných toalet může lidský odpad kontaminovat zdroje potravin a vody v komunitách, což zvyšuje šance lidí onemocnět.

Otevřít v galerii (6)
Mezinárodní den toalet
Mezinárodní den toaletZdroj: Profimedia

Poctu toaletám vzdalo i několik osobností. Výjimkou zřejmě bude Rita Ora. Tato britská pěvecká hvězda, která dobíjí svými hity světové žebříčky, se podle portálu Simple Most přiznává k tomu, že trpí strachem z toalety. Údajně jí přijde velmi divné a strašidelné, když si má na ni sednout - obává se, že ji něco může stáhnout nebo že ji něco může napadnout. Inu, Rita – asi ses nechala inspirovat filmem IT.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Colin Furze ukazuje, proč rád staví cokoli, jen ne standardní vozidla

Colin Furze (profilová fotka článku) vyrobil nejrychlejší plně funkční toaletu na světě, která má čtyři převodové stupně a dokonce splachuje rychlostí neuvěřitelných 55 mil za hodinu. Záchod poháněný benzínem používá výkonný motocyklový motor o objemu 140 cm3 a splachuje se pomocí tlačítka na řídítkách. Vysokorychlostní WC je vybaveno tlačítkem na rukojetích, takže jej lze během pohybu splachovat, a klipem, aby si mohl číst svůj oblíbený deník, píše Metro.

„Toaletní sedátko je také dost kluzké, takže je těžké zůstat na něm a zabránit tomu, abych se uklouzl, když jdu rychle. Je to také dost složité pro řízení. Jezdit je dost strašidelné, protože voda na záchodě je velmi těžká a zmoknu, když přejdu přes jakékoli nerovnosti,“

řekl Colin ze Stamfordu.

Šílený vědec postavil i BMW Z3 s plamenomety ve stylu Jamese Bonda a nejrychlejší kočárek.

 

Samsung a Bill Gates vymysleli toaletu nové generace

Výzkumné a vývojové centrum Samsungu a Bill & Melinda Gates Foundation pracují na „toaletě nového typu“ již od roku 2019. Nadace Billa a Melindy Gatesových je nejbohatší charitativní organizací na světě. Bill Gates představil na veletrhu Reinvented Toilet Expo v Pekingu záchod, který nebude potřebovat vodu ke spláchnutí a přemění exkrementy na hnojivo.

„Technologie, které zde vidíte, představují nejvýznamnější pokrok v hygieně za téměř 200 let,“

uvedl Gates.

 

Sanitace a podzemní voda

Otevřít v galerii (6)
Toalety v Nairobi
Toalety v NairobiZdroj: Profimedia

Možnost pečovat o naše tělo, dodržovat hygienu a tím přispívat ke svému zdraví, bereme automaticky. A přesto to mnoho lidí nedělá. Zástupce generálního tajemníka OSN Jan Eliasson uvedl, že každoroční připomínání si Světového dne toalet "bude muset trvat dlouho, než si zvýší povědomí o tom, že všechny lidské bytosti musí mít přístup k hygieně a sanitě".

Kampaň Světového dne toalet 2022 s názvem „Zviditelnění neviditelného“ se zaměřuje na vliv sanitární krize na podzemní vody a zkoumá, jak nevhodné sanitační systémy šíří lidský odpad do řek, jezer a půdy a znečišťují zdroje podzemní vody. Podzemní voda je nejbohatším zdrojem sladké vody na světě. Podporuje dodávky pitné vody, sanitační systémy, zemědělství, průmysl a ekosystémy. Jelikož se změna klimatu zhoršuje a populace roste, podzemní voda je životně důležitá pro přežití lidstva.

Hlavním poselstvím Světového dne toalet 2022 je, že bezpečně řízená sanitace chrání podzemní vodu před znečištěním lidským odpadem. V současnosti je svět vážně mimo cestu ke splnění příslibu cíle udržitelného rozvoje (SDG) 6.2: zajistit bezpečné toalety pro všechny do roku 2030. Kampaň vyzývá vlády, aby pracovaly v průměru čtyřikrát rychleji, aby bylo zajištěno dosažení cíle SDG 6.2 včas.

 

Když není kam jít

Otevřít v galerii (6)
Toalety v Nairobi
Toalety v NairobiZdroj: Profimedia

Když lidé nemají přístup na toaletu, chodí ven pod širým nebem (nazývá se to otevřená defekace). Mládež zřejmě nemá ponětí, že bývaly byty s toaletou na společné chodbě a užívalo je několik rodin. Na celém světě nejméně 892 milionů lidí nadále praktikuje otevřenou defekaci. To často způsobuje šíření průjmových onemocnění. Každý den zemře téměř 1000 dětí na celém světě na průjmy související s nedostatečnou hygienou a kontaminovanými zdroji vody. Bezpečná hygiena a bezpečné zásobování vodou mohou zachránit životy více než 350 000 dětí ročně.

 

Proč potřebujeme den na toalety?

Otevřít v galerii (6)
Indické ženy nosí během festivalu toalety na hlavě
Indické ženy nosí během festivalu toalety na hlavěZdroj: Profimedia

„Tichá“ sanitární krize je časovanou bombou, která postihuje miliardy lidí na celém světě. Když byla v roce 2001 založena Světová organizace toalet, tématu sanitace se věnovala jen malá pozornost médií a v agendě globálního rozvoje byla vážně opomíjena. Sanitace se stala prioritou pro světové lídry za 14 let od založení Světové organizace toalet, avšak současná úroveň priorit je stále daleko od toho, co je potřeba, vzhledem k rozsahu a dosahu sanitační krize. Je čas, aby se toalety považovaly za naléhavou globální prioritu.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Proč toalety?

Vaše toaleta je důležitější, než si myslíte. Pojďme se podívat na několik rychlých faktů o sanitární krizi. Proč je důležitá toaleta?

 

Děti

Otevřít v galerii (6)
Malý chlapec u toalety
Malý chlapec u toaletyZdroj: Profimedia

Protože přibližně 297 000 dětí – více než 800 každý den – mladších pěti let, ročně umírají na průjmová onemocnění v důsledku špatné hygieny nebo špatné pitné vody, která není bezpečná. Těmto úmrtím se dá předejít. Na průjmové choroby umírá každých 20 vteřin jedno dítě. A ještě jedna důležitá věc. Na průjmy umírá ve světě více dětí než na AIDS, malárii a spalničky dohromady.

 

Vzdělávání

Téměř polovina škol na světě nemá pro studenty k dispozici zařízení pro mytí rukou mýdlem a vodou. Čisté a bezpečné toalety pomáhají udržet více dívek ve škole a zvyšují míru návštěvnosti. Příliš mnoho dívek přichází o vzdělání jen pro nedostatek čisté a bezpečné toalety.

 

Defekace

Více než polovina světové populace nebo 4,2 miliardy lidí nemá bezpečnou hygienu. Celosvětově nejméně 2 miliardy lidí používá zdroj pitné vody kontaminovaný fekáliemi.

 

Investice

Za každý 1 dolar investovaný do základní hygieny je návratnost 2,5 dolaru. A v případě základní hygieny ve venkovských oblastech každý 1 dolar vrátí v průměru více než 5 dolarů v ušetřených nákladech na zdravotní péči a zvýšené produktivitě.

 

Co můžeš udělat ty?

Světový den toalet je příležitostí dozvědět se více o globální hygienické krizi a zvýšit povědomí. Dodržujte Světový den toalet takto: šířte povědomí ve vaší komunitě o důležitosti udržitelné hygieny pro udržení zdraví lidí, získejte více informací o dalších globálních problémech s vodou, sanitací a hygienou, navštivte stránky Světového dne toalet OSN pro více informací a zdrojů a propagujte Světový den toalet ve vaší komunitě pomocí těchto digitálních a tisknutelných zdrojů.

19. listopad je Světový den toalety a tak ani celebrity nechtějí zůstat pozadu.

Otevřít v galerii (6)
Ozzy Osbourne
Ozzy OsbourneZdroj: Profimedia

I oni jsou jen lidé a také mají potřeby, stejně jako my, smrtelníci. Prohlédněte si v naší galerii i další známé osobnosti na místech, kam i král chodí sám. Udělali si fotku na tomto netradičním místě.

 

Zdroje: TASR, Un Water, CDC, World Toilet, Metro, Eurozpravy, AP, Simple Most, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze