Top hledané
Výsledky (0)
Móda a kostýmy populární pěvecké talentové soutěže

Dnes začíná SuperStar! Z pohledu módy se jedná o to být chameleon, říká kostýmní výtvarnice

Kristina Vacková
04. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut

Na dnešní večer netrpělivě čekají všichni, kdo si oblíbili modifikovanou hudební reality show SuperStar (dříve Česko hledá SuperStar), jejíž nová řada začíná na obrazovkách televizních skupin Nova a Markíza. Na vítěze letošního ročníku čeká výhra v hodnotě 75 tisíc euro. Kdo stojí z pohledu módy za těmi, koho sledujeme? Kdo obléká příští českou SuperStar?

Boom obdobných talentových soutěží nastartoval u nás krátce po začátku nového milénia a zprvu se těšil velké oblibě. Mladé talenty a hvězdy, které soutěž vyprodukovala, ale většinou uhasly stejně rychle, jako vyšly. A do dnešních dnů si z prvních soutěží pamatujeme nejvíc Anetu Langerovou.

Od té doby se zde zaleskla spousta hvězdiček a zazářilo pár hvězd. 

Dnes "federální" soutěž 

Soutěž se od roku 2004 změnila z Česko hledá Superstar (celkem tři série dvou samostatných států) až k dnešní Česko Slovenské SuperStar, která vznikla v roce 2009 a odvysílalo se šest řad. Důvodem bylo snížení nákladů a zvýšení efektivity pro diváka.

Luxusní byt s terasou na pronájem na Malé
Luxusní byt s terasou na pronájem na Malé, Praha 1

SuperStar obohatila naší hudební scénu už o šest vítězů. Trojice Aneta Langerová, Vlasta Horváth a Zbyněk Drda zvítězila ještě v době, kdy byla SuperStar pouze českou soutěží. Martin Chodúr, Lukáš Adamec a Sabina Křováková, Emma Drobná, Tereza Anna Mašková a Barbora Piešová triumfovali ve "federální" soutěži Česko Slovenská SuperStar. 

Poslední sezona v loňském roce byla velmi podstatně poznamenána pandemií, vysílala se bez diváků a ve zkrácené a zrychlené verzi. O to více se letos těšíme na reality show v její původní podobě. 

SuperStar - změnu formátu ani poroty nečekejme

Na co se můžeme těšit? Podle předsedy pototy Paľa Habery především

„na dobrou show, protože jsou tam dobří lidé a je tam i sranda, a na klasický program, který je tak postavený, a takový i bude. Mladí lidé ukážou, že jsou velmi šikovní,“

řekl LP-Life Habera v Karlových Varech. Překvapilo nás, že prohlásil, že se v televizi potom už na show nedívá.

Významnou součástí soutěže je právě porota, která rozhoduje o osudu odvážlivců. Ta i dnes zasedne ve složení Pavol Habera, Marián Čekovský, Leoš Mareš, Patricie Pagáčová a Monika Bagárová. Porota je tedy stejná jako v předchozím ročníku, jen s tím rozdílem, že Monika si s sebou na natáčení bere roční dcerku Rumii, kterou vloni při posledních kolech akorát porodila, a Patricie Pagáčová zase několikatýdenní Bibianu.

Co a kdo všechno za SuperStar stojí?

Tvrdá práce kostýmních výtvarníků, stylistů, vizážistů - celých týmů odborníků, kteří se snaží, aby výsledný dojem byl co nejlepší.

Castingy na novou řadu SuperStar zahájily obě televize letos na jaře a ještě včera bylo natáčení plné adrenalinu a očekávání, takže jsme velmi rádi, že se nám povedlo odchytit kostýmní výtvarníci a stylistku Zuzanu Strakovou, která všechny soutěžící obléká.

Otevřít v galerii (7)
Zuzana Straková, kostýmní výtvarnice a stylistka
Zuzana Straková, kostýmní výtvarnice a stylistkaZdroj: Foto se svolením Zuzany Strakové

"SuperStar s přestávkami dělám celou dobu, co se u nás vysílá. Největší roli při určování stylingu samozřejmě hraje představa pana režiséra. To je ta nejdůležitější část a díky za každého režiséra, který názor na styling má... Potom záleží na zadání, protože je samozřejmě rozdíl mezi castingovými koly, kdy přijdou účastníci téměř ve svém a prezentují se ve stylu, v jakém jsou a cítí se dobře. Na druhou stranu v momentě, kdy s nimi začínáme pracovat, nás zajímá písnička. Je důležité, zda je to sólo, duet, trio nebo kvartet, protože zadání písničky a atmosféra hrají určitou roli."

Právě práce kostymérů je často jednou z těch, které jsou v pozadí, přestože je tolik vidět! Kostymérka totiž neobléká všechny do oblečení, které se jí líbí. Naopak. Musí odhadnout osobnost každého člověka a jeho styl. Musí pomoci tomu, aby se cítil dobře, což je v tak vypjaté situaci, jakou je mezinárodní soutěž velmi důležité. A musí samozřejmě respektovat i aranžmá celé písně a vlastně i celé soutěže.

"V pozdějších kolech soutěže je pro mě nejdůležitější zadání písní a jejich styl, kterým se řídíme. Samozřejmě se snažíme reflektovat i na to, jakou představu mají účastníci SuperStar. I když se jedná o mladší lidi od 15 let váš, někteří už mají vyprofilovanou svou představu. Nechceme nikoho znásilňovat, ale na druhou stranu víme, že jde o show, která musí být různorodá. Proto je důležité najít společnou cestu a kompromis mezi tím, jakou mají ony "děti" představu, a tím, co si myslíme my. To bych považovala źa nejdůležitější,"

řekla pro LP-Life Zuzana Straková.

My potom jen u televizních obrazovek už jen vidíme výsledek a sledujeme po dobu několika měsíců cestu těch nejlepších. Vidíme, jak rostou nejen ve své produkci, jak se zdokonalují jejich vystoupení a jejich hlas. Ale vidíme i jejich neuvěřitelnou přeměnu, pokud jde o styl oblékání. 

Tři za všechny

Vybrali jsme pro vás tři vítěze předchozích ročníků. Myslíte si, že soutěž nějak poznamenala jejich další styl, v němž se objevují na veřejnosti? My si to nemyslíme.

"Pakliže se z naší jakékoli budoucí hvězdy vyvine opravdová super star, bude si schopna vyvinout svůj vlastní styl. Ale celá show je o tom, že každý z těch vyvolených zpěváků, hlavně v semifinálových a finálových kolech, by měl být schopen zareagovat na zadání písně, žánru a stylu, který se od nich žádá. To je přesně schopnost super star. O tom SuperStar je. Být čímkoli bych mohl být, v jakémkoli stylu a jakékoli poloze písně nebo žánru,"

tvrdí odbornice.

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Vždycky svá Aneta Langerová

Aneta Langerová je dosud nejvýraznější vítězkou SuperStar, přestože se jedná o vítězku první. Stala se stálicí naší populární scény a je vždy svá. Aneta svůj vzhled v minulosti velmi často měnila, viděli jsme ji tmavovlasou, blond i transparentně růžovou. Aneta je velmi osobitá a nepotřebuje se "líbit" - její hlas a talent hovoří za vše. Přestože bylo na její styl vznášeno spoustu připomínek už běhen soutěže, Aneta prošla obrovským vývojem. Zachovává si svůj styl, jede si po své trati a žije si svůj život, v němž jsou pro ni soukromí a respekt svaté.

Otevřít v galerii (7)
Aneta Langerová v roce 2006
Aneta Langerová v roce 2006Zdroj: Profimedia
Otevřít v galerii (7)
Aneta Langerová v roce 2020
Aneta Langerová v roce 2020Zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

I pro Zuzanu Strakovou byla a je nejvýraznější SuperStar Aneta Langerová.

"Aneta, byť byla naprosto do sebe uzavřená introvertní bytost, si přes všechna úskalí showbyznysu vymezila svoji cestu a styl. Jestli jsme jí my, možná, v něčem pomohli, bylo odloupat ze sebe ty cibulové slupky, které člověk má, aby nevyšel ze své komfortní zóny. Ono toto obnažování se a prodávání se, ať už je o stylingu nebo výběru písní či o projevu, je složitá cesta. A myslím, že zrovna Aneta ušla obrovskýkus cesty. Tam, kde je, má svoji stabilní pozici, polohu i obec fanoušků. Dnes je z ní sebevědomá mladá dáma, která přesně ví, co chce, očekává, a co splňuje. A to mi přijde super." 

Stylová Emma Drobná

Opakem Anety, pokud jde o módu, je vítězka čtvrté řady, Emma Drobná. Ta zazářila v soutěži jako zrzka a přes růžovou zakotvila u blond. Móda je jejím koníčkem a na sociálních médiích se profiluje v nejrůznějších sexy modelech a pózách. Jak by ne: v Dánsku vystudovala design a k módě má blízko. I ona se však nyní usadila a v "civilu" se objevuje  v decentnějších modelech.      

Otevřít v galerii (7)
Emma Drobná v roce 2015
Emma Drobná v roce 2015Zdroj: Profimedia
Otevřít v galerii (7)
Současná podoba Emmy Drobné
Současná podoba Emmy DrobnéZdroj: Profimedia

"Nutno říct, že z 90 procent téměř nikdo z lidí, kteří se hlásí do SuperStar, nemá vyhraněný styl. Těch 10 procent je super vklad do prvních kol, do precastingu a castingu, ale celá show a celá SuperStar je a měla by být o schopnosti proměn jednotlivých účastníků vůči jednotlivým žánrům a kolům, která v soutěži přicházejí. Tudíž nejsem schopná říct, jestli je pro mě důležitý styl každého. Musíme tyto lidi proměňovat tak, aby v každém kole vypadali jinak. A toto chameleonství je alfa omega toho, čeho chceme dosáhnout. Bavíme se o komerční soutěži,"

říká Zuzana Straková.

Tereza Mašková nezapadla

Tereza Mašková vyhrála SuperStar v roce 2018 a už tehdy zaujala porotu i diváky nejen rozsahem svého hlasu, ale také růžovými vlasy. Dodnes se hudbě aktivně věnuje, vydává desky a je jednou z hvězd, která nezapadla. I o ní můžeme říci, že je stylová. Růžové vlasy už odhodila a charakteristické jsou pro ni černá a bílá, nebojí se ale ani odvážnějších outfitů.

Otevřít v galerii (7)
Tereza Mašková v roce 2020
Tereza Mašková v roce 2020Zdroj: Profimedia
Otevřít v galerii (7)
Tereza Mašková v roce 2020
Tereza Mašková v roce 2020Zdroj: Profimedia

Divácká popularita

SuperStar se v téměř totožném programovém modulu vysílá v mnoha světových zemích, podobně jako o něco tematicky širší talentová soutěž Česko Slovensko má talent, jež odstartovala včera na Primě. 

SuperStar je českou verzí britské televizní pěvecké soutěže Pop Idol a je založena na tom, že se z neznámých amatérských zpěváků díky televizi a publicitě stávají známé tváře. 

Největšímu úspěchu se u nás těšila první řada v roce 2004. Vítězem se stal ten, kdo se probojoval až do finálového kola, a i tam díky televizním divákům a doporučení poroty zvítězil. Tento „vyvolený“ pak od producentů, jež jsou partnery soutěže, dostává smlouvu na vydání alba.

„V první sérii malá bomba, které jsem propadl, obdivoval ji a soutěžícím pravidelně fandil. To, že to bylo v sedmnácti, kdy se člověk idolů chytá velmi snadno, byla věc druhá. Druhá série už o poznání méně vydařeně zopakovala prakticky totéž a třetí se zvedla díky trefným a pohotovým Marešovým bonmotům, ale celý základ už zůstal ve stádiu recyklace. I tak jsou tyhle vzpomínky pořád v příjemně nostalgickém duchu. Jakékoli další mutace či pokusy by ale šly v hodnocení až někam do sklepa,“

hodnotí v recenzích na čsfd.cz soutěž někdo s přezdívkou novoten.

Obdobně jako většina reality show se ale popularita SuperStar rok od roku snižuje. Vloni SuperStar sledovalo i přes corona verzi v průměru 881 tisíc diváků starších 15 let (podíl 22 %). V divácké skupině 15-54, která je pro Novu podstatná kvůli prodeje reklamy, dosáhl podíl pořadu 29 %. V roce 2004, kdy se pořad vysílal poprvé, se na každý díl dívalo více než 2 900 000 diváků u televizorů. 

My letos přejeme soutěžícím i porotě hodně štěstí a doufáme, že se bude jednat o pocovidovou úspěšnou sérii SuperStar 2021! 

Zdroje: TV Nova, mediaguru, ČSFD, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze