Top hledané
Výsledky (0)
Vláda rozhodla o dosud největším rozvolnění opatření

Dnešní jednání vlády: Od pondělka se vracejí děti zpátky do škol

Kristina Vacková
06. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Andrej Babiš v roušce

Vzhledem ke zlepšení pandemické situace dnes vláda Andreje Babiše rozhodla o sjednocení pravidel pro školní docházku, sportování dětí a další aktivity po celé republice. Nová opatření vejdou v platnost od pondělí 10. května.

Počínaje pondělkem skončí přísnější opatření, jež byla dosud v platnosti ve většině krajů. Vláda dnes rozhodla mimo školní docházku i o prodloužení kompenzačního bonusu a podpůrných programů Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady.

Návrat do škol

Žáci 2. stupňů základních škol se vracejí do lavic v systému rotační výuky. Otevřou se i nižší stupně šestiletých a osmiletých gymnázií a žáků prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře.  Obnovena bude klinická i praktická výuka všech ročníků vysokých škol. 

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

„Všechno má svůj čas. Prioritou nyní je, aby 17. května šli všichni studenti a školáci do škol, a to bezrotačně,“

uvedl ve Sněmovně na interpelacích premiér Andrej Babiš. 

„Žáci mají z distanční výuky trauma,“

doplnil.

Otevření se nakonec dočkají v úplném rozsahu i střediska volného času pro děti, mateřské školy a dětské skupiny (bývalé jesle). Rozvolněn bude i organizovaný sport pro děti a mládež do 18 let.

U zájmových kroužků a podobných aktivit se zvyšuje počet povolených osob v místě ze dvaceti na třicet a pro děti do 6 let bude obecně platit výjimka z povinnosti absolvovat povinné testy na covid-19 tam, kde je to jinak nařízeno.

Kultura: otvírají muzea, výstavy, hrady a zámky...

Po dlouhých měsících se navrátí částečně zpět i kulturní život - budou zpřístupněna muzea, galerie, hrady, zámky a další objekty, a totéž platí i pro výstaviště a veletrhy. 

Otevřít v galerii (2)
Národní galerie v Praze
Národní galerie v PrazeZdroj: Národní galerie / Profimedia

Vláda rovněž odsouhlasila další dílčí úpravy protiepidemických opatřeních, platné od pondělí, jež se týkají závodního stravování i dalších obdobných neveřejných stravovacích zařízení. Rozvolňují se i pravidla pro pobyt v lázních na celém území republiky: Kromě lidí, kteří v posledních třech měsících prodělali covid-19, se budou moci v lázních ubytovat i další hosté, jimž pobyt alespoň částečně hradí zdravotní pojišťovna. Podmínkou pro ně bude platný PCR test. 

Karanténa nově

Upraveny jsou rovněž podmínky karantény a izolace osob, jež se nakazily nebo přišly do styku s osobami nakaženými nebezpečnými mutacemi koronaviru. Již od zítřka se rozšiřuje povinnost zůstat v izolaci a karanténě 14 dnů a zakončit ji negativním PCR testem kromě osob ohrožených jihoafrickou mutací také o osoby, které přišly do styku s mutací brazilskou a indickou.

Podpůrné programy prodlouženy

Prodlužují se rovněž podpůrné programy pro podnikatele a živnostníky, jako jsou dotační program Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady a také kompenzačního bonusu, a to až do května 2021.

V případě kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné, společníky malých společností s ručením omezeným a lidi pracující na dohody vláda rozhodla o stanovení čtvrtého bonusového období odpovídajícího kalendářnímu měsíci květnu 2021. Maximální výše kompenzačního bonusu činí 1 000 korun za den, v případě osob činných na základě dohody jde o výši 500 korun za den. 

Dalších 5,75 miliardy pro obce a kraje

Vláda zároveň rozhodla o kompenzaci dopadů kompenzačního bonusu na veřejné rozpočty a vyčlenila až 5,75 miliardy korun na příspěvek obcím a krajům a vyslovila souhlas s využitím až 100 milionů korun na pokrytí výdajů spojených s činností škol v souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, kterým se nařizuje plošné a pravidelné testování dětí, žáků, studentů a zaměstnanců mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol a školských zařízení. 

Otevřít v galerii (2)
Covid test, testování dětí
Covid test, testování dětíZdroj: Profimedia

Finanční prostředky může Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytnout školám, které si testování žáků a zaměstnanců zajistí samy formou PCR testů. U těchto škol Ministerstvo proplatí zřizovateli 200 korun na žáka či zaměstnance otestovaného PCR metodou. Vláda Také přijala dar, jenž Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy nabídla společnost Kaufland Česká republika, a je jím 300 000 kusů sad antigenních testů pro sebetestování, které mají pomoci českému školství překlenout přechodný nedostatek antigenních testů na plošné preventivní testování žáků, studentů a zaměstnanců škol a školských zařízení vzniklý kvůli neúspěchu výběrového řízení na jejich dodavatele. Ministerstvo tyto testy rozešle bezplatně do škol, které hlásí, že jich nemají dostatek.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze