Top hledané
Výsledky (0)
Jaké byly pocity Václava Neužila a Marthy Issové před premiérou filmu Zátopek?

Doběhne Zátopek ve Varech na zlatý stupeň vítězů?

Kristina Vacková
23. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech už pár dní běží – což lze v souvislosti s filmem Zátopek přijmout doslovně – a lázeňské město ožilo obvyklým filmovým koloritem. Očekávanou premiérou a také filmem, který celou událost odstartoval, je film Zátopek Davida Ondříčka. Legendárního běžce ztvárnil Václav Neužil a po jeho boku mu „běžela“ na či lépe řečeno házela oštěpem Martha Issová coby jeho manželka. Jak se před premiérou cítili?

Filmy se většinou velmi dlouho připravují. Scénáře se mění a přepisují, pak následuje výběr herců a hlavních protagonistů, dlouhé natáčení a dlouhé, předlouhé finální úpravy. A pak nadejde Den D, kdy je film konečně představen těm nejpřísnějším kritikům – divákům.

Otevřít v galerii (4)
Václav Neužil a Martha Issová
Václav Neužil a Martha Issová Zdroj: Marek Patek / CNC / Profimedia

"Musel jsem se vyrovnat sám se sebou"

Film Zátopek měl premiéru minulý pátek v Karlových Varech a oba představitelé hlavních rolí byli u toho. 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

„Přiznám se, že jsem nervózní míň, než jsem čekal, protože jsem si nervozitu zakázal, a naopak si to užívám,“

řekl LP-Life pár minut před premiérou Václav Neužil.

Otevřít v galerii (4)
Emil Zátopek ve Francii v roce 1947
Emil Zátopek ve Francii v roce 1947 Zdroj: Profimedia

Tomu byla role nabídnuta hned dvakrát poprvé v roce 2013, kdy si vůbec nebyl jist správností rozhodnutí, protože mezi sebou a Emilem Zátopkem neviděl žádnou spojitost. Pak si ale, jak sám říká, sám v sobě uklidil a podíval se do svého nitra, a roli o několik let později přijal. Pro roli se musel zaměřit nejen na své nitro, ale u změnit fyzický vzhled – začal trénovat běh a hodně zhubnul, musel změnit jídelníček. 

„Nejtěžší bylo, že jsem se musel podívat sám do sebe a hrábnout si do své duše, protože jsem se dostal do momentu, že jsem věděl, že pokud bych chtěl obcházet sebe, nemohl bych točit Emila. A věděl jsem, že nejprve se můžu otevřít sám sobě a pak teprve můžu pracovat na Emilovi a až pak se na plátně otevřít těm divákům. To je intimita herectví, které se musíte poddat. A pokud se jí nechcete poddat, pak nemůžete hrát takové postavy,“

svěřil se Václav Neužil.

"Dana Zátopková je úžasná a vtipná žena"

Martha Issová stála po dobu celého natáčení po Neužilově boku.

„Na začátku jsem cítila největší zodpovědnost za to, že Dana Zátopková žije, že hraju žijící osobu, která se na mě bude koukat čili bude hodnotit, jak jsem ji ztvárnila. To potom opadlo a zažívala jsem těžké chvíle během tréninku, kdy jsem se učila házet oštěpem. Ta cesta, to byla krasojízda  a já jsem moc ráda, že jsem u toho mohla být,“

řekla LP-Life Martha Issová. Ta si z celého natáčení nejvíce cení toho, že mohla být po boku Dany Zátopkové, se kterou se velmi sblížily.

Otevřít v galerii (4)
Emil a Dana Zátopkovi zamlada
Emil a Dana Zátopkovi zamladaZdroj: Profimedia

Odhodlání, láska a neporazitelnost v těžké době

Děj dramatického životopisného filmu Zátopek začíná v pohnutém roce 1968, kdy australský rekordman Ron Clarke promarnil šanci na olympijskou medaili, protože během závodu zkolaboval. Tato událost jej donutí přemýšlet nad svou kariérou, proto se vydá za svým idolem a vzorem, Emilem Zátopkem. 

Rozhovor mezi nimi diváka retrospektivně vrací do klíčových momentů atletova života, a to nejen profesního, ale i soukr

omého, aby se na závěr spojil v komplexní portrét muže, který se nevzdává. 

Skutečný příběh sportovce, jenž dospívá z chlapce v muže, který na Olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň tři světové rekordy, se stal legendou. Emil Zátopek je dodnes celosvětově velkou inspirací. 

Otevřít v galerii (4)
Martha Issová, David Ondříček, Václav Neužil ml., James Frecheville, Kryštof Mucha
Martha Issová, David Ondříček, Václav Neužil ml., James Frecheville, Kryštof Mucha Zdroj: Profimedia

Druhou dějovou linii představuje také příběh Zátopkovy lásky k jeho manželce Daně, oštěpařce, s níž společně prožili celý život. 

Právě Dana Zátopková film osobně podporovala a účastnila se natáčení.

„Nemám rád předpovědi ani nějaké určování, pro koho by měl film být a pro koho ne. Žádné umělecké dílo takto nevnímám a nikdy jsem nevnímal. Náš film vznikl jednoduše proto, že jsme ho chtěli natočit. Jen si troufám říct, poté, co jsem film viděl, že má duši a srdce. A upřímnost, která v něm leží, může oslovit kohokoliv,“ 

říká scenárista David Ondříček.

Jak se film o nejslavnějším českém běžci povedl, posoudíme brzy sami. A nyní pokračujeme dále, již brzy budeme nabíhat ve Varech do druhé poloviny festivalu.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze