Top hledané
Výsledky (0)
V moskevských stokách se utopilo několik lidí.

Dobrodružství v Moskevské kanalizaci skončilo smrtí osmi lidí. V Praze podobné nebezpečí nehrozí

Radim Červenka
28. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Stoka v Moskvě

V centru Moskvy zemřelo několik lidí během nelegální prohlídky tamější stoky. Náhlé přívalové srážky zvedly hladinu vody ve stoce a návštěvníci před živlem už nemohli uprchnout. Organizátorům hrozí vysoké tresty, někteří však před spravedlností uprchli do zahraničí. Při prohlídce staré pražské kanalizace se něco podobného může stát jen těžko.

V Moskvě zemřelo osm lidí během prohlídky tamější kanalizace. Skupinu překvapila bouřka a na trase, kde si turisté prohlíželi historickou moskevskou kanalizaci z 19. století je překvapil příliv vody a návštěvníci tak zaplatili životem. Ačkoliv prohlídky probíhaly běžně, šlo o ilegální vstup do podzemí ruského hlavního města.

K tragédii došlo minulou neděli. Ruská média nejdříve informovala o smrti tří účastníků. Další účastníci výpravy byli nezvěstní, následně se však potvrdilo, že všech osm návštěvníků v podzemí utonulo. Mezi oběťmi byly i dvě nezletilé osoby. Šlo o patnáctiletého syna a sedmnáctiletého synovce zaměstnance společnosti, která prohlídky historickou kanalizací organizovala.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Do podzemí se chodilo běžně, nyní hrozí vězení

Řeka Neglinka protéká městem skrze síť podzemních kanálů a právě do těchto míst se vydává řada prohlídek. V případě zmíněné expedice s tragickým koncem šlo o ilegální akci. Představitelé společnosti Sputnik, její ředitel Alexandr Kim a organizátor výprav do kanalizace Nikita Dubas, byli soudně poslání do vazby.

Podle informací zahraničních médií, další obvinění v případě jsou na útěku ze země. Měli by se nacházet ve Spojených arabských emirátech, kam aktuálně směřuje velká migrační vlna z Ruska kvůli sankcím Evropské unie uvalených na Rusko v důsledku invaze na Ukrajinu.

Oficiální prohlášení ruských úřadů hovoří o tom, že do podzemí vstoupila skupina bez povolení. Její organizátoři měli zákazníkům nabízet záruku bezpečnosti během pobytu v podzemí, jenže tu mohou nabízet jen pověření zaměstnanci správy města Moskvy. Přesto podle prohlášení policie teď stíhá pro ilegální vstupy do podzemí řadu lidí, pravděpodobně se tak o neoprávněných vstupech vědělo delší dobu.

Stíhaní jsou oficiálně obvinění z poskytování služeb bez poskytnutí odpovídajících bezpečnostních standardů, které vyústila v několikanásobné úmrtí. Obviněným hrozí tresty ve výši až deseti let vězení.

Do podzemí i v Praze, nebezpečí nehrozí

Exkurze do městských kanalizací probíhají po celém světě. Loni v létě např. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) umožnily zájemcům prohlédnout si tzv. Cizinecký vstup pod Staroměstskou radnicí. K podobné tragédii jako v Moskvě však zde může dojít jen stěží.

Zpřístupněné místo totiž bylo vybudováno kolem roku 1900 právě za účelem prohlídky pražské stoky. Radní se technickou novinkou totiž na přelomu 19. a 20. století chlubili zahraničním návštěvám, odtud i název Cizinecký vstup. Bezpečnost byla zajištěna nejen doprovodem oficiálního správce kanalizace, ale také právě tím, že vstup je k prohlídkám určen od počátku. PVK tehdy umožnily návštěvníkům vstup zdarma.

I dnes je možné starou pražskou stoku navštívit v rámci organizovaných prohlídek staré čistírny odpadních vod v Papírenské ulici, s její výstavbo souvisela i stavba zmíněného Cizineckého vstupu na Starém městě, ovšem prohlídky v okolí staré čistírny probíhají již v nefunkční kanalizaci, na rozdíl od Cizineckého vstupu nad stále funkční částí stoky. Taková prohlídka stojí na osobu kolem 200 korun. 

Zdroje: reuters.com, nypost.com, rferl.org, svoboda.org, pvk.cz, staracistirna.cz, youtube.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze