Top hledané
Výsledky (0)
Už pozítří oslaví životní jubileum stále překrásná Jane Seymour.

Doktorka Quinnová nestárne! Jane Seymour oslaví 70. narozeniny a vypadá fantasticky

Lukáš Bilinec
13. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Britská herečka Jane Seymour

Nestárnoucí workoholička

Jane Seymour ani ve svých sedmdesáti letech nepolevuje v pracovním tempu a stále je o ní slyšet. Když ji zrovna nevidíte v hollywoodském filmu či televizním seriálu, objevuje se na společenských akcích a je tváří charitativních projektů. Podívejte se s námi blíže na život herečky, kterou nejvíce proslavily role Bond girl Solitaire a doktorky Quinnové. 

Ambiciózní žena s mnoha talenty

Den po svátku sv. Valentýna se v roce 1951 narodila Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg. Kvůli heterochromii oční duhovky má každé její oko jinou barvu – levé je zelené a pravé světle hnědé. Uměla krásně kreslit a měla nepřehlédnutelný herecký talent. Dětským snem půvabné dívky však bylo stát se baletkou, což se jí i podařilo a během svých teenagerovských let nasbírala mnoho úspěchů a baletních zkušeností. V roce 1968 však její kariéru ukončil vážný úraz. Joyce, která už v té době přijala umělecké jméno Jane Seymour, však nezlomil. Právě naopak, ihned se rozhodla přesedlat na herectví. Úspěch přišel vzhledem k jejímu talentu, píli a kráse takřka okamžitě. Režisér Richard Attenborough ji o rok později obsadil do satirického muzikálu Jaká to rozkošná válka

Otevřít v galerii (3)
Jane Seymour jako Bond girl Solitaire.
Jane Seymour jako Bond girl Solitaire.Zdroj: Profimedia.cz

Okouzlující Bond girl 

V roce 1971 jako dvacetiletá Jane poprvé vstoupila do svazku manželského se synem Richarda Attenborougha, Michaelem. Jejich vztah ale ztroskotal už po dvou letech, kdy také přišla jedna ze dvou nejslavnějších rolí v kariéře britské herečky. V bondovce Žít a nechat zemřít si zahrála roli Bond girl po boku Rogera Moora. V tomto akčním thrilleru ze série legendárních filmů o agentovi 007 ztvárnila roli Solitaire, ženy, která dokáže předpovídat budoucnost z karet. V následujících letech si Jane zahrála v dobrodružném fantasy Sindibád a Tygří oči, akčním sci-fi Hrdinové z galaxií, romantickém dramatu Znamení květiny, či životopisném filmu Onassis - nejbohatší muž světa, za který získala i filmovou cenu Emmy. 

Otevřít v galerii (3)
Jane Seymour jako doktorka Quinnová.
Jane Seymour jako doktorka Quinnová.Zdroj: Profimedia.cz

Charismatická doktorka Quinnová

Největší filmové ocenění však mělo teprve přijít. Po rozpadu třetího manželství s Davidem Flynnem, se kterým měla dvě děti (dceru Katie a syna Seana) zůstaly Jane na krku dluhy, a tak s radostí přijala roli v americkém televizním seriálu z 19. století Doktorka Quinnová. V něm v hlavní roli Michaely Quinnové opravdu zazářila a ukázala, že je z lékařské rodiny (její otec byl gynekolog a matka zdravotní sestra). Během pěti let bylo natočeno 150 dílů, z nichž každý měl zhruba tři čtvrtě hodiny. S Joe Landem, který hrál Byrona Sullyho, vytvořili nerozlučnou dvojku.

Kromě Jane si v seriálu zahrál i její čtvrtý manžel James Keach, který také několik epizod seriálu režíroval. V roce 1996 získala Jane Seymour za roli doktorky Quinnové cenu Zlatý Globus za nejlepší herečku v dramatickém televizním seriálu. Ani po konci seriálu v roce 1998 však nepolevila v nastoleném tempu a od té doby jsme ji mohli vidět v desítkách filmů a seriálů. Posledním z nich byla rodinná komedie Děda, postrach rodiny, kde si v loňském roce zahrála po boku Roberta De Nira a Umy Thurman. 

Otevřít v galerii (3)
Jane Seymour na charitativní akci Eltona Johna.
Jane Seymour na charitativní akci Eltona Johna.Zdroj: Profimedia.cz
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Herečka se zlatým srdcem

Jane je velice dobrosrdečnou ženou a milující matkou čtyř dětí. Možná i proto byla v roli doktorky Quinnové tak uvěřitelná a oblíbená. V roce 2010 založila nadaci Open Hearts. Jejím cílem je služba druhým a umožnění lidem, kteří neměli tolik štěstí, najít nové příležitosti. Dlouhodobě podporuje desítky charitativních organizací a nadací, mimo jiné Elton John AIDS Foundation, Somaly Mam Foundation, či Make The Difference Network. Pomáhá nejen svým vlivem a slávou, ale i materiálně. Z výtěžku prodeje svých obrazů věnovala velkou částku tanečním společnostem a charitativním organizacím na podporu nemocných dětí.

Zúčastnila se také několika protestních akcí proti ničení přírody. Je vypravěčkou filmu The American Southwest: Are We Running Dry?, zvyšujícího povědomí o vodní krizi. Jane Seymour také patří mezi členy kabinetu celebrit amerického Červeného kříže, je mezinárodní vyslankyní pro Childhelp USA, a také čestnou předsedkyní organizace City Hearts, která učí divadelní umění týrané a znevýhodněné děti. Nyní Jane žije ve Spojených státech, od roku 2005 má také americké občanství. 

Jeden povzbudivý citát od Jane Seymour na závěr, pro všechny z vás, kteří si právě neprocházíte šťastným obdobím:

"Pokud je vaše srdce otevřené, nikdy nemůže zůstat zlomené."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze