Top hledané
Výsledky (0)
Dostihy na ledě plné adrenalinu

Dostihy White Turf na zamrzlém jezeře: Smetánka míří na vzrušující závod ve Svatém Mořici

13. února 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
White Turf 2020

V neděli vyvrcholí 113. ročník prestižní série dostihů White Turf, které probíhají na zamrzlém jezeře ve Svatém Mořici. Tuto podívanou si obvykle nenechají ujít celebrity z celé Evropy, v minulosti už závod navštívili třeba tenista Roger Federer nebo modelka Naomi Campbell. Letos se očekává až 35 000 návštěvníků.

Je to adrenalinová podívaná. Jezdci na lyžích nebo vozíku s lyžemi se nechají zapřáhnout za koně a obrovskou rychlostí se řítí po ledě do cíle. Napětí kolem sálá a náročný terén žádá opravdovou fyzičku, protože vzduch je tady řídký a terén nerovný. Vrcholem celého události je závod nazvaný skijöring, kdy se lyžař zapřáhne přímo za koně a řítí se rychlostí přes 40 kilometrů za hodinu. Stačí jediná chyba nebo nepozornost a boj o trofej se může změnit v katastrofu.

Celebrity z celé Evropy

Ale o tom přece sport je, vzrušení musí být! Tribuny jsou plné nadšených dostihových fanoušků i celebrit. White Turf  je totiž velkou společenskou událostí, na kterou si ženy berou své nejlepší šaty, k jídlu se podávají vybrané lahůdky a setkávají se tady osobnosti ze světa sportu, módy i showbyznysu. A pohádkové jsou i výhry v jednotlivých závodech, protože se rozdává celkem 400 tisíc švýcarských franků (v přepočtu přibližně 9,3 milionů korun).

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Závod trápí počasí

Unikátní závod, který se koná od roku 1907, ale trápí změny počasí. Závodí se totiž na 44 metrů hlubokém jezeře ve švýcarském Svatém Mořici. A přestože se místo nachází ve výšce téměř 1800 metrů, v posledních letech tam málo mrzne a led v jezeře není dostatečně silný. Některé závody proto zcela ruší nebo výrazně zkracují.

Potíže s teplotami byly i letos, proto museli pořadatelé před závody z jezera vypumpovat několik milionů litrů vody. Ale nyní už probíhá všechno naplno a tisíce lidí se těší na letošní vyvrcholení – hlavní dostih, který se poběží v neděli 16. února 2020.

Grand Hotel des Bains Kempinski ve Svatém MořiciZdroj: Booking.com

Vstupenky na vzrušující finále

„Očekáváme opravdu vzrušující finále,“ říká Thomas C. Walther z pořadatelské asociace a láká hned na tři finálové závody. V prodeji jsou poslední lístky, takže pokud vás tyto napínavé dostihy lákají, máte ještě šanci. VIP vstupenky na neděli jsou k dostání za 850 švýcarských franků, tedy necelých 20 tisíc korun.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze