Top hledané
Výsledky (0)
Ani letos si nenecháváme odepřít letní chvíle u moře či v horách.

O kolik zdražily dovolenkové destinace a za co si připlatíme. I přes navýšení cen je zájem o pobyt v zahraničí rekordní

Radek Polák
13. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Atraktivní letní dovolená je snem většiny z nás

K destinacím, kam máme letos v létě namířeno, patří i místa, kam jsme dříve až v takové míře nejezdili. Důvod? Relativně nízké ceny v době, pro kterou je typické především výrazné zdražování. I proto vzrostl zájem o pobyt v Turecku, Albánii nebo i Černé Hoře, hlásí cestovní kanceláře. Přesto si za chvíle volna opět asi nejspíše připlatíme.

Ať v Alpách, ve Středomoří nebo kdekoliv jinde ve světě, Češi dnes platí za velmi vítané klienty, kteří navštěvují místní podniky, utrácí a podporují lokální ekonomiku,“

říká mluvčí agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková. Podle cestovní kanceláře Fischer by mohl být počet našich turistů vyšší, než byl v předchozím období.

Přesto jsou to hlavně ceny, které vzhledem k rostoucímu tempu růstu cen z několika posledních měsíců, rozhodují, kam se letos vydáváme.

Do popředí se dostává Turecko a Albánie

K zemím, kde se za poslední rok zvedly náklady nejvíce, lze zařadit Maďarsko. Podle údajů společnosti Cyrrus to bylo o více než čtvrtinu. Dalším „přeborníkem“ je v tomto smyslu Turecko. Přesto je to právě tato země, kam se letos Češi pravděpodobně vydají ve větším počtu, než tomu bylo v minulosti. Ptáte se proč?

„Turecko má dlouhodobě nejlepší nabídku pro cestovatele s nízkým rozpočtem, ale i náročné zákazníky, kteří si potrpí na luxus. To je jeden z důvodů, proč je v okolních zemích, jako je Německo, Polsko, ale i Slovensko už dlouhou dobu letní dovolená v Turecku naprostou jedničkou. Zdá se, že letos tento trend přichází i do Česka, protože naše prodeje zájezdů do Turecka meziročně vzrostly o téměř 250 procent,“ 

popisuje mluvčí Jirušková.  

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Zemí, kam se během léta našinci ve velkém vypravují, je také Albánie, jak potvrzuje Asociace českých cestovních kanceláří. Společně s Tureckem totiž představuje poměrně levnou destinaci, která ale nabízí současně kvalitní služby.

To potvrzuje rovněž zástupkyně Čedoku, která navíc dodává, že se vedle toho zvyšuje zájem o pobyty v Černé Hoře, ale i třeba na Madeiře.

„Skokanem léta jsou Albánie, Černá Hora nebo Madeira. Prodeje na pobřeží v Albánii máme trojnásobné oproti loňsku, u Černé Hory pak dokonce sedminásobné. Na Madeiru míří aktivnější cestovatelé, a tam sledujeme více než dvojnásobnou poptávku, i díky letům z Prahy a nově i z Brna,“

tvrdí mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková

Otevřít v galerii (3)
Turecké pláže budou tentokrát praskat nejspíše ve švech
Turecké pláže budou tentokrát praskat nejspíše ve švechZdroj: Pixabay

Počítat se rozhodně vyplatí

Dalším důvodem, proč se opět vydáváme na cesty, je to, že zdražování je ve valné většině ostatních států pozvolnější. Podle dat Eurostatu míra inflace v Česku stále převyšuje 10procentní hranici a je tak společně se Slovenskem a Maďarskem jednou z nejvyšších v regionu. Naopak v takových místech, jako jsou Španělsko, Řecko, Itálie či Bulharsko, nepřevyšuje růst cen 8,5 procenta.

I tak je ale třeba dobře počítat. Podle informací Asociace českých cestovních kanceláří stojí půllitrová voda na letištích v Aténách 0,5 eur, tedy zhruba 12 korun. Cappuccino ve španělském Burgosu vyjde na 1,60 EUR, tedy necelých 40 korun. Těstoviny s dary moře v restauraci ve střední Itálii stojí v průměru okolo 10 eur, což dělá v přepočtu 240 korun.

Ze zemí, kde si oproti minulosti sáhneme hlouběji do kapsy, se řadí bezpochyby Chorvatsko. Za kuřecí steak s hranolky a minerálkou zaplatíte v restauraci v centru Makarské zhruba 11,50 eur, tedy necelých 280 korun.

Největšími položkami na zahraničních dovolených bývají ceny za ubytování a stravování. Význam každé z nich se podle šetření Cyrrusu pohybuje okolo třiceti procent. U vstupenek do muzeí, knihoven či zoologických zahrad je jejich důležitost zhruba pětinová.

Jak upozornil specializovaný portál Travel Supermarket, na vybraných místech u Středozemního moře vzrostla navíc průměrná cena dovolených o více než 30 procent. I kvůli tomu byl v polovině června počet ubytovaných turistů v chorvatské Dalmácii asi o čtvrtinu nižší, než tomu bylo před rokem. V Primoštenu, které je jedním z hlavních center oblasti, dosáhl tento pokles dokonce prý poloviny původního počtu.

Vyšší ceny hlásí rovněž Kréta, kde mělo ubytování podle Travel Supermarketu zdražit o čtvrtinu. Na Mallorce to bylo o 21 a v Maroku dokonce o 27 procent.

Otevřít v galerii (3)
Někdo z nás dá přednost opět Řecku
Někdo z nás dá přednost opět ŘeckuZdroj: Pixabay

Letecká doprava hlásí růst zájmu

Přesto lze očekávat, že se počet Čechů, kteří v tomto roce do zahraničí vycestují, navýší. V tom uplynulém, jak uvádí Asociace českých cestovních kanceláří, jich bylo 5,25 milionu.

„Zájem o zájezdy je letos rekordní. Je vyšší, než byl loni touto dobou,"

popisuje aktuální situaci Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Uvedenému trendu odpovídá zvýšený podíl těch, kteří volí k cestování letadlo. V provozu jsou nově z tuzemska například i charterové lety do thajské provincie Krabi. Agentura Invia v té souvislosti tvrdí, že zatímco v roce 2013 na dovolenou letadlem vyrazily necelé tři čtvrtiny jejích klientů, loni to bylo již 84 procent. Ještě vyšší číslo pak očekává letos.

„U Čechů stále vedou nejvíce čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely, letecké zájezdy, all inclusive a ubytování blízko pláže,“

shrnuje současný stav Pavlíková

Podle předpovědi leteckého sdružení IATA, jehož součástí jsou rovněž Smartwings a České aerolinie, vydělá letos letecký průmysl celosvětově necelých 5 miliard korun, což činí více než 110 miliard korun. Aerolinky by se tak měly dostat po koronavirové pandemii do plusových hodnot.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Ať už trávíme dovolenou v tuzemsku, či spíše v zahraničí, na jednom se asi shodneme všichni: bude nás stát pravděpodobně opět o trochu více, než tomu bylo minulé léto. Jen na nás ale záleží, jaký typ cesty, ubytování i vytoužené destinace si pro tyto chvíle zvolíme.

Otevřít v galerii (3)
Moře zůstává hlavním cílem letních dovolených
Moře zůstává hlavním cílem letních dovolenýchZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Asociace českých cestovních kanceláří, Invia, Travel Supermarket, IATA, Cyrrus, Čedok, Fischer, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze