Top hledané
Výsledky (0)
Myslíte si, že vzducholodě do našeho století nepatří? To byste se nejspíš mýlili. I v roce 2016 si na naší planetě své místo najdou. A to přímo na střeše známého Centra DOX. Vzneste se s námi s luxusním Gulliverem do říše literatury.

DOX: slavnostní otevření vzducholodi Gulliver

Eva Ledecká
12. prosince 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Unikátnímu architektonickému počinu se tento víkend otevřely dveře netušených možností a už od dnešního dne můžete být všichni jeho součástí.

Jedinečný projekt symbolizující svobodu

V sobotu 10. 12. byl slavnostně zahájen program projektu který u nás nemá obdoby. Jedinečná luxusní konstrukce vzducholodi Gulliver trůní na střeše Centra DOX a bude hostit známé spisovatele z Čech i ze zahraničí. Tento prostor se tak stává novým luxusním místem, kde se bude setkávat současné umění a literatura.

První vzducholodě představovaly na počátku 20. století unikátní technologický pokrok. Lidé jimi byli od počátku fascinováni a jsou až doposud. Kam až tento počátek létání vedl, víme všichni moc dobře. Vzducholodě symbolizovaly svobodu a Gulliver není jiný. Představuje také celkovou filozofii Centra DOX: Věci se dají dělat jinak i v dnešním globalizovaném světě, kde nemá cenu riskovat.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Luxusní konstrukce na střeše Centra DOX

Ředitel Centra DOX, Leoš Válka, společně s uznávaným architektem Martinem Rajnišem, který stavbu navrhl, zariskovali a výsledek je jedinečný, obdivuhodný a rozhodně povedený.

Po celkem 3 letech prací se jim za pomoci odborníků na dřevěné stavby a ocel povedla zrealizovat 42 m dlouhá a 10 m široká konstrukce ve tvaru obrovské vzducholodi, která nyní majestátně trůní na střeše Centra DOX.

Vzducholoď Gulliver, která nese svůj název podle jedné z nejznámějších postav utopické literatury, se vklíní do témat výstav Centra DOX a bude je doplňovat o jiný druh umění - literaturu.

Slavnostní otevření

Během slavnostního otevření v sobotu 10. 12., kdy mohli pozvaní hosté poprvé vejít do luxusního prostoru vzducholodi Gulliver, ji pokřtila spisovatelka a profesorka literatury na Johns Hopkins University ve Washingtonu, Azar Nafisi a Bill Shipsey, zakladatel organizace Art for Amnesty, globálního programu Amnesty International propojujícího lidskoprávní svět se světem uměleckým.

Kromě těchto dvou významných osobností na pódiu vystoupil se svou řečí matematik a pedagog Karel Janeček, spisovatel Patrik Ouředník a samozřejmě architekt vzducholodi, Martin Rajniš. Hovořilo se o problémech současného světa, potřebě literatury a důležitém odkazu Václava Havla.

Odhalení tapiserie

Tapiserie od Petra Síse, která vznikla na počest Václava Havla, byla na slavnostním otevření vzducholodi Gulliver, odhalena. V Praze bude k vidění do února, poté se stane výzdobou nové budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku, která bude po Václavu Havlovi pojmenovaná.

V neděli 11. 12. byl již zahájen program, na kterém probíhalo autorské čtení Azar Nafisi a Patrika Ouředníka.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1 Praha 170 00 Česká republika
+420 295 568 123