Top hledané
Výsledky (0)
Zájem o rekreační nemovitosti mírně polevil, přesto se jejich nákup podle expertů dál vyplatí

Druhé bydlení pořád slibuje slušné zhodnocení

Radek Polák
03. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Nemovitost mimo město je často útočištěm pracujících lidí

Náklady na pořízení nového bytu se ve větších městech drží vysoko a aktuální hypoteční sazby nedávají příliš šancí k optimismu. I proto jsou rekreační nemovitosti pro mnohé zajímavou alternativou. Zájem o ně odstartovala ve větším koronavirová pandemie.

 

V době, kdy vysoká inflace pohlcuje naše vlastní volné prostředky a pandemie koronaviru omezila návštěvu veřejných akcí, se část veřejnosti začala poohlížet i po investici do druhého bydlení.

Výhodou bydlení mimo město, tedy tzv. druhého bydlení, bývají především nižší náklady, které jsou s pořízením takové nemovitosti často spojeny. Navíc hodnota těchto nemovitostí v čase dál poroste. Zejména v atraktivních lokalitách v okolí větších měst, v podhorských či horských oblastech a dále pak také samozřejmě v zahraničí.

 

Hory lákají

Na Šumavě a Krkonoších však dosahují ceny rekreačních objektů někde již na hodnotu 130 až 150 000 korun na m2, což v konečném součtu znamená, že za takovou nemovitost zaplatíte klidně i 7 až 10 milionů korun.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Zatímco chaty a chalupy si lidé pořizují pro vlastní potřebu a často se o ně dělí s více členy rodiny, apartmány až 90 % kupců plánuje pronajímat,“

vysvětlil LP-Life důvod tak vysokých cen Radim Maštalíř z Hypoteční banky.

V některých místech se však obce další výstavbě brání, což přesunuje zájem do jiných horských lokalit, jako jsou například Orlické a Krušné hory nebo Jeseníky. Tam se může cena pohybovat okolo 70 - 80 000 korun na m2, díky čemuž se výsledná cena za bydlení může blížit 5 až 8 milionům korun.

Čím dál více Čechů si raději druhé bydlení nepořizuje pouze u nás, ale v zahraničí. Podle řady expertů se každoročně tento druh poptávky navyšuje o pětinu až čtvrtinu.

Příkladem jsou rakouské Alpy nebo slovenské Tatry, které nabízí dobrou dojezdovou vzdálenost a tudíž i relativně nižší náklady na dopravu tam a zpět. Jednosměrná cesta trvá od tří do šesti hodin. Záleží samozřejmě na tom, odkud z Čech autem jedete. Podmínky pro lyžování i vysokohorskou turistiku jsou tam přitom zpravidla o mnoho lepší, než je tomu v tuzemsku. Ceny starších menších bytů přitom začínají v Rakousku okolo 3,5 a na Slovensku 2 milionů korun.

Otevřít v galerii (3)
Češi si druhé bydlení oblíbili již za komunismu
Češi si druhé bydlení oblíbili již za komunismuZdroj: Pixabay

Moře je moře

Někteří dávají přednost druhému bydlení u moře, jak ostatně až donedávna dokazovala rovněž již zesnulá zpěvačka Hana Zagorová, která měla se svým manželem Štefanem Margitou apartmán ve španělské Malaze. Za apartmán zde zaplatíte minimálně 3 miliony, za dům zhruba 5 milionů korun. Oproti Rakousku či Slovensku musíte ale samozřejmě zpravidla počítat jak s delší cestou, tak vyššími náklady na dopravu.  

Existují samozřejmě ale i bližší místa, kde se dá u moře koupit druhé bydlení. Oblíbené bývá v té souvislosti Chorvatsko, kde lze menší koupit již od 2 milionů korun. Vila pak přijde minimálně na 4 až 5 milionů.

Někteří však nepohrdnou ani vzdálenějšími místy. Příkladem je největší ze sedmi Kanárských ostrovů Tenerife nebo Spojené arabské emiráty, kde je velká poptávka zejména po těch apartmánech, které nabízí výhled na moře či nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalifa. Pravidelná cesta tam i zpět se vám však do těchto destinací přeci jen již značně prodraží. Jedinou možností, jak se tam dostat, bývá totiž letecká doprava. Ceny nemovitostí zde navíc většinou začínají až okolo 10 milionů korun.

Otevřít v galerii (3)
Druhé bydlení lze pořídit také u moře
Druhé bydlení lze pořídit také u mořeZdroj: Pixabay

Poptávka poroste mírnějším tempem

Na druhou stranu i v segmentu druhého bydlení zájem částečně polevuje. Týká se to zejména levnějších bytů a rekreačních chat. Příčinou jsou zdražující hypoteční úvěry, stavební práce a materiály a samozřejmě i rostoucí inflace.

Kupující již nechtějí akceptovat nadsazené ceny většiny rekreačních objektů, jako tomu bylo doposud. Ovšem za ty, které jsou v nejlepších lokalitách, kvalitní a jedinečné, tak za ty si rádi připlatí. Atraktivita místa bude stále určující. Ostatní parametry jsou velmi subjektivní podle toho, jakou potřebu kupující naplňuje. Někdo více ocení dostupnost služeb, další upřednostní možnost celoročního užívání a jiní preferují možnost komerčního pronájmu v době, kdy sami nemovitost užívat nebudou. Sázka na růst hodnoty nemovitostí, i když pravděpodobně pozvolnější, se investorům dál vyplatí,“

dodává k tomu realitní makléř Jiří Kučera.

Máte li na druhé bydlení dostatek vlastních financí, neváhejte a vyberte si některou z těch, které jsou v dojezdové vzdálenosti. Ty vzdálenější vyžadují vyšší náklady na dopravu. Vhodné proto mohou být spíše pro seniory, kteří se rozhodli, že v zahraničí stráví třeba i celé jaro a léto.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (3)
Relaxace bývá jedním z hlavních důvodů, proč si lidé takové bydlení pořizují
Relaxace bývá jedním z hlavních důvodů, proč si lidé takové bydlení pořizujíZdroj: Pixabay

Zdroje: Hypoteční banka, Luxent, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze