Top hledané
Výsledky (0)
Přehled nejúspěšnějších čechů, kteří působí v Emirátech.

Dubaj otevírá mnoho příležitostí, podnikají tam ale jen ti nejodvážnější. Jaká česká jména se prosadila v Emirátech

Barbora Štöklová
27. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Podnikat v Dubaji je disciplína pro ty nejlepší české byznysmeny.

Žebříček nejúspěšnějších Čechů působící v Emirátech zveřejnil v roce 2018 ekonomický magazín Euro. Na prvním místě se tehdy umístil Pavel Foubík, prezident České obchodní komory v Dubaji a v severních emirátech. Připomeňme si společně další zajímavá jména, kterým se na blízkém východě daří nebo dařilo dostat Českou republiku do povědomí tamních obyvatel. 

David Brož, Emirates

David Brož pracuje více než dvacet let jako viceprezident pro mezinárodní vztahy a spolupráci mezi aerolinkami ve společnosti Emirates. V této funkci se Brož stará o letecko-politické záležitosti a také o vztahy s průmyslovými sdruženími a vládními organizacemi. To zahrnuje zastupování společnosti Emirates Airline při vládních jednáních, rozhovorech o leteckých službách a širší politické angažovanosti po celém světě. David Brož je navíc od roku 2013 členem jednoho z výborů Mezinárodní asociace leteckých dopravců. 

Otevřít v galerii (2)
Společnost Emirates patří k nejlepší aerolinkám světa
Společnost Emirates patří k nejlepší aerolinkám světaZdroj: Profimedia

Luboš Říha

Říha založil v roce 2015 Diamonds International Corporation, kterou následně v roce 2013 prodal. V roce 2015 ohlásil přípravu stavby hotelového komplexu ve Spojených arabských emirátech, s investicí více než 100 milionů amerických dolarů. Hotelový komplex byl navržen podle návrhu architekta Tonyho Ashaie, v nejsevernějším emirátu Rás al-Chajma, zhruba 40 minut od Dubaje. Areál bude pod správou jednoho z největších světových hotelových řetězců. Počátek výstavby byl stanoven na rok 2022. Říha také v roce 2015 otevřel v Dubaji diamantový showroom a ve spolupráci s místní firmou šperky také vyrábí.

Pavel Foubík

Pavel Foubík, zakladatel firmy na pracovní oděvy Brudra jezdil do Dubaje a Emirátů pravidelně se svou rodinou na dovolenou. Pak se stalo něco, co ani Foubík nečekal, vydal se směrem z hotelu do pouště, neodolal a jednomu Indovi ve stánku zaplatil rezervační poplatek na byt, který se v oblasti stavěl. Aniž by to Pavel Foubík tušil, developer ho coby budoucího klienta zařadil do loterie a šťastlivec z Prahy tehdy byt v poušti skutečně vyhrál. Před čtyřmi lety stál u zrodu prvního oficiálního hospodářského sdružení Čechů v Emirátech - České obchodní komory, která registruje zhruba 200 firem a jednotlivců. Její záběr je široký. Pomáhá českým lékařům získávat licence, byznysmenům zakázky, ale i mladým najít budoucí uplatnění. 

„Náklady na pracovní sílu jsou ve srovnání s Evropou velmi nízké. Dělníci, kteří stavějí mrakodrapy, pracují v přepočtu i za nějakých pět tisíc korun měsíčně šest dnů v týdnu. Nicméně s klesajícími příjmy z ropy se plánují nové daně. Je také pravda, že obchodovat v emirátech už není tak snadné jako dříve. Běžné začínají být tendry úplně na všechno, konkurence roste. Dřív se v Dubaji na peníze tolik nehledělo, teď už se šetří stejně jako v Evropě,"

komentoval Pavel Foubík výhody podnikání v Emirátech pro deník E15.

Vadim Horna, Lasvit

Brand, který je silně v podvědomí obyvatel Dubaje je česká značka svítidel a skleněné architektury Lasvit. Česko s východem úspěšně propojoval její tehdy globální a obchodní ředitel Vadim Horna, který v Dubaji zanechal nesmazatelnou stopu. V roce 2008 dorazil do Dubaje jako student pražské Vysoké školy ekonomické. Jeho cílem bylo navázat kontakty s potenciálními arabskými zákazníky. Nepolevoval a neúnavně obcházel různé obchodní partnery až do okamžiku, kdy konečně získal první zakázku. Dnes můžeme spatřit lustry od Lasvitu ve stanicich dubajského metra nebo v luxusním hotelu Palazzo Versace. Právě díky těmto zakázkám z Dubaje se z Lasvitu stala světově uznávaná značka. Jeho úspěch v Dubaji otevřel dveře do dalších částí Asie, včetně Šanghaje a Bangkoku. Vadim Horna v současnosti pracuje v Praze a to pro společnost Bohma.

Otevřít v galerii (2)
Lustry od Lasvit zdobí metro v Dubaji.
Lustry od Lasvit zdobí metro v Dubaji.Zdroj: Profimedia

Jaké aspekty jsou důležité, pokud chcete podnikat v Emirátech?

Je důležité mít odhodlání a neúnavnou pracovní morálku. Dubaj je konkurenčním prostředím s mnoha možnostmi, a proto je nezbytné být vytrvalý a připravený čelit výzvám. Podstatné je také mít otevřenou mysl a respektovat místní kulturu a zvyky. Dubaj je kosmopolitním městem s různorodou komunitou, kde je nutné projevovat toleranci a adaptovat se na místní prostředí. Komunikace a budování silných vztahů jsou také klíčové, jelikož networking a kontakty hrají v Dubaji významnou roli při rozvoji podnikání.

„Každá česká firma, která už v emirátech působí, řekne, že ze začátku je cesta velmi těžká. Trvá až tři roky, než překonáte všechny potíže. Objevujete stále nové překážky, s nimiž jste se nikde ve světě nesetkali. Nováčci v Dubaji uvítají dobře fungující zahraniční kancelář CzechTrade. Společně jsme v mnohém schopni začínajícím českým firmám pomoci počáteční potíže překonat,"

dodává Pavel Foubík pro E15.

ZDROJ: Euro.cz, Denik.cz, Wikipedia.cz, Linkedin.com, E15.cz

 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: