Top hledané
Výsledky (0)
Zdá se vám občas při pohledu na soudobé architektonické umění, že jsou určitým způsobem vyčerpány možnosti materiálů i tvarů a že umění jde vstříc jednoduchosti? Je nemožné propojení minimalismu s rozsáhlým prostředím přírody? Představíme vám dům, ze kterého budete jedním slovem uneseni.

Living Garden House dává prostor Vaší fantazii

Mgr. Jana Höger
09. září 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Zcela ojedinělý dům se nachází nedaleko našich hranic a je raritou mezi stavbami. V polských Katovicích se můžete setkat s netypickou budovou, u níž si nebudete zcela jisti, kde začíná a kde končí. Při pohledu na ni se vám možná budou v hlavě rojit myšlenky, jestli jde o pouhou iluzi zapříčiněnou optickým klamem či úhlem pohledu, nebo jestli je objekt vůbec z velké části uchopitelnou realitou. 

Living Garden House – doba počátků lidstva

Po celý den žijeme v zahradě a na noc se zamykáme v „kokonu“ domu. Tato novátorská formulace je návratem ke kořenům. První lidé trávili dny na zemi hledáním jídla, teprve na noc se schovávali do korun stromů. Living Garden House navrací věčný, lidem připsaný rytmus žití. Je to návrat v čase k přirozenému způsobu života, ovšem za současných podmínek.

Dům plný vzrušujících momentů a překvapení

Na první pohled se zdá, že se dům nijak neliší od moderních staveb navrhovaných dnešními architekty a designéry, ale při bližším zkoumání zjistíte, že příroda dům prostupuje skrz naskrz. Přičemž myšlenka stavby byla zřejmá, příroda – zahrada, trávník, stromy se nemusí nacházet pouze kolem objektu, ale mohou být jeho součástí, a zároveň dotvářet harmonii do podoby uceleného obrazu.

Stavba díky neotřelé kombinaci zrcadlových stěn, posuvných prosklených panelů a průhledných skleněných zábradlí vzbuzuje dojem nekonečného souznění zeleně, masy cihel, betonu a nevtíravého luxusu. Celek nechává vyznít sílu přírody bez jakýchkoliv příkras a díky zrcadlovému efektu výsledný dojem ještě násobí. Pootočením horního patra o devadesát stupňů a jeho konzolovým vysunutím do prostoru soukromé zahrady se z obyčejného cihlového domu stala stavba s dech beroucími perspektivami.

Základní řešení stavby je přitom prosté ‒ dvoupatrový podlouhlý dům s jednoduchou sedlovou střechou, který rovnoběžně kopíruje uliční linii. Tvar domu i použitý materiál odkazuje k historii místního slezského stavitelství.

Luxusní rodinné domy a vily
Luxusní rodinné domy a vily, Praha 6

Autorem domu je polské, světově uznávané architektonické studio KWK Promes vedené architektem Robertem Koniecznym. Architekt, absolvent Fakulty architektury Polytechniky slezské v Gliwicích v Polsku, získal v roce 1996 certifikát na New Jersey Instite of Technology. V roce 1999 se stal šéfem firmy KWK Promes, která vznikla ve stejném roce. Architekt Robert Konieczny je laureátem prestižní soutěže House of the Year 2006, cenu za nejlepší dům k bydlení na světě dostal za projekt Domu Aatrialnego (Atriového domu), v soutěži, kterou pořádá portál World Architecture News. V roce 2008 si obhájil místo v soutěži Europe 40 under 40 známé jako The European Centre for Architecture Art and Design.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze