Top hledané
Výsledky (0)
Dění kolem nás nutí mnohé z nás přehodnotit náš životní styl a bydlení

Dům u jezera - eco bydlení v dnešní chaotické zneklidňující době

Valentina Lebová
16. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Žena relaxující v přírodě

Celková pohoda je nezbytná pro každodenní fungování, a to zejména v době, jíž právě procházíme. Naladit se na pozitivní vlnu i v současné situaci je přesně to, co je pro spokojený život naprostým základem. Domácí pohoda a schopnost zrelaxovat mysl a tělo jsou nyní klíčové pro zachování si zdravého rozumu. Uvědomují si to i developeři, kteří respektují moderní trendy bydlení. Život blízko přírody, ideálně u vody je proto stále atraktivnější.

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

Pečovat o psychickou pohodu je v současné situaci nutnost

Dnešní doba je opravdu velmi náročná a dokonce se jedná o stres dlouhodobý. Dva roky, kdy nás sužovala pandemie, vystřídala událost ještě méně očekávaná a daleko horší, jíž je velká na Ukrajině. Sledování televizních novin a zpráv je nyní stresující a někdy je jen pro silné nervy. Napětí je cítit napříč celou společností, a proto je potřeba si najít zas sám na sebe.

Ideální příležitostí je opatřit si nové bydlení, v souladu s moderními developerskými trendy. Jak se ukazuje, bydlení u vody je nejen velmi moderní, ale má i pozitivní účinek na naši psychiku a celkové rozpoložení. Dokazuje to úspěch takových projektů, jako jsou Prague Marina, Marina Boulevard. Dock či Port Karolina. Zkrátka bydlení u vody je naprostým hitem. Je jedinečné, moderní a stylové.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

A co bydlení u jezera?

Pamatujete si film Dům u jezera se Sandrou Bullock? Film o lékařce, která opustí svůj krásný dům na břehu jezera a ve schránce nechává vzkaz novému nájemci, v němž se s domem loučí a zmiňuje psí stopy v betonu před domem a krabici na půdě s věcmi po původním majiteli. Dům u jezera se stane novým domovem talentovaného architekta, který zde však nevidí nic z původního kouzla, které lékařka popsala. Pak se ale začnou dít zvláštní věci... Pamatujete si?

A právě takovouto zvláštní i napínavou romanci byste mohli zažít i vy, kdybyste měli podobné bydlení. Neláká vás to? Dům u jezera, který je vaším klidným domovem, kde se dokážete uvolnit a najít sílu zapnout televizi a sledovat z povzdálí, co se kolem děje.

Bydlení u jezera má většina z nás spojeno s jižními Čechami, kde české rybníkářství vlastně vzniklo a dodnes má silnou tradici. Rybníky a vodní prvky jsou časté také kolem českých hradů a zámků, kde byl vodní prvek nejen proto, aby rybníky daly lidem chutné ryby nebo aby dokreslil atmosféru místa, ale měl i funkci obrannou. A to je to, co nám možná evokuje dodnes. Sice nemusíme překonávat vodí příkopy ani čelit nájezdům vojsk, ale musíme se sami chránit před tím, co se děje kolem nás. A nemusíme bydlet zrovna na zámku. Vlastní dům u jezera je skvělou volbou.

Otevřít v galerii (4)
Krásná příroda obce Chržín
Krásná příroda obce ChržínZdroj: LP-Life

Dýchání u vody

Každoročně odjíždíme na dovolenou k moři, abychom si dopřáli ten čistý a krásný vzduch, prosycený vlhkostí. Dýchání u vody nás uklidňuje a inspiruje i k činnostem, za nimiž bychom jinak museli odjet přinejmenším někam za Prahu.

Jak můžete strávit víkend, když bydlíte u jezera? 

Dopřejte si jakýkoli sport

Někdo dokáže relaxovat i při sportu a popravdě někdy je mnohem příjemnější unavit se také fyzicky, když už psychika hlásí stav vyčerpání. Pokud jde o fyzickou kondici, neexistuje nic, co by vám mohlo ublížit, pokud nemáte nějaká zdravotní omezení. Nikdo navíc netvrdí, že musíte uběhnout maraton, plně postačí, když nazujete tenisky a půjdete se projít. Někam, kde budete moci být jen sami se sebou a svými myšlenkami. 

"Sportu bychom se měli věnovat všichni. Dnes existuje tolik možností, že i pro ty línější je šance začít se sebou něco dělat. Sportem jednak získáme endorfiny, ale také se budeme cítít lépe a více spokojení sami se sebou,"

řekl pro LP-Life.cz osobní trenér Matyáš Dohnálek.

Ideální je také den klidu, který vám pomůže připravit se na další pracovní týden. Jak by se vám líbilo zacvičit si ráno jógu u jezera a přitom se dívat na jeho poklidnou hladinu, pozorovat labutě a bobry? Pak si třeba jen vzít do ruky knížku a před snídaní doma si přečíst svůj oblíbený příběh, který vám umožní odpoutat se od denní reality. Anebo si jen zameditovat? Večerní meditace u vody je dokonalou očistou pro naši mysl.

Zajděte si na ryby

Rybaření je další uklidňující činnost, kterou byste si mohli v novém bydlení dopřát podle libosti. Říkáme jim tišší blázni, ale v tomto sousloví se kloubí trocha posměchu s velkou dávkou závisti. Kdo se může v klidu posadit u jezera a s trochou štěstí si chytit zdravý oběd nebo večeři? Pokud bydlíte v blízkosti rybníka, můžete rybaření proměnit buď ve víkendové rodinný rituál anebo si z něj udělat osobní aktivitu o samotě.

Projížďka po jezeře a grilování 

To je ta pravá romantika! Vzít si starou dřevěnou lodičku a jet se projet po jezeře, poslouchat zpěv ptáků a plácání labutích křídel. A co teprve kdybyste si před tím dali pravé barbecue? Grilování je velmi populárním fenoménem a bydlení u jezera k němu přímo vybízí.

Příroda a psychické zdraví

Vliv přírody na naše psychické zdraví zkoumala spousta studií. Přesto se jejich výsledky zatím jen málo dostávají do vědomí obyčejných lidí. Čas strávený v přírodě totiž prokazatelně redukuje stres, pocity úzkosti, deprese a naopak vyvolává příjemné prožitky radosti, klidu a spokojenosti. Síla přírody má pozitivní dopad i na naše tělo – má příznivý vliv na srdeční tep, krevní tlak a uvolňuje napětí ve svalech. To ale pořád není vše. Příroda nám pomáhá lépe se vyrovnávat s bolestí, zvyšuje naši pozornost, inspiruje nás a rozvíjí naši kreativitu, dokonce údajně zlepšuje i mezilidské vztahy. Jedná se také o jeden ze způsobů, jak na stres před zkouškou.

Bydlení u jezera? Balada pro duši

Otevřít v galerii (4)
Psychická pohoda jednoho pozitivně ovlivní celou rodinu!
Psychická pohoda jednoho pozitivně ovlivní celou rodinu!Zdroj: Freepik

Pokud se právě rozhodujete, kde byste rádi zapustili kořeny, věřte, že ve spojitosti s přírodou - a ještě k tomu v blízkosti vody - bude nový domov tím nejlepším možným. Naše země skutečně nabízí místa, která jsou pro duševní zdraví učiněným rájem. Spousta cyklostezek, kde strávíte aktivně čas s rodinou či kamarády, zahrajete si golf nebo se projedete v lodiččce. To vše je výsadou domu u jezera na velmi krásném a výjimečném místě ve Středočeském kraji. Obec Chržín má dokonce své vlastní soukromé letiště. Lokalita poskytuje ideální podmínky pro rybaření, cyklistiku, pěší turistiku, ale třeba i otužování v zimě a plavání v létě.

Samotný dům je pak zařízen ve francouzsko-italském stylu, s nábytkem vyrobeným na míru s historickými a uměleckými dekoracemi. Na pozemku se nachází tenisový kurt, venkovní bazén, velké nádvoří se sochami, stromový háj  a upravená zahrada, kde jsou vysázeny túje, ovocné stromy, okrasné keře a květiny, jehličnaté a listnaté stromy, skalka a dvě jezírka. Dále zde nalezneme přístavek u domu, který může po rekonstrukci sloužit jako dům pro hosty, který se skládá ze dvou pokojů, koupelny a toalety.

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

Náš domov by měl být oázou klidu, kde si odpočineme po namáhavém dni. Vybrat si kvalitní domov je velkým životním posláním. Svět se mění a momentálně se nacházíme v jednom z nejtěžších období novodobé historie. I proto by nám mělo záležet na tom, abychom byli schopni doma skutečně ve všech směrech zrelaxovat.

Zdroje: denik.cz, mentalhealth.gov, mind.org.uk, chrzin.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: