Top hledané
Výsledky (0)
Slaví se v mnoha evropských zemích a v České republice se dokonce uvažovalo o jeho zařazení mezi státní svátky. Na Slovensku tomu tak je, u nás ne.

Dušičky 2023: Staří Keltové věřili, že se duše zemřelých v tento den vrací na zem

Denisa Zajíčková
02. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Lidé uctívají během Dušiček své mrtvé příbuzné

Dušičky, také nazývané jako Svátek všech svatých, jsou tradiční křesťanský svátek slavený 2. listopadu. Tento den se věnuje památce zemřelých a modlitbám za jejich duše. Dušičky mají dlouhou historii a jsou oslavovány různými způsoby po celém světě. Zatímco v Americe je převálcoval populární a komerční Halloween, u nás si svou tradici drží každý rok. Co mají společného s keltským svátkem Samhain? A jaké pověry se s tímto dnem pojí?

V Čechách jsou pro pozůstalé hřbitovy velmi důležité
Halloween je populární zejména v Americe

O původu Dušiček existuje několik teorií, ale jejich kořeny lze vysledovat až do křesťanského středověku. První písemná zmínka o Dušičkách pochází dokonce už z 8. století, kdy byly slaveny v římskokatolické církvi. Svátek byl důležitý k uctění všech svatých. Tou dobou měli totiž světci své vlastní svátky, každý v jiný den - a proto bylo třeba stanovit jeden společný den pro všechny světce. Později byl tento den rozšířen také na památce všech zemřelých. Dnes se u nás v tento den vzpomíná na milované příbuzné, přátelé i blízké.

Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha
Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha, Praha 9

Dušičky v různých kulturách

Oslavy Dušiček se v různých kulturách a regionech liší. V katolických zemích, jako je Španělsko, Mexiko a Filipíny jsou Dušičky slaveny velmi výrazně a slavnostně. Lidé navštěvují hřbitovy a zdobí hroby svíčkami, květinami a pamětními předměty. Tato tradice vychází z víry, že na Dušičky jsou duchové zemřelých blíže k živým a mohou se vracet k rodinným hrobům, kde se znovu setkávají se svou rodinou.

V některých částech Evropy, jako je Polsko a Rakousko, jsou ale Dušičky rovněž velmi důležité. Lidé chodí na hřbitovy, kde se modlí za své zemřelé blízké a pokládají na hrob květiny i svíčky. Součástí oslav je také výroba dušičkových koláčků. Ty se pekly dávno před halloweenskými laskominami už ve Velké Británii a Irsku. Dávaly se koledníkům, nejčastěji žebravým dětem, které se na oplátku modlily za duše zemřelých. Zdobí se křížkem, obsahují koření a sušené ovoce, nejčastěji rozinky.

V USA a Kanadě se Dušičky slaví jen velmi málo. Mnohem důležitější jsou zde Vánoce nebo Halloween. Nicméně i zde najdeme ty, kteří navštěvují hřbitovy a připomínají si zemřelé příbuzné právě v tento den. Obvykle jde o přistěhovalce.

Dušičky a víra

Dušičky mají hluboký náboženský význam. Věří se, že tento den je časem, kdy se mrtví blíže dostávají k Bohu a potřebují naše modlitby, aby našli pokoj ve věčnosti. Modlitby a mše svaté jsou proto důležitou součástí oslav Dušiček, a to zejména pro věřící. Vzhledem k tomu, že Česká republika je výrazně ateistický stát, je mnohem silnější tradice vzpomínky na zemřelé bez dalších náboženských ceremonií. 

Byt na pronájem Praha 1 - 128m
Byt na pronájem Praha 1 - 128m, Praha 1

Dušičky v moderním světě

V dnešním moderním světě může být význam Dušiček někdy zapomenut, zvláště v sekulárních společnostech. Nicméně je stále dost těch, kteří cítí potřebu pamatovat na své zemřelé příbuzné a vzdávají jim v tento den úctu. A to prostřednictvím soukromých modliteb, zapálením svíčky, návštěvou hřbitova nebo vlastních soukromých rituálů. Někdy je s Dušičkami spojován také svátek Samhain. 

Co je Samhain?

Samhain je tradiční keltská slavnost, která byla slavena v předkřesťanské době a později se stala součástí moderních Halloweenských oslav. Tato slavnost má bohatou historii a hluboký kulturní a náboženský význam. Samhain je také známý jako "keltský nový rok" a slaví se 31. října, což odpovídá americkému Halloweenu. 

Své kořeny má v keltské kultuře, zejména v oblastech dnešního Irska, Skotska a Walesu. Tato slavnost byla spojována s koncem léta a začátkem zimy, kdy se dobytčí stáda přiváděla z pastvin zpět do vesnic a bylo třeba se připravit na chladnější a temnější období. Samhain byl také časem, kdy se sklízely poslední úrody a prováděly se rituály spojené s obděláváním půdy.

Samhain jako svátek mrtvých

Jedním z nejvýznamnějších aspektů Samhain bylo jeho spojení s říší mrtvých. Keltští předci věřili, že bariéra mezi světem živých a mrtvých se v tento den stává velmi slabou a duchové zemřelých mají možnost navštěvovat své rodiny a vesnice. Lidé připravovali jídlo i místa ke spaní pro své zemřelé příbuzné a prováděli různé rituály a obřady, aby uklidnili duchy a získali jejich ochranu.

Oheň a svíčky hrály v Samhainu také významnou roli. Byly považovány za symboly světla a tepla v temných zimních měsících a byly používány k odplašení zlých duchů. Kromě toho se během Samhainu prováděly prorocké věštby, které měly předpovědět budoucnost.

Otevřít v galerii (1)
Samhain byl Dušičkám velmi podobný. Dodnes ho dodržují moderní čarodějky!
Samhain byl Dušičkám velmi podobný. Dodnes ho dodržují moderní čarodějky!Zdroj: Freepik

Samhain a Halloween

S příchodem křesťanství se některé tradiční keltské prvky Samhainu staly součástí křesťanských oslav, jako jsou například právě Dušičky. A tady tkví jejich spojitost. Ze Samhainu se také zrodil americký Halloween, který se dnes dostává už také k nám. Halloween si ponechalo mnoho keltských a Samhainských prvků, včetně nošení kostýmů a vyřezávání dýní na jack-o'-lanterns. Ve Spojených státech dnes znamená především zábavu, strašidelné příběhy a sladkosti.

Důležitý kulturní a historický odkaz

I když Samhain jako původní keltská slavnost upadl v zapomnění, jeho vliv lze stále pozorovat v moderních oslavách Halloween. Drží si svůj hluboký historický význam a připomíná spojení mezi přírodou, životem a smrtí.

Zdroj: history.com, newgrange.com, worldhistory.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze